Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industrialna katedra od środka! Zobacz, jak wygląda wnętrze Elektrociepłowni Zabrze. W przyszłości będzie służyć mieszkańcom. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Elektrociepłownia Zabrze - w przyszłości będzie udostępniona mieszkańcom.
Elektrociepłownia Zabrze - w przyszłości będzie udostępniona mieszkańcom. Paweł Kurczonek / Polska Press
Zabytkowa Elektrociepłownia Zabrze znajdująca się przy ul. Wolności została przekazana miastu w grudniu 2022 roku. Obok Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza i Wieży Ciśnień jest to kolejny poprzemysłowy obiekt w mieście, który będzie służył mieszkańcom. Zaglądamy do industrialnej katedry przy ul. Wolności zanim będzie publicznie dostępna.

Elektrociepłownia Zabrze – industrialna katedra będzie służyć mieszkańcom

Początki zabrzańskiej elektrociepłowni sięgają XIX wieku. Firma AEG rozpoczęła budowę w 1896 roku. Cztery lata później obiekt stał się własnością spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Po wojnie elektrociepłownia została znacjonalizowana, od 1 lipca 1990 działała, jako przedsiębiorstwo państwowe Elektrownia Zabrze.

W 2018 roku uruchomiona została nowoczesna elektrociepłownia wielopaliwowa, która dostarcza energię mieszkańcom Zabrza i Bytomia.

- Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni, dawny obiekt przeszedł na zasłużoną emeryturę – mówił w grudniu 2022 Piotr Górnik, prezes spółki Fortum, dotychczasowego właściciela kompleksu.

W skład nieruchomości, którą Zabrze przejęło 5 grudnia 2022 weszło między innymi kilkanaście działek, o łącznej powierzchni przeszło 5 ha, a także 18 budynków poprodukcyjnych dawnej Elektrociepłowni. Zabrze otrzymało budynek główny dyrekcji, kotłownię i maszynownię, a także przyzakładowy klub i świetlicę oraz inne zabudowania wchodzące w skład potężnego obiektu.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, w dniu przekazania elektrociepłowni zaznaczyła, że celem miasta będzie ożywienie ogromnego przemysłowego obiektu i oddanie go mieszkańcom. Zgodnie z planami będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne i społeczne, a także biznesowe.

- Mamy już doświadczenia w rewitalizacji tego typu obiektów i z dumą patrzymy na to, co dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się stworzyć w przestrzeniach pozostałych po Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza. Jestem przekonana, że budynek Elektrociepłowni dołączy do postindustrialnych perełek, którym nadamy nowe funkcje z dbałością o historyczne walory tego kompleksu – wypowiedź Małgorzaty Mańki-Szulik przytacza strona internetowa Urzędu Miejskiego.

Industrialna katedra w Zabrzu jest utrzymana w bardzo dobrym stanie, ale jej rewitalizacja z pewnością potrwa. Weszliśmy do potężnego obiektu, zanim zostanie przekazany mieszkańcom do użytku. Zapraszamy na wirtualny spacer po ogromnych wnętrzach Elektrociepłowni Zabrze.

Elektrociepłownia Zabrze - w przyszłości będzie udostępniona mieszkańcom.

Industrialna katedra od środka! Zobacz, jak wygląda wnętrze ...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto