Zbrodnie z użyciem broni palnej i maczet! Kibole Górnika Zabrze, członkowie Torcidy z zarzutami o udział w grupie przestępczej

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Pseudokibice Górnika Zabrze oskarżeniu o dokonanie 93 przestępstw
Pseudokibice Górnika Zabrze oskarżeniu o dokonanie 93 przestępstw Anna Kaczmarz (Polska Press)
Udostępnij:
Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty 17 osobom związanym ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Gang zajmował się głównie handlem narkotykami, ale jego zbrojne ramię - Torcida, czyli kibolska bojówka - dokonywało również przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Oskarżonym postawiono liczne zarzuty, za które grozi im do 15 lat więzienia.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec 17 osób związanych ze środowiskiem pseudokibiców Górnika Zabrze.

Oskarżono ich m.in. o:

  • Uudział w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym
  • Obrót znaczną ilością narkotyków
  • Przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu (pobicia, uszkodzenia ciała)
  • Przestępstwa przeciwko wolności (groźby, zmuszanie do określonego zachowania)
  • Przestępstwa przeciwko mieniu (wymuszenia rozbójnicze, rozboje, niszczenie mienia)

W sumie chodzi o 93 przestępstwa.

- Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

Gang zajmował się głównie handlem narkotykami. Obracał m.in. marihuaną, amfetaminą, kokainą i tabletkami ekstazy

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało podejrzanych 14 maja 2019 roku. - W trakcie śledztwa w wyniku przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono 4 kg środka kokainy, a także gotówkę w kwocie ponad 170 tys. złotych oraz zatrzymano kilkaset gramów marihuany, amunicję, siekiery, maczety, pałki teleskopowe, kominiarki oraz gadżety klubowe - przypomina Prokuratura Krajowa.

Podczas prowadzonych czynności ustalono, że najważniejszą częścią działalności grupy był obrót środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, takimi jak: marihuana, haszysz, amfetamina, kokaina, mefedron, tabletki ekstazy. Grupa działała w latach 2010-2019. Zaczynała funkcjonować w pojedynczych dzielnicach Zabrza, ale później swoim zasięgiem objęła znaczną część Śląska, a zwłaszcza Zabrza, Gliwic i Bytomia.

Arkadiusz L. miał pełnię władzy w gangu. Nikt nie mógł mu się sprzeciwić, nawet kiedy siedział w areszcie

Na czele gangu od samego początku stał Arkadiusz L. To on miał udzielać zgody na prowadzenie wszelkiej działalności związanej z obrotem narkotykami i wydawać pozwolenia na dokonywanie przestępstw. - Udzielał zgody określonym osobom na uczestniczenie w grupie, decydował o wykluczeniu członków grupy, co skutkowało zerwaniem z taką osobą kontaktów przez pozostałych członków grupy, a wręcz skutkowało następczym prześladowaniem takiej osoby - informuje Prokuratura Krajowa.

Zdaniem śledczych Arkadiusz L. jako przywódca miał pełnię władzy w grupie. Rozstrzygał spory pomiędzy jej członkami, udzielał wybranym osobom ochrony, wydawał rozkazy, które nie mogły być negowane. Uzyskiwał wynagrodzenie od działalności przestępczej prowadzonej przez członków gangu.

- Wraz z wzrostem jego autorytetu, malała liczba osobiście popełnianych przez niego przestępstw, ponieważ zlecał ich wykonanie podporządkowanym osobom. Sam lider grupy obracał narkotykami tylko z najbliższymi współpracownikami. Członkowie grupy przejawiali głęboką lojalność i szacunek dla lidera również po jego osadzeniu w zakładzie karnym – poprzez odwiedziny, wsparcie finansowe, czy obchody urodzin pod budynkiem aresztu - zauważa Prokuratura Krajowa.

Arkadiusz L. do aresztu trafił w 2018 roku. Mimo tego wciąż wydawał rozkazy członkom grupy. W tej istniała hierarchia, której poddani byli m.in. Przemysław S. ps. „Nowy”, Włodzimierz D. ps. „Kecher”, Łukasz L. ps. „Krótki”, Krzysztof S. ps. „Małolat”, Arkadiusz M. ps. „Ruby”, Daniel K., Adrian L. ps. „Lasania”, Łukasz Cz. ps. „Żurek”, Piotr M. ps. „Mizi”, Tomasz M., Łukasz F. ps. „Filut”.

Torcida dokonywała licznych przestępstw z użyciem broni palnej, siekier, maczet, noży czy kijów bejsbolowych

Według śledczych jedną z części gangu było jego ramie zbrojne, złożone z członków Torcidy, którymi dowodził Krzysztof M. ps. „Mara” - zawodnik MMA, co do którego wciąż prowadzone jest postępowanie. - Osoby wchodzące w skład bojówki charakteryzowały się gotowością do popełniania przestępstw od udziału w zbiegowiskach po pobicia. Na telefoniczne wezwania liderów grupy przyjeżdżało nawet kilkadziesiąt osób w celu pobić lub zastraszeń - informuje Prokuratura Krajowa.

Torcida, czyli bojówka kiboli Górnika Zabrze, używając przemocy miała wymuszać na współpodejrzanych i świadkach składanie zeznań korzystnych dla liderów grupy, a nawet zmuszać ich od odstąpienia od zawiadomień i popełnionych przestępstwach.

- Do popełniania przestępstw członkowie grupy używali broni palnej, siekier, maczet, noży i kijów bejsbolowych i pałek teleskopowych. W toku postępowania broń palna została zabezpieczona u Arkadiusza L., Rafała N. i Damiana P. (...) Członkowie grupy używali licznych urządzeń elektronicznych takich jak zagłuszacze lub nadajniki GPS.- informuje Prokuratura Krajowa.

Członkowie Torcidy wielu przestępstw dopuszczali się w miejscach publicznych. Zdarzało się, że działali w grupie kilkudziesięciu osób. Często nie zakładali nawet kominiarek. - Taka postawa pozwalała Arkadiuszowi L. wzbudzić respekt u pozostałych członków grupy - uważa Prokuratura Krajowa.

W struktury gangu Arkadiusza L. Torcida wchodziła od 2016 roku.

Iga Świątek zmieniła trenera. Co się stało? KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie