Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Wolności w Zabrzu ma ponad 180 lat. Poznaj jej historię

Maria Olecha
Na Zaborzu pod numerem 438 był komisariat. Tuż za nim - ratusz
Na Zaborzu pod numerem 438 był komisariat. Tuż za nim - ratusz fot. ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu
Jaki jest zabrzański szczyt nieprecyzyjności? Powiedzieć, że się mieszka w Zabrzu przy ul. Wolności. Taki dowcip krąży w naszym mieście od lat. Jedna z najdłuższych ulic w Polsce ma ponad 180 lat!

Niewielu z nas pewnie wie, że nie zawsze przebiegała ona tak, jak dzisiaj, na kilku odcinkach miała inną numerację, a w kamienicy pod numerem 308 mieszkał znany pisarz Janosch, po tym, jak wyprowadził się z rodziną z ul. Piekarskiej na Porembie.

Ulica Kronprinzenstrasse, bo tak dawniej nazywała się ul. Wolności, została wybudowana w latach 1819-1830 jako ważna arteria prowadzącą z Królewskiej Huty do Gliwic.

- Dawniej w centrum ulica przecinała pl. Dworcowy, przebiegała śladem obecnej ul. Wandy i dalej na wschód do dzisiejszej Rudy Śląskiej - opowiada Piotr Hnatyszyn, historyk z Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Zobacz film promujący Zabrze [WIDEO]

- Pamiętajmy, że dawniej Zabrze było zlepkiem gmin. Początkowo dawna Kronprinzenstrasse biegła przez Maciejów, Stare Zabrze, Małe Zabrze i Zaborze z Porembą. Gdy w 1905 roku powstało Zabrze z połączenia Starego Zabrza, Małego Zabrza i Doroty, wówczas mówiono już, że Wolności biegnie przez Zabrze - tłumaczy zawiłości historyczne Hnatyszyn.

Kiedyś zabrzanie chętniej chodzili do kina. Tylko na ul. Wolności było kilka kin. Działały m.in. w budynkach o numerach: 449, 427 - kino Metropol Theater, 179 - Nord, czyli późniejsze kino Słońce, 330 - kino Kaiser, 233 - Kammer, 291 - Grandkinematograph, a przy elektrowni funkcjonowało kino Energetyk.

Kino Roma jest najstarsze na Śląsku. Czy na setne urodziny dostanie prezent - remont?

Ciekawostką jest to, że numeracja domów przy ul. Wolności była inna niż teraz. Każda gmina miała swoją. I tak w Zabrzu i na Zaborzu numery zaczynały się od strony zachodniej, zaś w Maciejowie biegły od strony wschodniej na zachód.

- Ulica Wolności bardzo się zmieniła. Były tam kiedyś dwa duże zakłady przemysłowe: kopalnia Zabrze, czyli dziś skansen Królowa Luiza i Huta Reden, w miejscu której są dziś zakłady Powen SA - opowiada Piotr Hnatyszyn.

Kwartał sztuki czy rynek? Zabrze musi mieć swoje serce [SONDA]

- Początkowo nie było w ogóle placu Wolności. Ten centralny plac wybudowano dopiero w 1935 roku. Poza tym dziś całej ulicy Wolności samochodem nie przejedziemy, bo w ścisłym centrum jest deptak. A dawniej cała droga była otwarta dla ruchu. Zmieniła się też zabudowa - kontynuuje historyk.

Pod numerem 305 znajdowały się przez długie lata domy towarowe. Potem powstał hotel Admiralspalast. Po II wojnie światowej hotel nazywał się Prezydent, potem Przodownik i Monopol. Teraz obiekt niszczeje.

Pamiętacie, jak wyglądało Zabrze w 2002 roku? Zobaczcie przewodnik turystyczny po Zabrzu [WIDEO]

Pierwsze tramwaje na Górnym Śląsku, które się pojawiły w 1894 roku, przejeżdżały właśnie wzdłuż zabrzańskiej ulicy Wolności. Można było podróżować tramwajem z Gliwic, przez Zabrze do Królewskiej Huty.

ZAMÓW NEWSLETTER "ZABRZE I ŚLĄSK"

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulica Wolności w Zabrzu ma ponad 180 lat. Poznaj jej historię - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto