Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Jak będą przetwarzane odpady?

Arkadiusz Nauka
Grupa .A.S.A. przedstawiła sposób oczyszczania powietrza z hali przetwarzania mechanicznego oraz sortowni odpadów

Połączenie obiegu powietrza, instalacji biologicznego i mechanicznego przetwarzania odpadów, oraz jego biofiltracja – Grupa .A.S.A. przybliżyła rozwiązania gwarantujące, że całe powietrze wykorzystywane w trakcie procesów prowadzonych w zakładzie przetwarzania odpadów w Zabrzu zostanie oczyszczone.

Szczegóły dotyczące sposobu, wedle którego odbywać się będzie obieg powietrza wewnątrz instalacji, a także prowadzone będzie jego oczyszczanie, przedstawiono w trakcie trzeciego spotkania zespołu roboczego powołanego przez Prezydent Miasta Zabrze, które odbyło się 31 marca.

– W trakcie zorganizowanego na początku marca spotkania przedstawiliśmy informacje odnośnie planowanej inwestycji w zakresie przetwarzania biologicznego odpadów, w tym budowy nowych elementów tj. hali operacyjnej i zamkniętych tuneli kompostowniczych, modernizacji istniejących tuneli kompostowniczych, a także budowy stacjonarnego, szczelnego dachu. W miniony piątek zostały omówione szczegółowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania obiegu powietrza w zakładzie. Wszystkie te elementy planowanej inwestycji decydują, że cały proces będzie prowadzony w sposób całkowicie zhermetyzowany i bez wpływu na otoczenie – mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. produkcji, przedstawiciel Grupy .A.S.A. w zespole roboczym.

W efekcie inwestycji cały proces przetwarzania biologicznego odbywał się będzie w zhermetyzowanej instalacji wyposażonej w biofiltr oczyszczający powietrze wykorzystywane w trakcie realizowanych procesów.

Hala mechanicznego przetwarzania odpadów zostanie połączona kanałem wentylacyjnym z nowo budowaną halą operacyjną. Powietrze z hali przetwarzania mechanicznego i sortowni odpadów będzie transportowane tym kanałem do nowej hali operacyjnej, a taki kierunek obiegu powietrza zagwarantuje podciśnienie panujące w hali operacyjnej. Następnie to samo powietrze wykorzystane zostanie do napowietrzenia fazy intensywnej kompostowania, kolejnego etapu procesu zgodnie z którym przetwarzane są odpady w zakładzie na ulicy Cmentarnej. Po zakończeniu fazy kompostowania intensywnego, odbywającego się w zamkniętych betonowych tunelach, powietrze będzie zasysane przez wentylator, transportowane do biofiltra i dopiero po oczyszczeniu zostanie wydalone na zewnątrz instalacji. Również pobierane z zewnątrz powietrze wykorzystywane w fazie stabilizacji, prowadzonej w zmodernizowanych betonowych tunelach, zostanie przed wydaleniem na zewnątrz instalacji oczyszczane za pomocą biofiltra.

– Wprowadzenie nowego sposobu obiegu powietrza spowoduje, że powietrze wykorzystywane w obydwu procesach będzie w całości poddawane biofiltracji. Wentylatory zasysające powietrze pracują w sposób ciągły, więc tym samym proces oczyszczania powietrza będzie prowadzony stale, przez wszystkie dni w roku – mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. produkcji, który z ramienia Grupy .A.S.A prezentował założenia inwestycji członkom zespołu.

Wprowadzenie nowego sposobu obiegu powietrza, będące rozszerzeniem zobowiązań Grupy .A.S.A. odnośnie zakresu inwestycji hermetyzacji, nastąpiło w odpowiedzi na oczekiwanie władz miasta.

– Zadaszona, pracująca w obiegu zamkniętym i wyposażona w biofiltr oraz filtr węgla aktywnego instalacja będzie gwarantować pełną hermetyzację prowadzonych procesów, co pozwoli definitywnie wykreślić nasz zakład z listy podejrzanych o emisję uciążliwych zapachów w mieście – dodaje Jarosław Wywiał, prezes Grupy .A.S.A. w Polsce.

Wartość realizowanego przez Grupę .A.S.A. projektu szacowana jest na kwotę około 13 milionów złotych. Zakończenie przygotowań i rozpoczęcie budowy instalacji, pod warunkiem uzyskania do tego czasu niezbędnych decyzji i pozwoleń, będzie możliwe w sierpniu br.

Kolejne posiedzenie zespołu roboczego zostało zaplanowane na 21 kwietnia. Tematem spotkania będzie gospodarka wodno-ściekowa w rejonie fragmentu ulicy Cmentarnej, tj. przy składowisku odpadów MOSiR oraz zakładzie przetwarzania odpadów. W spotkaniu obok przedstawicieli Urzędu Miasta i Grupy .A.S.A. wezmą również udział przedstawiciele miejskich wodociągów oraz zarządzającej wysypiskiem spółki MOSiR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto