Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża Ciśnień w Zabrzu otwarta dla zwiedzających! Zobaczcie ZDJĘCIA. Co znajdziemy w środku?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
TURYSTYKA. Wieża Ciśnień w Zabrzu przy ul. Zamoyskiego doczekała się szeroko zakrojonej rewitalizacji. W piątek, 7 października przy odnowionym obiekcie odbył się Dzień Nauki, a budowla została udostępniona do zwiedzania. Oficjalne otwarcie odrestaurowanej wieży zaplanowane jest dzień później. 8 października odbędzie się tu piknik rodzinny.

Zabrze – Wieża Ciśnień od 7 października jest otwarta dla zwiedzających

7 października otwarto zrewitalizowaną Wieżę Ciśnień w Zabrzu. Otwarcie obiektu zostało zainaugurowane Dniem Nauki, podczas którego uczniowie zabrzańskich szkół przedstawiali swoje projekty naukowe. Nie zabrakło wulkanów z lawą, makiet wieży i prezentacji chemicznych.

- Nasz Dzień Nauki jest pełnoletni, to już osiemnasta edycja. Przez cały rok realizujemy w mieście wiele projektów, w których uczestniczycie. Miasto jest bogatsze o ogrom wiedzy, którą mogliśmy dzięki temu zdobyć – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jaki jest widok ze szczytu wieży? Sprawdziliśmy

Część tej wiedzy będzie można przyswoić w Wieży Ciśnień. W kopule wieży, w miejscu, które wcześniej mieściło zbiornik wodny, uruchomiona została nowoczesna, multimedialna wystawa zatytułowana „Carboneum”. Jako, że pieczę nad obiektem sprawuje Muzeum Górnictwa Węglowego, wystawa na szczycie wieży dotyczy węgla.

- Ale nie węgla, który wydobywa górnik, lecz o pierwiastku w przyrodzie, bez którego nie byłoby życia – wyjaśnia prezydent Zabrza.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, na wystawie można poznać różne zastosowania węgla, także w nowoczesnych technologiach, np. grafenie. Podkreśla również, że największym wyzwaniem przy odnowieniu wieży był sam pomysł na jej zagospodarowanie.

- Wieże ciśnień to bardzo trudne obiekty pod względem zagospodarowania ich na inne funkcje, niż przewidziane pierwotnie. Mam nadzieję, że ten pomysł jest dobry i że się sprawdzi – mówi dyrektor muzeum.

Małgorzata Mańka-Szulik dodaje, że o wieży myśli, jako o dziedzictwie zabrzan.

- Zabrze stara się przede wszystkim uratować to, co wielu Ślązaków zostawiło, jako swoje dziedzictwo. Wieża, która stała wiele lat i świadczyła o wielkiej myśli technicznej, była niedostępna. Najpierw została przekazana w ręce prywatne, miasto musiało ją odkupić, a później poszukać odważnego wykonawcy, który zmierzył się z pracami budowlanymi – mówi prezydent Zabrza.

Pod zdjęciem program pikniku rodzinnego na otwarcie wieży w sobotę, 8 października

Wystawa „Carboneum” do końca października będzie otwarta bezpłatnie. Można ją oglądać codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 15.00-18.00

Zabrze – piknik rodzinny na otwarcie wieży

8 października przy odnowionej Wieży Ciśnień odbędzie się piknik rodzinny. Program przedstawia się następująco:

  • 14.00-16.00 – pokazy chemiczne, występ i animacje kolektywu Lufcik Na Korbkę
  • 16.00 – występ Teatru Ocelot, pokazy akrobatyczne na wieży
  • 17.00 – występ Marcina Wyrostka
  • 18.00 – zakończenie pikniku

Ponadto w programie gry i zabawy, nie zabraknie również strefy gastronomicznej. Otwarcie odrestaurowanej Wieży Ciśnień jest powiązane z obchodami setnej rocznicy Zabrza.

- Ważnym elementem obchodów 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich będzie udostępnienie mieszkańcom we wrześniu wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego. Zrewitalizowany obiekt będzie oferował zabrzanom liczne atrakcje – pisała w sierpniu Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Jedną z atrakcji jest czynna codziennie kawiarnia z niezwykłym przeszklonym tarasem wysuniętym poza bryłę budynku. Umieszczono w nim kawiarniany stolik.

- Osoba, która tam wejdzie będzie mieć wrażenie, jakby wisiała w powietrzu, ponieważ przeszklona jest również podłoga – mówi Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Z wieży można oglądać panoramę Zabrza, na samym szczycie wieży znajduje się punkt obserwacyjny. Przy dobrej widoczności można zobaczyć stąd Beskidy, które w linii prostej oddalone są o niemal 100 kilometrów.

Z kolei w dolnej części wieży powstały przestrzenie administracyjno-biurowe. Znajdzie się w nich m.in. ognisko pracy pozaszkolnej. Rewitalizacji poddany został również teren wokół obiektu. W pobliskim parku, oprócz części rekreacyjnej z licznymi ławkami, można znaleźć elementy potężnych zaworów, które kiedyś były częścią wyposażenia wieży.

Zabrze – Wieża Ciśnień miała zostać wyburzona

Wieża ciśnień w Zabrzu została wybudowana w 1909 roku i stanowiła część miejskiej sieci wodociągowej. Zaprojektowali ją architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose. Budowla ma 46 metrów wysokości i nieco ponad 23 metry średnicy. Podstawę jej konstrukcji stanowi osiem filarów ustawionych na foremnym ośmioboku oraz filar centralny. Jak informuje zabrzański Urząd Miasta, jeszcze niedawno niszczejącemu budynkowi groziła rozbiórka. Pięć lat temu miastu udało się pozyskać środki na rewitalizację zabytkowej budowli.

Wykonane prace objęły m.in. dostawienie do wieży żelbetowej konstrukcji pełniącej funkcję szybu windy oraz oplatającej go klatki schodowej. Podczas rewitalizacji budynek wieży poddano gruntownej przebudowie, przy jednoczesnym zachowaniu jej pierwotnego wyglądu. Zostawiono główne elementy konstrukcyjne, a także pozostałości elementów zbiornika oraz trzon wewnętrzny, w którym znajduje się techniczna klatka schodowa.

Na tym szkielecie wznoszą się pozostałości bębna dawnego zbiornika oraz dawna kondygnacja techniczna podwieszona pod zbiornikiem. Na tym poziomie powstała kawiarnia. By zapewnić konstrukcji odpowiednią sztywność, filary zewnętrzne spięto stalowymi kratownicami. Podczas renowacji starano się zachować charakter budowli, z tego powodu zewnętrzna dekoracja została ograniczona do absolutnego minimum.

Środki zainwestowane w odnowienie obiektu oraz cały wysiłek włożony w uchronienie wieży przez wyburzeniem zwróciły się z nawiązką. Obiekt zdobył tytuł „Budowy Roku” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Są w nim nagradzane najlepsze inwestycje zrealizowane w Polsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Rewitalizacja została wykonana na potrzeby Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii „Obiekty przebudowane i rewitalizowane”.

Koszt inwestycji wyniósł 34 mln zł. Zabrze pozyskało na ten cel 24 mln zł środków zewnętrznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto