Zabrze: Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia na Politechnice Śląskiej na finiszu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
To już ostatni etap budowy supernowoczesnego Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Zobaczcie jak powstaje EHTIC
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
To już ostatni etap budowy supernowoczesnego Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu. Zobaczcie jak powstaje EHTIC Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Zabrze. To już ostatni etap budowy Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia. To supernowoczesny ośrodek na Politechnice Ślaskiej w Zabrzu, w którym będą prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia. To w tym budynku będą powstawać nowe technologie, które będą wykorzystywane w medycynie, a także w sporcie i przyczynią się do poprawy profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób. Otwarcie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii (EHTIC) już w październiku 2021 roku. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza tego supernowoczesnego ośrodka, który jest na ostatnim etapie budowy.

Budowa Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii

Zabrze staje się stolicą bioinżynierii i innowacyjnych technologii. Na Politechnice Śląskiej, tuż przy budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej, powstaje Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii (European HealthTech Innovatio Center – EHTIC). Budynek tego supernowoczesnego ośrodka jest już na ukończeniu. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii. Oficjalne otwarcie EHTIC już 7 października 2021 roku. Wykonawcą robót jest śląska spółka Mostostal Zabrze.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii to supernowoczesny ośrodek, w którym będą prowadzone badania w zakresie technologii dla zdrowia. W EHTIC będzie prowadzona działalność naukowo-badawczo-wdrożeniowa w celu poprawy profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób. To tu będą powstać nowe technologie, które będzie można wykorzystać w świecie medycyny czy sportu.

- To unikatowy projekt w skali tej części Europy. To inwestycja o wartości 110 mln zł. Jest to unikatowy ośrodek, gdyż tworzony będzie tu potencjał badawczy w obszarze bioinformatyki, biomechatroniki, biomateriałów przetwarzania sygnałów biomedycznych. Inżynieria biomedyczna ma coraz większe znaczenie dla systemu ochrony zdrowia - mówi prof. hab. inż. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia EHTIC, przewodniczący Rady Dyscypliny Inżynieria Biomedyczna Politechniki Śląskiej i pomysłodawca powstania EHTIC. Koncepcja powołania Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii powstała w 2013 roku.

- Widzimy w szpitalach, na salach zabiegowych, ile jest aparatury, która wspomaga szereg procesów, które zachodzą w procesie zdrowia. Dzisiaj lekarze specjaliści wykonują szereg skomplikowanych zabiegów właśnie przy użyciu aparatury. Tu, w Zabrzu, powstaje miejsce, w którym będziemy mogli te technologie rozwijać, a także je serwisować i szkolić ludzi, by mogli korzystać z tych technologii - dyrektor EHTIC.

Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk podkreślił że rok 20210, okres pandemii, pokazał jakich narzędzi może dostarczyć nauka w krótkim czasie, jeżeli jest odpowiednio zorganizowany proces badawczy i proces wdrożeniowy rozwiązań. W nowym ośrodku w Zabrzu również będą powstawać technologie, które mogą pomóc każdemu; lekarzom, pacjentom, sportowcom.

- Postęp w naukach bioinżynieryjnych jest jednym z kilku podstawowych elementów postępu w medycynie i ta współpraca między lekarzami, a inżynierami jest dużą wartością. Już przyniosła ona pozytywne efekty dla pacjentów. Cieszymy się, że powstaje budynek EHTIC, w którym będzie mnóstwo nowej myśli naukowej i liczymy na dalszą, wspólną współpracę - mówił prof. dr hab n. med. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Zabrze, miasto które jeszcze niedawno było kojarzone z przemysłem ciężkim, dziś to już miasto medycyny, nauki, nowych technologii - otwiera się kolejna karta w historii tego miasta. Ten nowy obiekt ma służyć nie tylko Zabrzu, nie tylko naszej społeczności śląskiej, ale międzynarodowej społeczności naukowej. To jest coś niesamowitego - dodała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Nowoczesne laboratoria Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii

Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii to supernowoczesny ośrodek, który mieści się przy budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Ten duży ośrodek to trzy piętra potężnego gmachu, gdzie będą m.in. sale konferencyjne i nowoczesne laboratoria. Co ciekawe, każde z pięter, ma zachowaną jedną kolorystykę. W całości widać, że to barwy miasta Zabrza - czerwony, błękitny i złoty (żółty).

Nowoczesny budynek laboratoryjny zaprojektowano z myślą o sprzęcie, który się w nim znajdzie. Co ciekawe, w pierwszej kolejności znana była aparatura, a następnie powstała koncepcja samej bryły tego nowoczesnego budynku, tak by był jak najbardziej dostosowany do potrzeb specjalistów. Budynek laboratoryjny wyposażony będzie w najnowocześniejszą aparaturę naukowo-badawczą za kwotę 66 milionów złotych. Projekt jest realizowany wspólnie ze światowym liderem technologii medycznych – firmą Philips, której wkład finansowy wynosi prawie 18 mln zł.

W budynku EHTIC utworzono takie laboratoria, jak m.in.:

  • laboratorium wizji komputerowej oraz wirtualnej rzeczywistości,
  • laboratorium planowania zabiegów operacyjnych,
  • laboratorium szybkiego prototypowania,
  • laboratorium badań struktury implantów,
  • laboratorium inżynierskiego wspomagania w stomatologii,
  • laboratorium badań narządu ruchu człowieka.

W laboratorium wirtualnej rzeczywistości będzie m.in. jaskinia 3D. Ta technologia już wykorzystywana jest w celu rozwoju systemów rehabilitacji dzieci z problemami natury psychofizycznej. Jaskinia ta to taki pokój wirtualny. Zabawa dziecka w takim wirtualnym świecie pozwala wykształcić pewne mechanizmy, rehabilitować dziecko, a jednocześnie diagnozować pod kątem deficytu narządu ruchu.

W laboratorium wirtualnych technologii badane będą technologie przyrostowe. Mieścić się tu będzie (na parterze budynku EHTIC) supernowoczesne laboratorium druku w materiach polimerowych - w materiałach wykorzystywanych w produkcji implantów na potrzeby zindywidualizowane. Takie technologie znajdują swoje zastosowanie m.in. w stomatologii, chirurgi kości czy w medycynie zabiegowej.

Na pierwszym piętrze EHTIC mieszczą się laboratoria bioinformatyki, bioelektroniki. Tu będą wytwarzane systemy pozwalające mierzyć szereg czynności fizjologicznych, parametrów życiowych. Tutaj będzie telemedycyna, laboratoria, gdzie będą badane percepcje różnych zmysłów u dzieci i dorosłych.

- Mieścić się tu będę laboratoria, które są odpowiedzią na problemy medycyny i współczesnych chorób cywilizacyjnych. Tu będą rozwijane technologie dla takich specjalizacji, jak m.in. neurologia, ale też będą miały zastosowanie w rehabilitacji - mówił prof. hab. inż. Marek Gzik, dyrektor Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia oprowadzając po budynku EHTIC.

EHTIC to efekt projektu Assist Med Sport Silesia – Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020. Całość budżetu projektu, grunty, inwestycja budowlana oraz wyposażenie nowoczesnych laboratoriów wynosi ponad 110 mln zł.

Celem nowo powstałego Centrum jest stworzenie unikalnego zespołu wysokospecjalistycznych laboratoriów badawczo-technologicznych wspierających firmy wdrażające wyroby i technologie medyczne. To wpisuje się w aktualne zagadnienia zdrowotne stanowiące odpowiedź na wyzwania współczesnej medycyny w obszarze starzejącego się społeczeństwa oraz medycyny spersonalizowanej.

Indywidualna izolacja pacjenta. Nowoczesne technologie w praktyce

Współczesna medycyna bez technologii nie istnieje - podkreślali w trakcie konferencji naukowcy. Przykładem współpracy i rozwoju technologii jest MedShield, czyli system indywidualnej izolacji pacjentów i ochrony personelu medycznego przed zakażeniem SARS-CoV-2, który zaprezentowany w trakcie spotkania na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrze. Urządzenie to powstało we współpracy naukowców z Politechniki Śląskiej z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Klinikami Serca, a wdrożone zostało przez firmę Technomex.

Urządzenie wykorzystane może być w przypadku, gdy do szpitala trafia pacjent z zawałem serca, którego wcześniej nie przebadano pod kątem zakażenia koronawirusem. W takim przypadku nie wiadomo, czy pacjent ten, który wymaga pilnego leczenia, może zarazić innych pacjentów i lekarzy.

Zaprezentowane urządzenie to czasza, która ma chronić pacjentów i personel medyczny wzajemnie, w sytuacji gdy osoba z zawałem trafia na salę zabiegową. Wtedy trzeba ratować życie pacjenta i nie ma czasu na wykonywanie testu na COVID-19. Pacjent ma głowę w tej specjalnie odizolowanej czasy, a powietrze którym oddycha jest specjalnie "filtrowane", tak że wydychane jest oczyszczone z wirusów powietrze. To sprawia, że na sali może leżeć zakażony koronawirusem pacjent, ale nie będzie on zakażał innych osób - pacjentów, lekarzy i personelu medycznego. Gdy wynik testu okaże się pozytywny, wtedy pacjenta można przenieść do izolatki. Gdy test pokaże wynik negatywny, wtedy można ściągnąć urządzenie.

- Urządzenie zostało zrealizowane z lekarzami z American Heart of Poland. Izoluje górne drogi oddechowe pacjenta w trakcie wykonywania czynności m.in.w chirurgi interwencyjnej. Zostało ono tak opracowane, by po każdym pacjencie zmienić elementy jednorazowe, urządzenie szybko zdezynfekować i użyć ponownie przy innym pacjencie. Składa się czaszy ochronnej, systemu filtracji oraz z panelu sterującymi, który jest bardzo łatwy w obsłudze - wyjaśniał dr inż. Kamil Joszko z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie