Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdewastowane macewy na cmentarzu żydowskim w Zabrzu zostaną ocalone. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przeznaczy na ten cel 50 tys. zł

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor
Po gorszącym akcie wandalizmu, który miał miejsce w czerwcu na cmentarzu żydowskim w Zabrzu, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków podjął działania interwencyjne w celu jak najszybszej naprawy zdewastowanych nagrobków. Na ten cel NIKZ przeznaczy 50 tysięcy złotych. Umowa z miastem została już podpisana.

Renowacja zdewastowanych nagrobków na żydowskim cmentarzu w Zabrzu

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków zareagował bezpośrednio na akt wandalizmu, jaki miał miejsce w czerwcu tego roku na żydowskim cmentarzu w Zabrzu, gdzie ponad 25 macew, w tym cenna macewa grobowca rodziny Maxa Böhma (Beima), hojnego darczyńcy dla miasta, kilkanaście macew dziecięcych oraz najstarsza macewa Heleny Schüller z 1871 roku, zostały zniszczone.

W odpowiedzi na tę dewastację, Instytut podjął decyzję o przyznaniu 50 000 złotych na renowację nagrobków. Jak się okazuje, NIKZ wraz z Urzędem Miasta w Zabrzu podpisał już porozumienie dotyczące naprawy.

- Działania renowacyjne i rewitalizacyjne wokół zabytków stanowią podstawę misji instytutu, a bieżące reagowanie na celowe niszczenie obiektów historycznych jest naszym priorytetem – komentuje dyrektor NIKZ dr Michał Laszczkowski.

Celem porozumienia jest jak najszybsza naprawa obiektów historycznych wpisanych do rejestru zabytków. To także wyraz stanowczego sprzeciwu wobec wszelkim aktom wandalizmu.

– Chcemy by te obiekty, jak najszybciej to możliwe, otrzymały potrzebne środki na ich renowację. Naszymi działaniami chcemy podkreślić, że dziedzictwo historyczne każdego wyznania religijnego, jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, a naszym obowiązkiem jest je chronić i przekazywać następnym pokoleniom – dodaje dyrektor NIKZ.

Obecnie trwa proces formalnego wyboru wykonawcy, który przeprowadzi prace naprawcze. Lista nagrobków poddanych naprawie oraz program prac zostaną ustalone na podstawie protokołu z oględzin cmentarza, stworzonego przez inspektora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

W 2023 r. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków realizuje także wiele innych prac przy zabytkach, wynikających z misji instytucji: badawczych, dokumentacyjnych, porządkowych, konserwatorskich i renowacyjnych.

Wśród nich są m.in. kompleksowe badania konserwatorskie zespołu pałacowego w Iłowej w woj. lubuskim, badania archeologiczne na meczecisku w Studziance w woj. lubelskim, upamiętnienie cmentarza żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Kaliszu-Szczypiornie, prace porządkowe na wybranych cmentarzach żydowskich, czy dokumentacja układu urbanistycznego i budynków starego miasta w Działdowie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto