Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za roczną pensję kupisz dwa metry kwadratowe

Bartosz Turek, Katarzyna Siwek Home Broker
Bukareszt, Sofia i Warszawa są najdroższymi w Europie pod względem relacji cen mieszkań do dochodów ludności. Przeciętne roczne wynagrodzenie w Rumunii, Bułgarii i Polsce wystarczy na zakup zaledwie ok. dwóch m kw. mieszkania w centrum. Na drugim biegunie znajdują się Bruksela, Berlin i Wiedeń, gdzie roczna pensja wystarczy na zakup ok. 9 metrów.

Home Broker sprawdził, na zakup jakiego metrażu w centrum stolicy stać przeciętnego obywatela, biorąc pod uwagę dochody netto w poszczególnych krajach Europy. Jako punkt odniesienia posłużyły dane Eurostatu o dochodach netto oraz dane Global Property Guide o koszcie zakupu na rynku wtórnym 120-metrowego mieszkania w centrum poszczególnych stolic europejskich. Pensje w stolicy są zwykle wyższe niż w pozostałej części kraju, więc dochody podnieśliśmy o 20 proc.

Warszawa okazała się jedną z najdroższych stolic europejskich. Przeciętne wynagrodzenie netto pozwala tu na zakup zaledwie 2,4 m kw. mieszkania o wysokim standardzie w centrum. Według szacunków GPG, 120-metrowe mieszkanie w centrum kosztuje tu ok. 425 tys. euro (1,75 mln zł). A zgodnie z danymi Eurostatu o przeciętnych dochodach, podniesioną o 20 proc. roczną pensję warszawiaka można szacować na 8,6 tys. euro, czyli ok. 34,4 tys. zł.

Drożej jest tylko w Rumunii i Bułgarii. W Bukareszcie i Sofii przeciętne wynagrodzenie netto pozwala na zakup ok. 1,5 m kw. dużego mieszkania w centrum. W Rumunii wynika to z wysokiej ceny lokalu - zbliżonej do Polski, przy wynagrodzeniu niższym prawie o połowę. W Sofii ceny są o połowę niższe niż w Warszawie, ale blisko trzykrotnie niższe jest też przeciętne roczne wynagrodzenie.

W podobnej sytuacji, co warszawiacy są prażanie i londyńczycy. Choć ich zarobki są większe, muszą liczyć się z wyższymi cenami mieszkań w centrum. W efekcie mieszkaniec Pragi czy Londynu może kupić za roczną pensję ok. 2,5 m kw. W Pradze na starówce metr kwadratowy apartamentu kosztuje ponad 4 tys. euro, w Londynie aż 14,4 tys. euro. To najdroższe miasto w zestawieniu. Cena metra kwadratowego przewyższa tu aż o 235% średnią dla zestawionych stolic przy wynagrodzeniach wyższych o 79 proc. Szacunkowe przeciętne wynagrodzenie w Londynie wynosi 37,5 tys. euro wobec niespełna 10 tysięcy rocznie w Pradze. Londyn - obok Paryża - jest swego rodzaju wyjątkiem w dolnej części tabeli, w której dominują biedniejsze państwa, czyli głównie kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Mieszkaniec Paryża może kupić za roczny dochód 2,9 m kw. dużego mieszkania w centrum. W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Brukseli. Ich przeciętna pensja wystarczy na zakup aż 11,4 m kw. dużego mieszkania w centrum. Wynik na poziomie ponad 11 metrów to rezultat relatywnie wysokich wynagrodzeń, wyższych o 34 proc. w stosunku do średniej dla zestawionych miast przy cenach mieszkań niższych o 43 proc. od średniej.

Podobnie jest w Berlinie. Przeciętne wynagrodzenie w tym mieście wystarczy na zakup 10,5 m kw. wysokiej klasy mieszkania w centrum. Berlin jest wprawdzie stolicą administracyjną państwa, ale to Frankfurt jest jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. I to tam ceny i popyt na nieruchomości luksusowe mogą być wyższe. W podobnej sytuacji są mieszkańcy Wiednia, którzy za roczną pensję mogą kupić 10,2 m kw. apartamentu w centrum. Zarabiają bowiem o ok. 46 proc. więcej od średniej dla miast ujętych w zestawieniu przy cenach nieruchomości niższych o 30% od średniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto