W SCCS w Zabrzu otwarto nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca

Artykuł sponsorowany

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu otwarto nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca. W historycznym miejscu, znanym z pierwszych przeszczepów serca profesora Zbigniewa Religi, utworzono salę do zabiegów elektroterapii serca oraz pracownię hybrydową, wykorzystywaną między innymi do zabiegów ablacji i leczenia powikłań procedur elektroterapii.

– Liczba transplantacji serca od lat stale wzrasta. To ważna część kardiologii i ogromna szansa dla pacjentów, zwłaszcza ze schyłkową postacią niewydolności serca, z nasilonymi objawami i złym rokowaniem. Dążenia kardiologów koncentrują się wokół tego, by jak najdłużej wspierać naturalną pracę serca pacjenta i niwelować objawy chorób. W kontekście zaburzeń rytmu serca, które nierozpoznane, nieleczone lub leczone niewłaściwie, mogą w konsekwencji doprowadzić do niewydolności serca, arsenał terapeutyczny jest imponujący i bogaty. Elektroterapia to ważna dziedzina współczesnej kardiologii, potrzebna coraz liczniejszej grupie pacjentów. Rośnie zapotrzebowanie na zabiegi ablacji, a także na złożone procedury hybrydowe, wykonywane w zabezpieczeniu kardiochirurgicznym - stąd inwestycja Śląskiego Centrum Chorób Serca właśnie w ten profil pracowni – mówi prof. Piotr Przybyłowski, dyrektor medyczny w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

– Epidemia migotania przedsionków i związane z nią udary niedokrwienne mózgu to wciąż duże wyzwanie zdrowotne, ale także społeczne – istotnie większe w kontekście starzejącego się społeczeństwa w Polsce i w Europie. Rozwiązaniem jest dostarczanie pacjentom sprawdzonych rozwiązań z zakresu nowoczesnej, efektywnej i dostępnej diagnostyki oraz terapii arytmii – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

W nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca znajduje się sala zabiegowa, która będzie wykorzystywana między innymi do zabiegów implantacji urządzeń wszczepialnych takich jak: stymulatory, kardiowertery-defibrylatory i układy do terapii resynchronizującej pracę serca. W pracowni jest także sala hybrydowa, w której będą wykonywane bardziej złożone zabiegi i procedury, często wymagające zapewnienia zabezpieczenia kardiochirurgicznego.

W nowej Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca będą wykorzystywane dwa stoły operacyjne z nowoczesnymi systemami rentgenowskimi - angiografy. Nowoczesna platforma do wykonywania zabiegów monitorowanych badaniami obrazowymi to wysoka jakość obrazu, wyższy profil bezpieczeństwa dzięki niskiej dawce promieniowania i lepsza ergonomia pracy operatorów. Eksperci zwracają uwagę także na multimodalnościowy charakter pracowni, polegający na możliwości wykorzystania wielu sposobów obrazowania i nakładania na siebie w trakcie zabiegów wcześniej wykonanych obrazów serca.

Podczas uroczystego otwarcia Pracowni Elektrofizjologii i Stymulacji Serca minister zdrowia Łukasz Szumowski wręczył profesorowi Marianowi Zembali Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto