Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze - mamy powody do dumy

Redakcja
fot. Materiały prasowe.
Z czego są dumni mieszkańcy Zabrza? Zapewne z jego wyjątkowości, architektury, życia kulturalnego, ciekawych spotkań śląskiej historii z nowoczesnością rozwijającego się miasta.

To tutaj znajdują się instytuty naukowe, uczelnie z wysoko wykwalifikowaną kadrą (Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny AWF), oraz niekwestionowane ikony Zabrza: Śląskie Centrum Chorób Serca i Klub Sportowy Górnik Zabrze. W sferze kultury znaczącą rolę odgrywają m.in. Dom Muzyki i Tańca, Filharmonia Zabrzańska, Teatr Nowy i Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO.

Zabrzanie
Historię każdego miasta tworzą jego mieszkańcy. Zabrze na przestrzeni dziejów miało i ma wielkie szczęście do artystów. Krystian Zimerman jest jednym z najwybitniejszych współczesnych pianistów, zwycięzcą między innymi Konkursu Chopinowskiego, nagrywa i koncertuje na całym świecie. Coraz częściej swoje miejsce urodzenia i młodości odwiedza Janosch (wł. Horst Eckert) – klasyk literatury dla dzieci, ale i autor kultowej powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Do swoich zabrzańskich korzeni z dumą przyznaje się także Heinz Tobolla – znany w Europie rzeźbiarz z Aachen, ofiarodawca rzeźby „Spotkanie z własnym ja", honorowy mieszkaniec Zabrza. Mieszkają tu i tworzą tak znani artyści jak: Prof. Marian Oslislo (rektor ASP w Katowicach), Roman Nowotarski czy Kazimierz Szołtysek.

Zabrzańskie Serce
Osiągnięcia Śląskiego Centrum Chorób Serca są znane na całym świecie. Tutaj Profesor Zbigniew Religa począwszy od 1985r. dokonywał pionierskich przeszczepów serca. Rozbudowujący się Szpital pod każdym względem reprezentuje poziom światowej medycyny. Przeprowadza się tu udane przeszczepy serca i płuc oraz wiele skomplikowanych zabiegów dla pacjentów z całej Europy. Kierujący Centrum Profesor Marian Zembala wraz ze współpracownikami organizuje od wielu lat kongresy kardiologiczne (czerwiec), które promują innowacyjne metody leczenia. Drugą komorą zabrzańskiego serca jest Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii koordynująca między innymi program budowy polskiego sztucznego serca.

Organizowane od 1992r. koncerty w Domu Muzyki i Tańca na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Profesora Zbigniewa Religi „Serce za serce", wiążą się z udziałem tak znakomitych wykonawców jak: Placido Domingo, José Carreras i Montserrat Caballé, June Anderson, Michel Legarnd, Chris de Burgh i wieloma innymi znanymi i lubianymi. Jest to zarówno promocja działalności fundacji jak również, podziękowanie i uhonorowanie tych, którzy najhojniej wspierają postęp prac naukowo-badawczych nad klinicznym wdrożeniem najnowszych metod ratowania ludzkiego życia.

Zawsze Górnik
Niewątpliwie ikoną Zabrza jest Klub Sportowy Górnik Zabrze. Klub ten z Włodzimierzem Lubańskim, Stanisławem Oślizłą i Zygfrydem Szołtysikiem dostarczył wielu niezatartych i niezapomnianych wzruszeń, w meczach reprezentacji Polski w międzynarodowych zmaganiach w europejskich pucharach oraz spotkaniach turniejowych w Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej. Górnik Zabrze to 14-krotny Mistrz Polski, 6-krotny mistrz Pucharu Polski, finalista Pucharu Zdobywców Pucharów. Jego osiągnięcia na arenie krajowej i między-narodowej rozsławiły w świecie Zabrze.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto