W Zabrzu uczyli jak leczyć serce za pomocą technologii 3D

Arkadiusz Nauka
Udostępnij:
Kardiolodzy uczestniczyli w cyklu wykładów teoretycznych  i praktycznych zabiegach ablacji na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem dwóch nowoczesnych systemów mapowania 3D: Carto-3 i Ensite Precision

W dniach 24-25 stycznia 2018 roku w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu odbyły się kursy praktyczne dla lekarzy kardiologów, wieńczące II edycję Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej, organizowaną przez Sekcję Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wyjątkowe szkolenia dostępne dla polskich lekarzy

W szkoleniu teoretycznym i praktycznych zabiegach ablacji pod okiem najlepszych specjalistów  w zakresie elektrofizjologii i elektroterapii w kraju wzięło udział 10 kardiologów z całej Polski. Lekarze mieli okazję wykonać ablację na modelu zwierzęcym na najnowocześniejszych systemach wykorzystujących technologię mapowania 3D. Tego rodzaju szkolenia były dotychczas dostępne  w zagranicznych ośrodkach, takich jak Minneapolis czy Hamburg. 
– Chcieliśmy, by polscy lekarze mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznych kursach z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii u siebie w kraju, dlatego w 2016 roku zainicjowaliśmy i zorganizowaliśmy Szkołę Elektrofizjologii Klinicznej – mówi prof. Oskar Kowalski, ustępujący przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. – Pierwszą edycję Szkoły skierowaliśmy do kardiologów elektrofizjologów, będących na początkowym etapie kariery zawodowej. Drugą edycję zadedykowaliśmy bardziej zaawansowanym operatorom, którzy w ramach drugiej edycji Szkoły mogli doskonalić zarówno swoją wiedzę, jak i umiejętności praktyczne – tłumaczy prof. Oskar Kowalski.
Dostępność nowoczesnych metod leczenia jest bardzo ważna dla naszych Pacjentów; równie ważne jest, aby zabiegi te były wykonywane przez świetnie wyszkolonych specjalistów. Edukacja lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, psychologów, fizjoterapeutów oraz ratowników medycznych –wszystkich biorących udział w złożonym procesie leczenia chorych z zaburzeniami rytmu – to jedno  z głównych zadań Sekcji Rytmu Serca PTK. Szkoła Elektrofizjologii Klinicznej jest jednym z naszych najważniejszych projektów szkoleniowych. Gratuluję i dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom zaangażowanym czynnie w to przedsięwzięcie – mówi prof. Maciej Sterliński, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Teoria i praktyka

Na szkolenie teoretyczne w ramach II edycji Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej złożyły się wykłady  z anatomii elektrofizjologicznej serca, zaawansowanej elektrokardiografii oraz taktyki zabiegowej. 
W drugiej części Szkoły kardiolodzy uczestniczyli w zajęciach odbywających się w tzw. wet-labie, gdzie obserwowali efekty aplikacji prądu o częstotliwości zmiennej (RF) na mięśniówkę serca w warunkach laboratoryjnych. Kolejnym elementem szkolenia była obserwacja zabiegów wykonywanych przez doświadczonych elektrofizjologów i wspólna dyskusja na temat stosowanych technik zabiegowych przy różnych zabiegach ablacji podłoża arytmii. Cykl szkoleniowy zwieńczyły zabiegi ablacji RF wykonywane na modelu zwierzęcym z wykorzystaniem najnowocześniejszych systemów mapowania trójwymiarowego. 

Ablacja - najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii

Ablacja to niefarmakologiczna metoda leczenia arytmii serca. Polega na wprowadzeniu do serca do serca poprzez żyłę lub tętnicę specjalnych elektrod. Elektrody są połączone z komputerem. Dzięki niemu lekarz może prawidłowo ocenić czynność elektryczną serca i precyzyjnie zlokalizować miejsce wywołujące arytmię. Po zlokalizowaniu podłoża arytmii, nieprawidłowo funkcjonującą tkankę mięśnia sercowego rozgrzewa się prądem zmiennym o częstotliwości radiowej (tzw. ablacja RF (radiofrequency). Prąd rozgrzewa tkankę do 48-55 stopni i niszczy ją. Pożądanym efektem zabiegu jest niewielka blizna, która traci swoje właściwości przewodzące i przestaje być źródłem zaburzeń rytmu serca.

Najnowocześniejsze systemy mapowania 3D

Szkoleniowe zabiegi ablacji w Zabrzu wykonano z wykorzystaniem dwóch elektroanatomicznych systemów: Carto-3 i Ensite Precision – narzędzi nowej generacji, pozwalających na wykonywanie skomplikowanych zabiegów ablacji zaburzeń rytmu serca znacznie szybciej, niż w przypadku tradycyjnego postępowania zabiegowego i zwiększającym ich bezpieczeństwo. – Działanie systemów elektroanatomicznych pozwala na stworzenie trójwymiarowej geometrycznej mapy serca przy jednoczesnym tworzeniu map potencjałowych i czasowych badanych struktur serca – mówi dr Adam Sokal ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – Analiza otrzymanych danych pozwala precyzyjnie zidentyfikować podłoże arytmii i zlokalizować obszar odpowiedzialny za jego powstanie. Dzięki temu wzrasta skuteczność przeprowadzanego zabiegu – dodaje dr Adam Sokal.
Uczestnikom wykładów i kursu praktycznego zostały przyznane certyfikaty ukończenia Szkoły Elektrofizjologii Klinicznej Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. 

Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie