Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce koniec prac w Teatrze Nowym w Zabrzu [ZDJĘCIA] Wybudowano nowe pomieszczenia i odnowiono zabytkowe sale

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Prace remontowo-budowlane w Teatrze Nowym w Zabrzu są już na finiszu
Prace remontowo-budowlane w Teatrze Nowym w Zabrzu są już na finiszu UM Zabrze
Powoli kończy się gruntowny remont Teatru Nowego w Zabrzu. Przypomnijmy, że prace te zaczęły się latem 2020 roku. Sporo się tu zmieniło - remont przeszedł zabytkowy budynek, ale też dobudowano nowe pomieszczenia od strony podwórza i przywrócono balkon dla widzów. To wielka przemiana zabrzańskiego teatru.

Remont i przebudowa Teatru Nowego w Zabrzu. Prace są już na finiszu!

Latem 2020 roku rozpoczął się remont i rozbudowa w budynku Teatru Nowego w Zabrzu. Powoli dobiegają końca wszystkie prace budowlane. Od strony północnej dobudowano nowe pomieszczenia. Dla większego bezpieczeństwa gości i pracowników, zmianę przeszły także drogi ewakuacyjne. Ponadto, teraz będzie można oglądać także spektakle z balkonu, który zostanie udostępniony dla widzów.

Projekt przewidywał m.in. dobudowę trzykondygnacyjnej bryły, małej sceny z widownią na 80 osób czy też udostępnienie widzom balkonu widowni. I to udało się zrobić. Dobudowana część Teatru Nowego znajduje się od strony podwórza. W tych pomieszczeniach znalazło się m.in. miejsca na garderoby dla aktorów. Wcześniej aktorzy przebierali się w garderobie zlokalizowanej w piwnicach zabrzańskiego teatru. W całym budynku jest też nowa klimatyzacja i wentylacja.

Jak informuje miasto - dobudowano od strony północnej część pomagającą tworzyć nowe dekoracje – są to pomieszczenia techniczne; usprawniono komunikację pomiędzy pomieszczeniami technicznymi, przygotowaniem dekoracji, a sceną montując specjalny, funkcjonalny podnośnik, a w nowej – dobudowanej części teatru – znalazły się pomieszczenia przeznaczone na garderoby dla aktorów, pomieszczenia charakteryzatorni oraz pomieszczenia socjalne.

Poprawiono też drogi ewakuacyjne z balkonu teatru, wykonano nowe instalacje bezpieczeństwa przeciwpożarowego; przywrócono funkcjonalność balkonu – zamontowano nowy podest, wykładzinę, fotele i balustrady.

Prace remontowe w Teatrze Nowym trwają pomimo pandemii koronawirusa
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zabrze: Remont Teatru Nowego trwa nawet w czasie pandemii ZDJĘCIA

W nowopowstałej trzykondygnacyjnej części budynku zaprojektowano m.in.:

  • klatkę schodową łączącą parter z piętrem. Stąd wyjdziemy bezpośrednie na zewnątrz, będzie to też wyjście ewakuacyjne z balkonu widowni
  • warsztat podręczny na kondygnacji podziemnej, niezbędny w procesie przygotowywania dekoracji scenicznych
  • garderoby dla aktorów - oddzielne garderoby dla aktorek na parterze i garderoby dla aktorów na piętrze wraz z odpowiednimi węzłami sanitarnymi
  • fryzjernię zlokalizowaną przy klatce schodowej, w bliskim sąsiedztwie poczekalni aktorów
  • pomieszczenia socjalne na parterze, przeznaczone dla fryzjerek i stylistek pracujących przy obsłudze przedstawień
  • funkcjonalne połączenie z przeznaczoną do przebudowy kieszenią sceniczną.

Oczywiście prace budowlano-remontowe nadzorował wojewódzki konserwator zabytków. Aktualnie do wykonania zostały już tylko drobne poprawki oraz malowanie w części zabytkowej teatru. Prace powinny się zakończyć na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

Na realizację projektu pn.: ,,Rozbudowa, nadbudowa, przebudowa i remont budynku Teatru Nowego w Zabrzu wraz z infrastrukturą techniczną i elementami zagospodarowania terenu” miasto Zabrze pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln 332 tys. zł.

Setki premier, prestiżowe nagrody i działalność kulturalno-edukacyjna

Teatr Nowy w Zabrzu założony został w 1959 roku. Powstał on w budynku dawnego kasyno Huty Donnersmarck. Od początku jego istnienia był ważnym punktem kulturalnym i edukacyjnym w regionie. Przez ostatnie ponad 60 lat działalności w Teatrze Nowym przygotowało ponad 220 premier, w tym premiery autorów śląskich (m.in. Albina Siekierskiego, Stanisława Bieniasza, Stanisława Piskora).

Były wśród nich prawdziwe "hity frekwencyjne", które osiągały, przy pełnej widowni, rekordowe liczby przedstawień: "Na szkle malowane", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Wesele na Górnym Śląsku". Powodzeniem cieszyły się nie tylko spektakle wielkiej klasyki światowej (m.in. "Mewa" Czechowa, "Skąpiec" Moliera , "Kupiec" Plauta), ale także polskiej ("Klub kawalerów" M. Bałuckiego, "Nie-Boska komedia" Z. Krasińskiego, "Dożywocie" A. Fredry, "Fircyk w zalotach" F. Zabłockiego, "Droga do Czarnolasu" A. Maliszewskiego). Publiczność oglądała chętnie utwory muzyczne, popularność zdobyły także zabrzańskie realizacje sztuk Sławomira Mrożka ("Tango", "Pieszo", "Emigranci").

W zabrzańskim Teatrze Nowym pracowało lub z nim współpracowało wielu najlepszych aktorów scen śląskich, uhonorowanych Złotymi i Srebrnymi Maskami - prestiżową nagrodą przyznawaną najwybitniejszym twórcom teatralnym. Na przestrzeni 62. lat z Teatrem Nowym w Zabrzu współpracowało także wielu znanych i cenionych reżyserów, scenografów i muzyków.

Wśród nagrodzonych Złotymi i Srebrnymi Maskami artystów byli m.in.:

  • Hanna Boratyńska (1975 i 1976 - Srebrna Maska),
  • Wincenty Grabarczyk (1980, 1995 - Złota Maska),
  • Mieczysław Całka (1987 - Złota Maska), Andrzej Lipski (1988, 1991, 1995, - Złota Maska),
  • Wojciech Leśniak (1988 – Złota Maska),
  • Zbigniew Stryj (1998 - Złota Maska).

Ponadto, w 1974 roku Teatr Nowy uhonorowany został Złotą Odznaką “Zasłużonego w rozwoju województwa katowickiego”. Jako pierwszy teatr w Polsce wyróżniony został także Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Co więcej, od 2000 roku Teatr Nowy wraz z miastem organizuje Ogólnopolskie Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto