Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszustwo w Zabrzu - poszkodowana metodą "na lekarza" straciła 13 tys. złotych! Policja ponownie apeluje o ostrożność

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ofiara przekazała "na leczenie córki" 13 tys. złotych
Ofiara przekazała "na leczenie córki" 13 tys. złotych Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Ofiarą kolejnego oszustwa „na lekarza” padła 74-letnia mieszkanka Zabrza. Seniorka przekazała „na leczenie córki” 13 tys. złotych. - Wyobraźnia oszustów nie zna granic, a osoby starsze - z uwagi na swoją ufność, chęć niesienia pomocy i dobre serce - są szczególnie narażone na ich działanie – podkreślają policjanci.

Oszustwo „na lekarza” - mieszkanka Zabrza straciła 13 tys. złotych

74-letnia mieszkanka Zabrza zgłosiła się po pomoc do policji we wtorek, 18 lipca. Oszust podający się za lekarza, skontaktował się z seniorką telefonicznie.

- Twierdził on, że córka kobiety znajduje się w szpitalu i potrzebne są pieniądze na drogi zabieg, by ją uratować, w ten sposób przekonał seniorkę, żeby oddała oszczędności nieznanej osobie, która przyszła do jej mieszkania – Komenda Miejska Policji w Zabrzu opisuje przebieg zdarzenia.

Zabrzanka przekazała „na leczenie córki” 13 tys. złotych. Niestety odzyskanie pieniędzy straconych w taki sposób nie będzie łatwe.

„Na wnuczka”, „na policjanta”, „na bankowca” – metody oszustów wykorzystują jeden schemat.

Schemat działania przestępców, którzy wykorzystują metodę „na policjanta”, „na bankowca”, czy jak w tym przypadku „na lekarza”, jest zawsze podobny – opiera się na wymyślonej historyjce. Ofiara jest ogólnikowo informowana, że wystąpił jakiś problem. Często oszuści grają na emocjach swoich ofiar, np. informują, że bliska osoba uległa wypadkowi i są potrzebne pieniądze na leczenie.

- Oszust może również poinformować, że środki są konieczne do zakupu lekarstw, które są drogie i trudno dostępne, a jedynie ich zastosowanie może pomóc w powrocie do zdrowia bliskiej osoby. Fałszywy lekarz często nie pozwala przerwać połączenia, aby senior nie miał możliwości zastanowić się spokojnie nad zaistniałą sytuacją lub skonsultować jej z kimś bliskim – ostrzegają policjanci.

Należy pamiętać, że przedstawiony schemat należy traktować jako przykład. Przestępcy nieustannie tworzą nowe scenariusze oparte na wymyślonych historiach. Mogą podać się bankowca, pracownika gazowni, policjanta lub wnuczka, jednak ich sposób działania jest bardzo podobny. Cechami wspólnymi tego typu przestępstw są:

  • kontakt telefoniczny
  • stosowanie manipulacji
  • podszycie się pod osobę bliską lub wzbudzającą zaufanie
  • wprowadzenie w stan silnych emocji wywołujących ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji
  • nakłanianie do wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku bankowego

Trzeba również zaznaczyć, że ani policja, ani prokuratura nigdy nie proszą o przekazywanie im pieniędzy i kosztowności. Policja nie informuje również mieszkańców o podejmowanych akcjach i nigdy nie angażuje w nie cywili. Należy o tym pamiętać, gdy zadzwoni do nas „policjant” z informacją, że w okolicy grasuje szajka oszustów i potrzebna jest pomoc w ich ujęciu.

- Apelujemy do osób, które w swym otoczeniu mają osoby starsze – rozmawiajcie z seniorami na temat oszustw! Przestrzegajcie ich przed telefonicznymi próbami wyłudzeń pieniędzy! Dzięki takim rozmowom możecie zaoszczędzić nie tylko oszczędności, które senior odda fałszywemu lekarzowi, ale przede wszystkim mnóstwo związanego z tym stresu – apelują policjanci z Zabrza.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto