Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Plaża śmierci” w Egipcie znowu została otwarta. Jej mroczna historia przeraża. Odważycie się tam wykąpać?

Emil Hoff
Emil Hoff
W ukochanym przez polskich turystów Egipcie udostępniono nową plażę. Niestety, to budząca lęk „plaża śmierci", którą zamknięto przed 3 laty z powodu serii tajemniczych zgonów. Poznajcie mroczną historię tego miejsca.
W ukochanym przez polskich turystów Egipcie udostępniono nową plażę. Niestety, to budząca lęk „plaża śmierci", którą zamknięto przed 3 laty z powodu serii tajemniczych zgonów. Poznajcie mroczną historię tego miejsca. leolintang, iStock / Getty Images Plus, zdjęcie ilustracyjne
Egipt odzyskał plażę, która przez ostatnie 3 lata była odgrodzona od reszty kraju drutem kolczastym. Nic dziwnego – właśnie to miejsce nazywano „plażą śmierci”. Skąd wziął się ponury przydomek i dlaczego plaża znowu została otwarta? Czy warto spróbować tam kąpieli? Przekonajcie się.

Spis treści

Odważycie się tam wykąpać? Egipska „Plaża śmierci” znowu została otwarta

W Egipcie znowu otwarto popularną plażę dla turystów, ale jej przerażająca historia może zniechęcać do wypoczynku.

Chodzi o Al-Ajami w Aleksandrii, nazywaną „plażą śmierci”. Przez ostatnie 3 lata plaża była niedostępna dla turystów – odgrodzoną ją drutem kolczastym, rozpiętym na długości 1600 m. Dlaczego Egipcjanie tak bali się tej plaży?

„Przeklęta plaża” w Egipcie. Nawet 16 topielców dziennie

Plaża Al-Ajami była jednym z popularniejszych kąpielisk w egipskiej Aleksandrii nad brzegami Morza Śródziemnego. Niestety, słynęła z dużej liczby poważnych i śmiertelnych wypadków w wodzie. Rekord padł w 2018 r., gdy jednego dnia utonęło aż 16 osób.

- Nie jesteśmy pewni, co było przyczyną tak dużej liczby wypadków – mówi Osama Ali, dyrektor egipskiego urzędu ds. kurortów, w rozmowie z portalem Arab News. – Podejrzewam, że w grę mogą wchodzić wiry wodne, tworzące się w okolicach falochronów.

Rząd Egiptu zamknął plażę w 2020 r. Po 3 latach Al-Ajami została znowu otwarta dla turystów pod nazwą Palm Beach. Skąd zmiana decyzji i co się zmieniło?

Plaża Al-Ajami na mapie:

Czytaj też: Egipt na wakacje 2023. Ceny wycieczek all inclusive, atrakcje, praktyczne porady. Który kurort wybrać, kiedy pogoda jest najlepsza?

Nowe środki bezpieczeństwa na „plaży śmierci”. Czy wystarczą, by zapobiec tragediom?

Egipcjanie ponownie otworzyli pechowa plażę w Aleksandrii na sezon letni 2023. Wprowadzono szereg usprawnień i środków bezpieczeństwa, które mają nie dopuścić do kolejnych wypadków i utonięć.

- Na plaży jest teraz wielu ratowników – mówi Mohamed Abdel Razek, dyrektor egipskiego Departamentu ds. Turystyki i Kurortów. – Obserwują kąpielowiczów z plaży i dwóch wież obserwacyjnych. Robią patrole po plaży i czuwają przy falochronach na skuterach wodnych, by móc od razu interweniować.

Blisko plaży czuwają też załogi czterech ambulansów.

Kąpielowicze muszą stosować się ściśle do zasad bezpieczeństwa, ustalonych przez Egipską Federację Nurków i Ratowników. Kto złamie przepisy, zostanie wydalony z plaży. Jeśli łamanie regulaminu będzie nagminne, plaża może znowu zostać zamknięta – przestrzega Mohamed Abdel Razek.

Niestety, klątwa „plaży śmierci” najwyraźniej nadal działa. Jak informuje serwis Arab News, od otwarcia kąpieliska utonęło już kilka osób, ale po oficjalnych godzinach otwarcia plaży, gdy nie było już ratowników.

Plaża Palm Beach przyciąga przede wszystkim samych Egipcjan i mieszkańców Aleksandrii. Turyści zaglądają tu dość rzadko z powodu dużego tłoku i wątpliwej czystości wody.

Zobaczcie na filmie, jak wygląda plaża Ajami/Palm Beach w Aleksandrii:

Dlaczego warto odwiedzić Aleksandrię w Egipcie?

Większość turystów wypoczywających w Egipcie wybiera na wakacje któryś z kurortów nad Morzem Czerwonym – Hurghadę, Szarm el-Szejk, Marsa Alam. Tam właśnie znajdują się najbardziej luksusowe hotele i najpiękniejsze plaże Egiptu. Część turystów bierze też udział w wycieczkach do Doliny Nilu, by podziwiać starożytne zabytki, wznoszące się od Abu Simbel nad Jeziorem Nasera po Kair ze słynnymi piramidami.

Niewiele osób dociera jednak do delty Nilu i słynnej Aleksandrii na wybrzeżu śródziemnomorskim. Warto odwiedzić to miasto, niegdyś najwspanialszą metropolię starożytnego świata, słynną m.in. ze swej wielkiej biblioteki przy świątyni Serapisa, latarni morskiej, która prowadziła żeglarzy do bezpiecznego portu, i wielkich historycznych dramatów, które rozegrały się w murach miasta. Tu właśnie swą stolicę miała słynna Kleopatra VII, kochanka najpierw Marka Antoniusza, a potem Juliusza Cezara, ostatnia władczyni Egiptu.

Dziś w Aleksandrii warto zobaczyć ruiny Serapejonu z wielkim posągiem sfinksa i samotną kolumną. Turyści mogą też zajrzeć na Kom el-Dikka, gdzie badania archeologiczne prowadzą polscy uczeni. Z Aleksandrii organizowane są też wycieczki do innych ciekawych miejsc w delcie Nilu, jak Tani, stolica Ramzesa II, czy Awaris, być może wspominane w Biblii jako Pi-Ramzes.

Widok na aleksandryjski Serapejon
Samotna kolumna i posąg dumnego sfinksa to jedyne pozostałości Serapejonu - starożytnej biblioteki aleksandryjskiej. Skarbnica wiedzy została podpalona kilka razy jeszcze w starożytności. Photo by Malova Yuliya on Unsplash
Widok na zabudowania Aleksandrii
Współczesna Aleksandria to tętniące życiem egipskie miasto. Całą aglomerację zamieszkuje ponad 6 mln ludzi. Photo by Omar Samir on Unsplash

Źródło: Arab News

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: „Plaża śmierci” w Egipcie znowu została otwarta. Jej mroczna historia przeraża. Odważycie się tam wykąpać? - Strona Podróży

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto