Zabrze stawia na inwestycje oraz innowacje

Artykuł sponsorowany
Dotychczasowe skrzyżowanie zostanie zastąpione przez dużo bezpieczniejsze rondo.
W Zabrzu trwa drugi etap przebudowy ulicy Piłsudskiego.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych w mieście. Przebudowa ul. Piłsudskiego rozpoczęła się już w ubiegłym roku. W pierwszym etapie przedsięwzięcia zmodernizowany został 800-metrowy odcinek drogi od ul. Roosevelta do wiaduktu kolejowego. Teraz drogowcy pojawili się na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Roosevelta.

- Istniejące skrzyżowanie zostanie kompletnie przebudowane. W miejscu dotychczasowego układu drogowego pojawi się rondo. Przebudowie podlega także cała infrastruktura podziemna, czyli sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa oraz energetyczna – tłumaczy Samuel Tomczyk, kierownik budowy z Przedsiębiorstwa Budowy Dróg „Drogopol-ZW”. - Rondo z pewnością zwiększy przepustowość skrzyżowania. Zdecydowanie zmniejszy się czas potrzebny na jego przejechania – dodaje. W lutym w rejonie skrzyżowania wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. W efekcie ul. Piłsudskiego stała się jednokierunkowa na odcinku od ul. Roosevelta do ul. Chłopskiej. - Samochody mogą poruszać się w kierunku od Roosevelta do Chłopskiej. Z kolei na ulicy Roosevelta, w rejonie przebudowy, wprowadzony został ruch wahadłowy – wyjaśnia Samuel Tomczyk. Jeden kierunku ruchu na ul. Piłsudskiego ma obowiązywać co najmniej do końca kwietnia. Z ruchem wahadłowym na ul. Roosevelta trzeba się natomiast liczyć do momentu zakończenia robót, co ma nastąpić w sierpniu tego roku. - To bardzo ważna dla mieszkańców inwestycja. Koszt drugiego etapu przebudowy ulicy Piłsudskiego wynosi około ośmiu milionów złotych, jednak znaczną część tej kwoty stanowi pozyskane przez miasto dofinansowanie - podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przypomnijmy, że w ramach zrealizowanego w 2019 r. pierwszego etapu przedsięwzięcia wymieniona została nawierzchnia na 800-metrowym odcinku ul. Piłsudskiego od ul. Roosevelta do wiaduktu kolejowego. Przebudowany i rozbudowany został także kolektor kanalizacji deszczowej.

Takie są liczby:
8,2 mln zł to koszt I etapu przebudowy ul. Piłsudskiego

8 mln zł to wartość II etapu robót


Wyremontowany w ubiegłym roku odcinek ul. Piłsudskiego od ul. Roosevelta do wiaduktu kolejowego


W miejscu skrzyżowania ul. Piłsudskiego z ul. Roosevelta powstaje obecnie rondo
Amerykański inwestor wybrał Zabrze.
Największa działka w zabrzańskiej strefie ekonomicznej sprzedana.

Zajmująca się produkcją grilli amerykańska firma Weber Stephen wybrała Zabrze na miejsce budowy swojego zakładu w Europie. Za nieruchomość położoną na terenach specjalnej strefy ekonomicznej inwestor zza oceanu zapłacił ponad 22 mln zł.

- W Zabrzu jeszcze niedawno funkcjonowało osiem kopalń. Dziś po tych wielkich zakładach pracy zostało tylko wspomnienie. Dlatego podejmujemy intensywne działania zmierzające do zwiększania potencjału gospodarczego naszego miasta. Poprzez przygotowanie atrakcyjnych terenów, a następnie pozyskanie we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną inwestorów, generujemy nowe miejsca pracy oraz zwiększamy wpływy z podatków do budżetu miasta – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Sprzedana właśnie nieruchomość to największa działka na terenach specjalnej strefy ekonomicznej w Zabrzu. Jej powierzchnia przekracza 21 ha. Inwestor zapłacił za grunt ponad 22 mln zł. Amerykanie przyznają, że przed zawarciem transakcji w Zabrzu analizowali wiele lokalizacji w Europie

– Wybraliśmy Zabrze z trzech powodów – mówi Michael Jacobs, wiceprezes zarządu Weber-Stephen Products LLC. – Pierwszym była duża dostępność dobrze wykwalifikowanych kadr. Drugim powodem było ogromne wsparcie, jakie otrzymaliśmy od Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz miasta Zabrze. Trzeci powód to bliskość Zabrza, jeśli chodzi o odległość od naszych rynków zbytu w całej Europie – dodaje.

Nowy inwestor zamierza rozpocząć budowę zakładu jeszcze w tym roku. Na ten cel chce przeznaczyć co najmniej 53 mln dolarow. Zatrudnienie ma przekroczyć ćwierć tysiąca osób. – Proces rekrutacji tak naprawdę już się rozpoczął. Jesteśmy w trakcie naboru kluczowych pracowników kierownictwa. Natomiast rekrutacja będzie dotyczyć także procesu kontroli jakości produkcji czy łańcucha dostaw – zwraca uwagę Michael Jacobs.

Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przypomina, że jeszcze cztery lata temu tereny w Zabrzu były puste. Od tego czasu strefa w naszym mieście przyciągnęła 26 firm najróżniejszych branż. – Kilka lat temu koncentrowaliśmy swe działania na Zabrzu. Dzisiaj zyskujemy na tym nie tylko finansowo, ale również prestiżowo, bo przecież Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest najlepszą strefą nie tylko w Polsce, ale i na świecie. A to właśnie dzięki takim samorządom i takim inwestycjom – zaznacza prezes Janusz Michałek. – Cieszy nas, że udało się przyciągnąć kolejnego amerykańskiego inwestora. Niedawno była to firma MonoSol, ogromny gracz w branży chemicznej. Dzisiaj mamy firmę Weber, myślę, że znaną każdemu nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Takie inwestycje z powodzeniem pełnią rolę ambasadorów naszego kraju, regionu i tego miasta. Przecież ci przedsiębiorcy pójdą dalej, będą przyciągać kooperantów, współproducentów. Myślę, że wkrótce będziemy mogli ogłosić kolejne inwestycje – dodaje.

Przypomnijmy, że specjalna strefa ekonomiczna w Zabrzu liczy 157 ha. Jest podzielona na 45 działek o powierzchni od 0,5 do 21 ha. Na ich uzbrojenie i przygotowanie dla inwestorów Zabrze przeznaczyło ponad 65 mln zł. Do tej pory sprzedane zostało ponad 75 procent terenu, a wpływy z tego tytułu do budżetu miasta sięgają prawie 100 mln zł!

– Strefa ekonomiczna się wypełnia i tak naprawdę zostało niewiele miejsca dla nowych inwestorów – uśmiecha się prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.
Takie są liczby:
157 ha to powierzchnia specjalnej strefy ekonomicznej w Zabrzu

75 procent to aktualny poziom zapełniania tych terenów

26 firm zdecydowało się do tej pory kupić działki w Zabrzu

13 z nich uruchomiło już działalność

500 mln zł zainwestowali do tej pory przedsiębiorcy w strefie ekonomicznej

1,5 tysiąca ludzi znalazło tu zatrudnieniePodpisanie umowy z inwestorem w zabrzańskim ratuszuSpecjalna strefa ekonomiczna w Zabrzu przyciąga kolejnych inwestorów
Polska Agencja Prasowa nagrodziła Zabrze w konkursie „Innowacyjny Samorząd 2020”.
Zabrze stawia na innowacje.

Dwa zabrzańskie projekty zostały nagrodzone w organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej konkursie „Innowacyjny Samorząd”. Uznanie ekspertów zyskały Karta Młodego Przedsiębiorcy oraz aplikacja Eco Harmonogram.

Konkurs „Innowacyjny Samorząd” ma na celu promocję szeroko pojętych innowacji wdrażanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Do tegorocznej edycji przedsięwzięcia zgłoszono 304 projekty, które nadesłało 181 jednostek samorządu terytorialnego. - Zależało nam na pokazaniu różnych obliczy innowacji i spopularyzowaniu najlepszych praktyk - podkreśla Jacek Pochłopień, redaktor naczelny Serwisu Samorządowego PAP. Nadesłane projekty dotyczyły m.in. komunikacji, transportu, ekologii, pozyskiwania energii, a także edukacji i sfery społecznej. Konkurs przeprowadzony został w pięciu kategoriach: duże miasta (powyżej 200 tys. mieszkańców), gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie, gminy wiejskie, powiaty. W uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju, uczestniczyło ponad 300 samorządowców z całego kraju. Zabrze reprezentowała zastępca prezydent miasta Katarzyna Dzióba. - Nasze projekty zostały zauważone wśród ponad trzystu, jakie zgłoszono do konkursu. To bardzo cieszy. Z możliwości, jakie daje Karta Młodego Przedsiębiorcy, skorzystało już ponad dwieście osób. Partnerami projektu są między innymi biura rachunkowe, firmy ubezpieczeniowe czy też obiekty sportowe. Sporym zainteresowaniem cieszy się także aplikacja Eco Harmonogram. Aktualnie myślimy o jej rozwoju i poszerzeniu o kolejne funkcjonalności, by dać mieszkańcom dostęp do informacji na temat wnoszonych opłat – zapowiada wiceprezydent Katarzyna Dzióba. - Samorządy są po to, by obsługiwać mieszkańców i obsługiwać ich w sposób jak najlepszy i najbardziej efektywny. Innowacje, nowoczesne technologie i związane z nimi rozwiązania jak smart city czy smart village łączą się i skupiają na jednym podstawowym podmiocie, jakim jest obywatel, jakim jest mieszkaniec – zaznaczał podczas gali minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jego zdaniem, największą wartością konkursu jest pokazanie tych wszystkich, którzy nie bojąc się, czasami ryzykując, udowadniają, że można to najważniejsze zadanie samorządów realizować w sposób nowoczesny, jednocześnie przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki.

Nagrodzone projekty:

Karta Młodego Przedsiębiorcy to program, który oferuje młodym przedsiębiorcom preferencje, ulgi, zniżki i udogodnienia proponowane przez lokalne firmy i instytucje. Jego adresatem są osoby fizyczne do 35. roku życia prowadzące działalność gospodarczą w Zabrzu, posiadające wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Eco Harmonogram to aplikacja, która w atrakcyjny i przystępny sposób przybliża mieszkańcom zasady segregacji odpadów komunalnych. Przypomina o nadchodzących terminach wywozu odpadów oraz przy użyciu przyjaznego interfejsu dostarcza niezbędnych informacji dotyczących prawidłowego sortowania śmieci. Prezentuje także ciekawostki dotyczące przetwarzania odpadów.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3