Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień w Zabrzu: wystawa już w przygotowaniu. Tymczasem kolejna porcja widoków

Oprac. MAKI
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień Arkadiusz Gola
Wieża ciśnień w Zabrzu to nowa atrakcja na mapie zabrzańskich zabytków techniki. Obiekt - niepowtarzalny nie tylko w skali kraju. Zajrzeliśmy, jak przebiegają prace nad wystawą, która będzie się mieściła w kopule wieży i oczywiście - weszliśmy na punkt widokowy, by pokazać Wam, jaki widok rozpościera się tam przy pięknej pogodzie.

Wieża ciśnień w Zabrzu: wystawa już w przygotowaniu. A tymczasem podziwiamy widoki

Efekt zakończonych robót budowlanych już teraz zachwyca każdego, kto znajdzie się w sąsiedztwie wieży.Pięknie prezentuje się także o zmroku, kiedy jest podświetlona. Mieszkańcy i goście już odliczają czas do jej otwarcia. Kiedy to nastąpi?
Jego oficjalne otwarcie nastąpi po zakończeniu prac związanych z montażem wystawy w kopule. A prace już trwają.

Wieżę wzniesiono w 1909 roku według projektu niemieckich architektów Augusta Kinda i Friedricha Loose. Monumentalny obiekt o wysokości 46 metrów nie ma odpowiednika na terenie Polski. Jego bryła, której zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na ośmioboku foremnym, dorównuje klasą najwybitniejszym osiągnięciom światowej sławy architektury przemysłowej.

- W wyremontowanej wieży ciśnień powstanie m.in. kawiarnia, taras widokowy i nowoczesna, interaktywna wystawa dotycząca węgla jako pierwiastka chemicznego. Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla - przypomina Dawid Wowra, rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

– Wieża ciśnień przy ul. Zamoyskiego należy do symboli miasta. Od dawna zastanawialiśmy się nad tym, jak ją uratować. Teraz nie mówimy już o marzeniu, tylko o konkretnych, zrealizowanych działaniach. Wieża zyskała nowe oblicze. Pozyskaliśmy dofinansowanie, żeby to miejsce służyło mieszkańcom oraz turystom i stało się kolejną zabrzańską atrakcją na szlaku zabytków techniki – podkreśla prezydenta Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Wartość inwestycji wynosi ponad 34 mln zł, z czego kwota pozyskanego przez miasto dofinansowania to blisko 24 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto