Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Admiralspalast w Zabrzu został zeskanowany laserowo - wykonanie trójwymiarowych obrazów hotelu było koniecznością. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dokładny skan laserowy pozwala na ocenę wizualną inwentaryzowanych elementów. Na szczegółowych obrazach można zobaczyć zarysowania murów i stropu, a także zagrzybienie i zawilgocenie stropów, wybrzuszenia ścian, a nawet korozję schodów.
Dokładny skan laserowy pozwala na ocenę wizualną inwentaryzowanych elementów. Na szczegółowych obrazach można zobaczyć zarysowania murów i stropu, a także zagrzybienie i zawilgocenie stropów, wybrzuszenia ścian, a nawet korozję schodów. Bimsmart
Pod koniec sierpnia 2023 została podpisana umowa na kompleksowy remont hotelu Admiralspalast w Zabrzu. Jak się okazało inwentaryzacja budowlana przeprowadzona metodami tradycyjnymi nie spełniła oczekiwań wykonawcy. Wykazano liczne rozbieżności między istniejącą dokumentacją, a stanem faktycznym. Z tego powodu został wykonany trójwymiarowy skaning laserowy.

Spis treści

Hotel Admiralspalast w Zabrzu zeskanowany laserowo

Hotel Admiralspalast znajduje się przy ul. Wolności 305 w Zabrzu. Swoją funkcję pełnił do 1995 roku. 31 sierpnia 2023 podpisana została umowa na gruntowny remont zabytkowego budynku.

- To przepiękny budynek wybudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku, który tętnił życiem od świtu do nocy i właściwie nigdy nie zasypiał. Chcemy wrócić do tamtej tradycji – mówiła w dniu podpisania umowy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Na początkowym etapie prac okazało się, że są liczne rozbieżności między istniejącą dokumentacją budynku, a jego stanem faktycznym. Z tego powodu przeprowadzono precyzyjne skanowanie laserowe.

- Technika skanowania 3D realizowana w sposób profesjonalny wykazała szereg dodatkowych korzyści. Oprócz wykazania szeregu rozbieżności wymiarowych dochodzących czasem do 20 cm, pozyskano materiał tworzący wirtualną mapę 3D obiektu w postaci zdjęć i chmur punktów – przekazuje firma Bimsmart, wykonawca skanu.

Dokładny skan laserowy pozwala ponadto na ocenę wizualną inwentaryzowanych elementów. Na szczegółowych obrazach można zobaczyć zarysowania murów i stropu, a także zagrzybienie i zawilgocenie stropów, wybrzuszenia ścian, a nawet korozję schodów.

- W połączeniu technologii fotogrametrycznej wykorzystującej robienie zdjęć na platformach latających UAV (dron) wykorzystanej do skanowania laserowego elewacji, oraz stacjonarnego skaningu laserowego 3D stworzyliśmy wirtualny model 3D hotelu AdmiralsPalast w Zabrzu. Wykonana praca pozwoli na zbudowanie precyzyjnego modelu 3D Revit, a w konsekwencji dobry projekt i brak kolizji podczas przebudowy – dodaje wykonawca skanu.

Admiralspalast odzyska pierwotne funkcje

Wykonawcą inwestycji jest Warbud S.A. Od podpisania umowy spółka ma 42 miesiące na realizację prac. Remont hotelu zostanie zrealizowany na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który opracował architekt dr Tomasz Konior.

- Chcemy, żeby w obiekcie znajdowały się jego pierwotne funkcje, chcemy, by był tu hotel, restauracja i klub nocny, który ma się znajdować na górze. Powstaną tu również przestrzenie biurowe, miejsca dla start-upów i dla rozwoju miasta. W przyziemiu powstaną przestrzenie związane z informacjami o Zabrzu, będzie się tu znajdować makieta przedstawiająca historię i współczesny rozwój miasta – wyjaśnia architekt.

W budynku swoją siedzibę będzie mieć Centrum Promocji i Rozwoju Miasta. Ponadto znajdzie się tu dwukondygnacyjna sala wystawowo-konferencyjna. Restauracja będzie działać na piątym piętrze, a na siódmym – bar z dużą salą bankietową. W odnowionym budynku będą również organizowane wystawy i koncerty. Tomasz Konior zapewnia, że wnętrza zabytkowego budynku można będzie wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Inwestycja będzie kosztować prawie 53 mln złotych, ok. 30 mln zł miasto pozyskało na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

Hotel Admiralspalast – szkoła chicagowska w Zabrzu

Budynek przy ul. Wolności 305 w Zabrzu został wybudowany w latach 1924-1928. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi, na parterze mieściła się piwiarnia, a na dachu – tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Bryła hotelu nawiązuje swoim kształtem do amerykańskich wysokościowców, które nazywane są szkołą chicagowską.

- Jest to absolutny unikat, wyjątkowy budynek. W Europie znajduje się zaledwie kilka podobnych obiektów. Hotel powstał w stylu art deco, ma niezwykłe cechy architektoniczne, niezwykła jest również technologia, w jakiej został zbudowany – mówi Tomasz Konior.

Architekt podkreśla, że kluczowe podczas rewitalizacji obiektu będzie zachowanie wszystkich cennych elementów budynku i odrestaurowanie ich.

- Jednocześnie budynek trzeba dostosować do nowych wymagań i trzeba to zrobić w taki sposób, by te nowe rozwiązania i technologie nie kolidowały z historią – zaznacza Tomasz Konior.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto