Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: policyjne warsztaty w Parku 12C

Mat.policji
Zabrzańska Policja włączyła się w projekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pn. „Górnicze Miasto Dzieci”. W ramach projektu dzieci w wieku od 7 do14 lat wzięły udział w 4-dniowych warsztatach poświęconych pracy w różnych zawodach górniczych (takich jak hajer czy ratownik) i nie tylko. W trakcie policyjnej części wydarzenia młodzi obywatele Górniczego Miasta wcielili się w role policjantów i wykonywali szereg zadań, które wymagały od nich sprawności fizycznej, wiedzy i niemałej odwagi.

„Górnicze Miasto Dzieci” jest projektem społecznym realizowanym przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy współpracy z Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach oraz Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. To trzecia edycja corocznego projektu, a zarazem pierwsza, w której realizację włączyła się zabrzańska Policja. Młodzi obywatele Górniczego Miasta przez 4 dni byli aktywowani do różnych działań. Nie było miejsca na nudę ponieważ impreza miała charakter edukacyjnych warsztatów. Pod opieką wolontariuszy oraz instruktorów dzieci w wieku od 7 do 12 lat wzięły udział w warsztatach poświęconych pracy w różnych zawodach górniczych (takich jak hajer czy ratownik) i nie tylko.

Część górniczej "szychty" zorganizowana została przez policyjnego profilaktyka z komendy miejskiej oraz policjantów z drogówki. Zadaniem uczestników było wcielenie się w rolę policjanta. Młodzi "policjanci", wyposażeni w elementy umundurowania i służbowego wyposażenia, musieli uporać się z szeregiem zadań, jakie przygotowali dla nich policyjni animatorzy zajęć. Zadania wymagały od uczestników zarówno sprawności fizycznej jak również wiedzy, a nierzadko i odwagi. Dobranym do wieku uczestników zadaniom towarzyszyło mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

Ale czymże była by górnicza szychta bez odpowiedniego wynagrodzenia za wykonaną pracę? Edukacyjne warsztaty miały również zwrócić uwagę dzieci na wartość i szacunek dla wypracowanych przez siebie pieniędzy. W tym wypadku były to guidony – specjalna waluta przyznawana za wykonywane podczas „dniówki” zadania. Dzieciaki mogły je wydać w górniczym sklepiku m.in. na pamiątki z tegorocznych warsztatów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto