Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju

Materiał informacyjny Miasta Zabrze
Dzięki funduszom norweskim w Zabrzu realizowanych jest szereg inwestycji i wydarzeń dedykowanych zarówno najmłodszym mieszkańcom, jak i całej lokalnej społeczności. Latem br. do użytku oddane zostały dwie tężnie solankowe – w Maciejowie i w Kończycach, a już wkrótce zakończą się prace przy budowanie wodnego placu zabaw i skateparku, które powstają w rekultywowanym - także dzięki środkom pochodzącym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego - Parku Hutniczym usytuowanym w centrum miasta.

Niedzielne Poranki z Teatrem, Akademia Dziecięco-Młodzieżowa, cykl warsztatów ekologicznych dla młodzieży i dla seniorów, półkolonie dedykowane uczniom zabrzańskich szkół, rodzinne gry terenowe oraz rajdy rowerowe – to tylko część projektów, które zrealizowane zostaną w Zabrzu w trakcie trzech lat dzięki środkom pozyskanym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Projekt „Zabrze – miasto przestrzenią rozwoju” realizowany jest w partnerstwie z Politechniką Śląską, Akademią Śląską oraz przy współpracy z doradcami ze Związku Miast Polskich. Przedsięwzięcia podejmowane w ramach w/w projektu zrealizowane zostaną do 30 kwietnia 2024 r., a ich koszt zamknie się w kwocie 16 683 781,37 zł, co w 100% stanowi dofinasowanie w tym 85% to środki z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i 15% z budżetu państwa.

Celem projektu jest zarówno rozwój społeczno-gospodarczy, jak i instytucjonalny. W ramach tego pierwszego nastąpi poprawa jakości życia w mieście, poprzez wzmocnienie potencjału gospodarczego i społecznego, poprawę jakości środowiska naturalnego oraz jakości przestrzeni miejskich. Rozwój instytucjonalny zakłada m.in. poprawę spójności działań i wzrost zaufania mieszkańców do instytucji publicznych, a także stworzenie standardów nowoczesnego świadczenia usług publicznych.

- Pozyskane przez nas środki norweskie w kwocie ponad 15 milionów złotych pozwolą na przeprowadzenie w naszym mieście opracowanych w trakcie konsultacji projektów i inwestycji, wśród których znajdą się m.in.: wodny plac zabaw i skatepark - komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Poza działaniami infrastrukturalnymi w ramach projektu organizujemy szereg ciekawych spotkań i wydarzeń dedykowanych m.in. młodzieży, studentom oraz seniorom. Fundusze norweskie przeznaczone zostaną także na dalszy rozwój systemu startupów - dodaje prezydent Zabrza.

W ramach projektu „Zabrze - miasto przestrzenią rozwoju” nowe oblicze zyska Park Hutniczy. Zostanie odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. To właśnie tutaj powstanie wodny plac zabaw i skatepark. Dzięki inwestycji Park Hutniczy stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny.

Zyskał już Urząd Stanu Cywilnego w Zabrzu, który został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku zlikwidowane zostały bariery architektoniczne.

Standard dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami uwzględniono również przy realizacji budowy dwóch tężni solankowych, które latem br. oddano do użytku w Maciejowie i Kończycach. Oba obiekty pozbawione są barier architektonicznych, wyposażone zostały w ławki umożliwiające odpoczynek osobom starszym. Prowadzą do nich szerokie ścieżki, a wejścia do wnętrza tężni umożliwiają swobodne przemieszczanie się wózków dziecięcych oraz osób na wózkach inwalidzkich. Tężnie wyposażone są w uruchamiane poprzez ruch oświetlenie z funkcją koloroterapii.

Projekty realizowane w Zabrzu w ramach funduszy norweskich, to jednak nie tylko ciekawe wydarzenia dedykowane rodzinom, dzieciom i seniorom, czy też projekty inwestycyjne, jak wspomniane wyżej tężnie czy wodny plac zabaw, ale też imprezy o zasięgu ponadlokalnym, przyciągające do miasta specjalistów konkretnych dziedzin, gotowych do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i… pasją. Znakomitym tego przykładem jest choćby Konferencja nt. dostępności instytucji publicznych i obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, która odbyła się w Arenie Zabrze w maju br. W trakcie obrad uczestnicy mogli wysłuchać ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą z zakresu dostępności zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym. Gościem specjalnym konferencji był Marcin Oleksy - polski futbolista AMP, zdobywca Bramki Roku 2022 w plebiscycie FIFA.

A już wkrótce przed nami kolejne wydarzenie realizowane w ramach pozyskanych przez Miasto Zabrze funduszy norweskich. Zaplanowano konferencję upowszechniającą i podsumowującą działania podejmowane w ramach projektu „Zabrze - miasto przestrzenią rozwoju”.

Więcej informacji nt. funduszy norweskich w Zabrzu znajdziecie Państwo na stronie: www.zabrzeprzestrzeniarozwoju.pl

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto