Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrzańska inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna

Redakcja
W dniu 18 stycznia 2014 roku Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. otrzymało Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji w kategorii "Udana Inwestycja" za stały rozwój i inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej oraz za efektywne wykorzystanie środków unijnych dla poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców Zabrza.

Przed realizacją przedsięwzięcia w zakresie gospodarki wodno-ściekowej system kanalizacyjny w Zabrzu nie był uporządkowany. Ponadto, istniejące sieci wskutek długoletniej eksploatacji oraz silnych wpływów eksploatacji górniczej uległy znacznej dewastacji. Część sieci kanalizacyjnej na terenie miasta pochodziła z czasów przedwojennych. Część była budowana po wojnie razem z osiedlami mieszkaniowymi przez liczne zakłady przemysłowe, jak kopalnie, koksownie i hutę. Osiedla te, podobnie jak cała infrastruktura towarzysząca, budowane były w szybkim tempie, nie zawsze z należytą starannością. Potrzeby miasta w zakresie gospodarki wodno-ściekowej były bardzo duże, zarówno z uwagi na obowiązujące uwarunkowania prawne, jak i z uwagi na zły stan techniczny istniejącej infrastruktury i potrzebę jej pilnej modernizacji bądź wręcz wymiany.

Z pomocą przyszły fundusze unijne. W 2004 roku Gmina Zabrze uzyskała decyzję Komisji Europejskiej przyznającą dofinansowanie dla Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze".
Wartość przedsięwzięcia wyniosła ponad 572 mln PLN, przy dofinansowaniu z Funduszu Spójności ok. 235 mln PLN (65% wydatków kwalifikowanych). Udział własny ZPWiK Sp. z o.o. wyniósł ok. 156 mln PLN, a udział Miasta wyniósł ok. 181 mln PLN.

W okresie od czerwca 2007 roku do
grudnia 2009 roku na terenie dzielnic Grzybowice, Rokitnica, Kończyce, Os. Józefa, Os. Janek, Centrum, Makoszowy, Biskupice, Maciejów, Mikulczyce, w ramach umów zawartych z Gminą Zabrze oraz Zabrzańskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., wykonano: ok. 127 km kanalizacji sanitarnej wraz z 21 przepompowniami ścieków, ok. 101 km kanalizacji deszczowej wraz z podczysz-czalniami wód deszczowych, ok. 13 km wodociągów przesyłowych, ok. 76 km sieci wodociągowej rozdzielczej.
Zmodernizowano także stację uzdatniania wody w Grzybowicach oraz przebudowano oczyszczalnię ścieków "Śródmieście". Odtworzeniu podlegało ok. 380 tys. mkw. nawierzchni dróg i chodników.

W toku realizacji projekt był kontrolowany 26 razy, w tym między innymi przez: Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, Najwyższą Izbę Kontroli oraz Urząd Kontroli Skarbowej. Nie stwierdzono żadnych uchybień.

W dniu 11 lipca 2011 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie uznał Umowę o dofinansowanie Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze" za wykonaną pod względem rzeczowym i ekologicznym, a w 2012 roku Miasto Zabrze otrzymało z Komisji Europejskiej tzw. płatność końcową.

ZIELONA ENERGIA
Na początku stycznia 2009 roku Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. pozyskało koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej do stycznia 2019 roku. W roku 2009 wyprodukowano prawie 1 500 MWh energii elektrycznej pochodzącej z biogazu traktowanego jako Odnawialne Źródło Energii. W roku 2010, po ustabilizowaniu się procesów fermentacji osadu, nastąpił wzrost produkcji biogazu. Spodziewana ilość wyprodukowanej energii elektrycznej pochodzącej z biogazu wyniesie ponad 2000 MWh, co stanowi ponad 50% energii elektrycznej potrzebnej w oczyszczalni ścieków "Śródmieście" w ciągu roku. Produkcja zielonej energii to wkład Zabrza w realizację Dyrektywy Unijnej, w myśl której Polska do 2020 roku powinna produkować 15% energii ze źródeł odnawialnych.

Przebudowa oczyszczalni "Śródmieście" została doceniona na forum krajowym. W XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2008" otrzymała wyróżnienie (II miejsce) w kategorii: "Obiekty Ochrony Środowiska, Przemysłowo-Inżynieryjne".

SUKCES, ALE CO DALEJ
W dniu 19 listopada 2010 roku Gmina Zabrze podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Umowę o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla Projektu pn. "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze. Etap II".

Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:
- budowę i przebudowę ok. 69 km kanalizacji sanitarnej wraz z 4 przepompowniami ścieków,
- budowę i przebudowę ok. 68 km kanalizacji deszczowej,
- wykonanie hermetyzacji i dezodoryzacji wybranych elementów na oczyszczalni ścieków "Śródmieście".

Wymiana sieci wodociągowej (ok. 31 km) oraz przebudowa dróg i chodników (ok. 320 tys. mkw.) są wykonywane, łącznie z zakresem objętym dofinansowaniem, ze środków własnych Gminy Zabrze i Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w ramach tzw. Inwestycji. Łączna długość wykonanej sieci będzie wynosić ok. 171 km.

Projekt swoim zakresem obejmuje następujące dzielnice i osiedla Zabrza: Pawłów, Zaborze, Osiedle Borsig w Biskupicach, Osiedle Piasek w Makoszowach, część Mikulczyc, osiedle Wyzwolenia, a także teren oczyszczalni ścieków "Śródmieście".

Planowany koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi ok. 205 mln PLN, przy dofinansowaniu z Funduszu Spójności ok. 104 mln PLN (87,23 % kosztów kwalifikowanych). Środki Miasta Zabrze to ok. 63 mln PLN, a środki ZPWiK Sp. z o.o. - ok. 38 mln PLN.

CELE PROJEKTU
Realizacja całego przedsięwzięcia polegająca na porządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej ma pozytywny wpływ na środowisko, ograniczone zostają zrzuty nieoczyszczonych ścieków do wód powierzchniowych i gruntu, co przyczynia się do poprawy stanu czystości wód powierzchniowych na tym terenie, wód gruntowych oraz do ochrony zasobów wód podziemnych. Realizacja projektu stworzyła olbrzymią okazję do uporządkowania w krótkim czasie gospodarki wodno-ściekowej w mieście i osiągnięcia standardów zgodnych z zapisami Traktatu Akcesyjnego i obowiązującymi przepisami polskimi i unijnymi. Niewywiązanie się z podjętych zobowiązań prawdopodobnie obciążyłoby w przyszłości gminę i spółkę konsekwencjami w postaci kar finansowych.

Zabrze jako jedyne podjęło decyzję o kompleksowej przebudowie dróg i chodników po robotach związanych z sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Łącznie budową i przebudową dróg i chodników objęto ponad 700 tys. mkw. nawierzchni. Finansowanie pochodzi z budżetu Miasta.

WARTOŚĆ PRZEDSIĘWZIĘCIA "POPRAWA GOSPODARKI WODNO-ŚCIEKOWEJ NA TERENIE GMINY ZABRZE" WYNOSI 777 mln PLN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto