Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Politechnika Śląska stworzyła nowego robota. Ma odciążyć personel medyczny w czasie pandemii ZDJĘCIA

Redakcja
Specjalny robot odciąży personel medyczny w kontakcie z zakażonymi pacjentami
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Specjalny robot odciąży personel medyczny w kontakcie z zakażonymi pacjentami Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Olszewski
Pandemia koronawirusa w Polsce pokazała na jakie niebezpieczeństwo narażony jest personel medyczny, który stale ma kontakt z osobami zarażonymi. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia pracowników szpitali, Politechnika Śląska we współpracy z firmami APA Group oraz KUKA stworzyła specjalnego robota, który ma odciążyć pielęgniarki w czasie pandemii.

Specjalny robot odciąży personel medyczny

W czasie pandemii koronawirusa praca personelu medycznego jest jeszcze ciężka, niż na co dzień. Zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sprawia, że pielęgniarki oraz lekarze muszą pracować w specjalnych kombinezonach ochronnych które mimo wszystko nie chronią ich w stu procentach przed groźnymi wirusami.

Aby ułatwił ich pracę oraz chronić personel medyczny w tym trudnym czasie oraz podobnych przypadkach, Politechnika Śląska ze współpracy z firmami APA Group oraz KUKA, a także po konsultacjach ze specjalistami z dziedziny medycyny, stworzyła specjalnego robota, który odciąży personel medyczny.

- W Polsce brakuje 200 tys. pielęgniarek, a średnia ich wieku wynosi 50 lat – wylicza prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. - Robot, którego dziś prezentujemy powstał wskutek inspiracji środowiskiem medycznym, którego problemy jeszcze bardziej uwidoczniły się podczas pandemii koronawirusa w Polsce.

Specjalny robot ma za zadanie bezpośredni kontakt z pacjentem, dzięki czemu ograniczony zostaje kontakt personelu medycznego z zarażonym. Za pomocą urządzenia, do pacjentów trafią m.in. leki, które zostaną wydzielone przez robota oraz posiłki.

W salach, w których znajdują się chorzy, zamontowane zostaną także specjalne kamery oraz czujniki, dzięki którym możliwy jest pomiar temperatury u pacjentów. Specjalny program pozwala na wyświetlenie na ekranie monitora, z którego korzysta operator sylwetki z dokładnym pomiarem temperatury ciała.

- Naszym celem jest opracowanie polskiej wersji robota, który w przyszłości miałby asystować na oddziałach szpitalnych i wyręczałby personel, który zwłaszcza w czasie takim jak pandemia wirusa, narażony jest na bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Chcemy, aby podstawowe czynności mógł wykonywać właśnie nasz robot. Jest on na razie przystosowanym do określonych zadań robotem, którego na co dzień używa się w przemyśle. W kolejnym etapie będziemy pracować nad urządzeniem, które jest certyfikowane medycznie – mówi dr inż. Piotr Wodarski, z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej

Dzięki zamontowanej kamerze oraz tabletowi, który pełni funkcję wyświetlacza, personel medyczny jest w stanie komunikować się z pacjentem w czasie rzeczywistym. Ponadto specjalne czujniki, w które wyposażone jest urządzenie pozwala na zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jeśli robot wyczuje obecność lub napotka przeszkodę, natychmiast się zatrzyma.

Po wizycie u poszczególnych pacjentów, robot udaje się do specjalnie stworzonej komory, gdzie przechodzi dezynfekcję na pomocą lampy bakteriobójczą. Dzięki temu ograniczona jest możliwość zarażenia wirusem kolejnych pacjentów, do których uda się robot.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto