18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Zabrze. Kolejne cenne znalezisko podczas prac [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Sztolnia Zabrze: znalezione dokumenty
Sztolnia Zabrze: znalezione dokumenty MGW
Sztolnia Zabrze: prace przy rewitalizacji Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu po raz kolejny dostarczają cennych znalezisk. Tym razem natrafiono na stuletnie mapy, dokumenty i archiwalne rysunki.

Podczas prac rewitalizacyjnych w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (lub obok niej) robotnicy i pracownicy Muzeum Górnictwa Węglowego już niejednokrotnie natrafiali na ciekawe znaleziska. Była już XIX-wieczna łódź, był schron przeciwlotniczy. Teraz są kolejne skarby.

Sztolnia Zabrze. Kolejne cenne znalezisko podczas prac

W opuszczonym i nieużywanym od ponad 20 lat budynku w kompleksie Kopalni Królowa Luiza, która będzie częścią szlaku sztolni, muzealnicy prowadzili inwentaryzację. Opróżniali i sprzątali budynek. Wtedy właśnie natrafili na teczki zawierające archiwalne dokumenty. Są wśród nich wszelkiego rodzaju mapy, plany, rysunki techniczne oraz urzędowa korespondencja. Dokumenty pochodzą z lat 1901-1988.

- Sporą część znaleziska stanowią akta Królewskiej Inspekcji Górniczej z Zabrza dotyczące działalności kopalni „Królowa Luiza", w tym między innymi mapy i plany terenów kopalni, dokładne plany infrastruktury kopalnianej (plac drzewny, sieć torowisk wąskotorowych i połączeń z Niemiecką Koleją Państwową, plany zbiorników wodnych, budynków i hałd). Odtwarzają one archiwalny obraz, który nie istnieje w obecnym krajobrazie miasta - mówią muzealnicy.

Nie wszystkie znalezione dokumenty dotyczą jednak wyłącznie Zabrza i Kopalni Królowa Luiza. Wiele z nich prezentuje wartość historyczną dla całego regionu.

- Prawdziwa gratka dla znawców architektury to korespondencja dyrekcji Pruskiej Górniczej i Hutniczej Spółki Akcyjnej w Zabrzu, do której należała kopalnia, z biurem projektowym znanych architektów doby modernizmu Fritza Schuppa i Martina Kremmera. Byli oni uczniami słynnych Zillmanów, twórców min. Nikiszowca i Giszowca. Uwagę historyków powinna przykuć także korespondencja pomiędzy hrabią von Ballestrem a polskim Głównym Urzędem Likwidacyjnym w sprawie konfliktów związanych z przejęciem jego majątku przez Rzeczpospolitą Polską po podziale Górnego Śląska - relacjonują pracownicy MGW.

Sporo jest również akt z czasu PRL. Szczególnie ciekawy jest wpis w księdze jazdy ludzi szybem „Zabrze II" z 12 września 1961 roku, gdzie katastrofę - mającą miejsce dzień wcześniej, w której doszło do zerwania klatki wyciągowej i śmierci 14 górników – nazwano awarią.

Znalezisko zbiegło się w czasie z prowadzoną przez MGW zbiórką pamiątek o Kopalni Królowa Luiza-Zabrze. Eksponaty mają posłużyć stworzeniu wystawy, która będzie dotyczyć historii kopalni i będzie stałą częścią szlaku zwiedzania sztolni. Muzeum apeluje do wszystkich, którzy takie pamiątki posiadają o podzielenie się nimi.

Przedmioty prosimy przynosić do budynku Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3. Maja 19 w dniach 8 i 22 marca w godzinach 10-14.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
SZTOLNIA ZABRZE - ODKRYLI SCHRON LUB MAGAZYN BRONI [ZDJĘCIA]
SZTOLNIA ZABRZE - ZNALEZIONO XIX-WIECZNĄ ŁÓDŹ [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto