18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido w Zabrzu. Trwa rewitalizacja poziomu 320. Będą nowe atrakcje: kino, kawiarnia i tama

Bartosz Pudełko
Wkrótce w Kopalni Guido pojawią się kolejne atrakcje - sala kinowa i klubokawiarnie. A to jeszcze nie koniec rewitalizacji poziomu 320.

Cały czas trwa rewitalizacja poziomu 320 w Zabytkowej Kopalni Guido. Oznacza to, że kolejne pomieszczenia zostaną przystosowane do zwiedzania. Niektóre będą zaadaptowane w wyjątkowo ciekawy sposób.

I tak w Warsztacie Mechanicznym powstanie w pełni wyposażona sala kinowa na ok. 100 osób. Będzie w niej duży ekran i kilka pomocniczych. Pomieszczenie będzie mogło służyć nie tylko projekcjom filmów, ale także konferencjom i wszelkim transmisjom dzięki światłowodowemu połączeniu internetowemu. Będzie to najgłębiej położone kino w Polsce.

Tuż obok do nowych celów przygotowywane są również Hala Pomp i Hala Kompresorów. W tych pomieszczeniach mieścić będą się kawiarnie i punkty gastronomiczne. Trasa zwiedzania zostanie tak zmieniona, aby każdy mógł w nich odpocząć. Będzie również możliwość zjechania pod ziemię tylko po to, żeby napić się kawy w niezwykłej scenerii.

Również kino ma funkcjonować na podobnych zasadach. Będzie ogłaszany repertuar i zjazd na film wcale nie musi wiązać się ze zwiedzaniem wyrobisk kopalni.

- Prace w Warsztacie Mechanicznym są bardziej zaawansowane. Zbliżając się już do końca. W Hali Pomp i Hali Kompresorów trwają teraz najcięższe roboty. Planujemy, aby wszystkie te pomieszczenia przeznaczyć do zwiedzania pod koniec kwietnia. Remont odbywa się jednak w warunkach kopalnianych i nie wszystko da się przewidzieć - tłumaczy Andrzej Mitek, specjalista ds. kontaktów społecznych na Guido.

Kino i klubokawiarnie to nie koniec planów kopalni. Rewitalizacja trwa i zakłada udostępnianie kolejnych atrakcji. Jedną z nich ma być tama wodna, która mieści się między Guido a Kopalnią Makoszowy.

- Wstępnie szacujemy, że tama pochodzi z początku XX wieku, bowiem wcześniej korytarze Guido zostały zasypane kurzawką z kopalni Makoszowy i budowniczowie musieli się zabezpieczyć przed ewentualną powtórką - tłumaczy Mitek.

W okolicach tamy nie brakuje ciekawostek. Ta część, to pozostałości kopalni eksperymentalnej pochodzącej najprawdopodobniej z lat 50-tych. Turyści zobaczą m.in. chodnik wykuty w litej skale, a także pomieszczenia noszące prawdopodobnie rosyjskie inskrypcje. Nie jest jeszcze znana data oddania do użytku tych atrakcji.

Niejako na potwierdzenie atrakcyjności Guido kopalnia znalazła się na liście 50 miejsc wartych odwiedzenia według magazynu National Geographic Traveler, w towarzystwie takich gigantów turystki, jak Wielki Kanion w USA, pałac Taj Mahal czy Himalaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto