Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: To może być najładniejsze Centrum Przesiadkowe w regionie!

Redakcja
Centrum Przesiadkowe w Zabrzu z ogrodem na dachu? To może być hit i najatrakcyjniejszy tego typu obiekt w regionie. Zieleni nigdy nie za wiele w miejskiej przestrzeni.

Centrum Przesiadkowe z ogrodem na dachu
Przygotowując projekt centrum przesiadkowego przy ul. Goethego planujemy umieścić na dachu zielony ogród. Co sądzicie Państwo o tym pomyśle? - zapytała mieszkańców na swoim profilu na FB prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

I wiele odpowiedzi mieszkańców było za realizacją tego pomysłu, zabrzanie w komentarzach wykazali się zainteresowaniem taką koncepcją. Prezydent Mańka-Szulik pokazała także na swoim profilu na FB wizualizacje, jak takie centrum z ogrodem na dachu może wyglądać. Trzeba przyznać, że prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

W ten sposób w centrum Zabrza miałaby szansę powstać nie tylko przestrzeń ważna i użyteczna dla mieszkańców z punktu widzenia przemieszczania się i komunikacji, ale także - zmieniające oblicze tego rejonu miasta.

Dodajmy, że chodzi o jedno z dwóch planowanych w Zabrzu tego typu obiektów - to, które ma powstać w Centrum, przy ul. Goethego.

Przypomnijmy, że Zabrze otrzyma potężne dofinansowanie: ponad 96 mln zł z unijnych funduszy na realizację wartego blisko 120 mln zł projektu budowy dwóch centrów przesiadkowych. Będą one zlokalizowane, przypomnijmy, przy ul. Goethego oraz w dzielnicy Rokitnica przy ul. Krakowskiej i Ofiar Katynia.

Jak wyjaśnia Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu, w pierwszej lokalizacji przewidziano budowę obiektu o powierzchni ok. 10,4 tys.mkw z peronami komunikacji autobusowej, parkingiem P&R oraz poczekalnią i usługami towarzyszącymi.

W drugiej lokalizacji przewidziano perony otwarte, niewielki parking zewnętrzny oraz obiekt o powierzchni 276 mkw (będzie się tam mieściła poczekalnia i znajdą swoje punkty drobne usługi).

W obu lokalizacjach przewidziano możliwość ładowania pojazdów elektrycznych, strefy Kiss&Ride oraz infrastruktury towarzyszącej (znajdą sie tam biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tabliceinformujące o zajętości miejsc na parkingu P&R).

Jak informował Wowra, przewidziano ponadto przebudowę dróg w zakresie koniecznym do włączenia infrastruktury oraz budowę i przebudowę sieci infrastruktury.

Jak informuje zabrzański samorząd, projekt będzie realizowany w latach 2020-2023 w ramach poddziałania 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Miasto ma w planach, jak już informowaliśmy, budowę dwóch centrów przesiadkowych. Są także na to pieniądze, także pozyskane ze środków zewnętrznych. Ale też miasto ma ciekawą propozycję dla mieszkańców, związaną z obiektem w centrum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto