Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Galeria Cafe Silesia w remoncie, ale Muzeum Miejskie nie ma swojej siedziby

Maria Olecha
biuro projektowe Jacka Jeża
Galeria Cafe Silesia będzie większa. Muzeum Miejskie też zmieni swoją tymczasową siedzibę. Nikt nie wie na jaką.

Duże zmiany czekają Muzeum Miejskie w Zabrzu. W Galerii Cafe Silesia przy ul. 3 Maja trwa remont. Placówka będzie dwa razy większa. Samo muzeum musi zaś zmienić swoją tymczasową siedzibę i wyprowadzić się z budynku przy ul. 3 Maja 91 do połowy przyszłego roku.

Zabrzańska instytucja kultury musi się przenieść, ponieważ plany rozbudowy ma kopalnia Guido. Szkopuł w tym, że urzędnicy wciąż nie wiedzą, gdzie muzealnicy mieliby mieć drugą, tymczasową siedzibę. Co więcej, kolejne koncepcje docelowej siedziby muzeum też upadają! W efekcie nasze muzeum może prowadzić swoją działalność jedynie oprowadzając mieszkańców.

- Władze nas zapewniły, że siedziba dla nas będzie - mówi Urszula Wieczorek, p.o. dyrektora Muzeum Miejskiego w Zabrzu. - Na siedzibę docelową potrzebujemy obiekt o powierzchni ok. 600 m kw. Musimy mieć pomieszczenia magazynowe, pokoje dla muzealników i pracowników pionu administracji, archiwa, bibliotekę, sale wystawiennicze - wylicza Wieczorek.

Gdzie w pierwszej połowie 2012 roku przeniosą się pracownicy Muzeum Miejskiego w Zabrzu? Kazimierz Ladziński, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Zabrzu, enigmatycznie mówi o budynku przy ul. Wolskiego.

- Dopinamy tę sprawę. A siedziba docelowa? Rozważamy bardzo poważnie jej wybudowanie na miejskich gruntach w rejonie ulic Jagiellońskiej, Miarki i Traugutta. Teraz będziemy opracowywać koncepcję architektoniczno-urbanistyczną, która będzie podstawą do stworzenia potem projektu - mówi Ladziński.

Jak wyjaśnia, koncepcja wybudowania Centrum Kultury w rejonie pl. Teatralnego i Kwartału Sztuki, na terenach Huty Zabrze, upadła.

- Huta chciała horrendalne stawki za swoje grunty. Nie mogliśmy się na to zgodzić - podkreśla.

Jedyną dobrą wiadomością jest to, że za kilka miesięcy Galeria Cafe Silesia będzie dwa razy większa. A to otworzy większe możliwości dla naszego muzeum.

- Będziemy mieć dodatkowe piętro, bezpośrednio nad przestrzenią obecnej Galerii Cafe Silesia. Dzięki temu na parterze będzie wystawa stała, a na piętrze znajdzie się miejsce na wystawy czasowe, galerię autorską i salę, w której będą się odbywały prelekcje, lekcje muzealne czy warsztaty - opowiada Urszula Wieczorek.

Muzealnicy zebrali też materiały o kawiarni, po której galeria przejęła nazwę. Jej historię poznamy po otwarciu placówki zaplanowanym na przełomie 2011 i 2012 roku.

Rozbudowa kopalni Guido. Hostel i restauracja

Z Bartłomiejem Szewczykiem, p. o. dyrektora kopalni Guido, rozmawia Maria Olecha

Wie pan, że złośliwi mówią, że kopalnia Guido się rozwija i rozbudowuje kosztem muzeum?
Nie wiem, kto tak twierdzi, ale to nie do końca prawda. Dostaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej na rozwój naszej działalności w wysokości ok. 16 milionów zł. Chcemy zrobić nowe trasy pod ziemią, a w budynkach naziemnych stworzyć hostel i zaplecze dla turystów. Naszym celem nie jest rozwijanie się kosztem innej placówki, a po prostu wzbogacenie oferty kopalni Guido. To w dzisiejszych czasach konieczność.

Hostel będzie w budynku przy ul. 3 Maja 91, gdzie teraz jest siedziba tymczasowa muzeum?
Tak. Hostel i restauracja powstaną w dawnych obiektach Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych. To będzie zaplecze turystyczne dla kopalni Guido. Chodzi o to, aby odwiedzający nas turyści mieli gdzie się zatrzymać, przenocować, zjeść. Miejsc noclegowych będzie ponad 80, tak żeby mogły się tu zatrzymać dwie wycieczki autokarowe. Hostel i restauracja będą obsługiwane przez Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w ramach nauki zawodu. Powinno to dobrze i sprawnie funkcjonować.

Uczniowie będą zatem obsługiwali turystów w ramach praktyk zawodowych?
Dokładnie tak. Uzgodniliśmy, że zrobimy taki nowatorski projekt. Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego uruchomi kierunki związane z hotelarstwem, turystyką, gastronomią, a także fryzjerstwem i kosmetyką. Uczniowie będą mieli praktyki zawodowe w naszym hostelu i restauracji. Dla nich to będzie świetna okazja do nauki zawodu, a dla nas rozwiązanie problemu zatrudniania obsługi.

Kiedy rozpoczną się prace?
Wydłużyliśmy termin rozpoczęcia prac do połowy przyszłego roku właśnie dlatego, aby muzeum spokojnie zdążyło się przeprowadzić. Początkowo planowaliśmy, aby rozpocząć realizację projektu na początku przyszłego roku.

ZAMÓW NEWSLETTER "ZABRZE I ŚLĄSK"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto