Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zabrzańskim Kardio-Medzie podpisano list intencyjny, dzięki któremu możliwy będzie szybszy rozwój innowacyjnych technologii medycznych

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Marszałek Województwa kolejnym partnerem Kardio-Medu w rozwijaniu innowacyjnych technologii. W Zabrzu podpisano list intencyjny
Marszałek Województwa kolejnym partnerem Kardio-Medu w rozwijaniu innowacyjnych technologii. W Zabrzu podpisano list intencyjny Łukasz Olszewski
Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu zyskał kolejnego partnera, który pomoże rozwijać innowacyjne technologie ratujące ludzkie życie. Marszałek Województwa Śląskiego, Prezes Kardio-Medu, Prezydent Zabrza oraz prof. Marian Zembala byli głównymi bohaterami uroczystego popisanie listu intencyjnego.

W czwartek 17 stycznia 2020 roku Prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Zabrze oraz Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podpisali list intencyjny o nawiązaniu współpracy, która ma stawiać na rozwój innowacyjnych technologii medycznych.

Inicjowana współpraca dotyczyć będzie działań w obszarze rozwoju przy Śląskim Parku Technologii Medycznych ekosystemu pomysłodawców i startupów medycznych dla województwa śląskiego pod nazwą „Śląska Startupowa Dolina Innowacji Medycznych”

- To bardzo ważny dzień dla Kardio-Medu, Zabrza i całego Śląska. Projekt, o którym dzisiaj mówimy, czyli Start Upowa Dolina Innowacji Medycznych, jest kolejnym etapem rozwoju obszaru innowacyjnej medyny na całym Śląsku. Dziś podpisaliśmy dokument mówiący o pewnej intencji w podjęciu wspólnych działań – mówi Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia

Innowacyjne technologie przyszłością medycyny

Kardio-Med Silesia, którego bezpośrednio dotyczy podpisany dziś list intencyjny powstał z inicjatywy prezydent Zabrza oraz prof. Mariana Religi. Ośrodek zatrudnia jednych z najlepszych specjalistów, którzy mają zaznaczyć swój wkład w polską medycynę.

- Bardzo się cieszę, że siadamy razem przy wspólnym stole z Marszałkiem Województwa, aby realizować ambitne zadania i myślę. Wszyscy chcemy wspierać jednak młodych ludzi, którzy mają doskonałe pomysły. Ludzie wracają do Zabrza zza granicy, aby realizować swoje pomysły i my im w tym pomożemy. Cieszę się więc, że Park Technologii Medycznych, który stworzyliśmy ma dziś swoich przyjaciół, jakim uważam również Pana Marszałka, który dodatkowo wspomoże obiekt finansowo – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Podpisana umowa i deklaracja współpracy ma obowiązywać do 2030 roku. W tym czasie, Urząd Marszałkowski ma wspomagać finansowo placówkę, która skupiać się będzie na innowacyjnych projektach, których głównym celem jest ratowanie życia.

- Wszystkie obecne tu dzisiaj strony deklarują wolę podjęcia współpracy w zakresie szeroko pojętej branży medycznej oraz start upów. W naszej strategii, jako województwa, która będzie przyjęta w pierwszym kwartale 2020 roku, medycyna jest jest jednym z filarów naszej gospodarki. Chcemy inwestować w projekty, które będą przynosić korzyści biznesowe i takie miejsce jak Kardio-Med Silesia jest idealnym miejscem, aby te projekty rozwijać – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Sukces placówki to sukces nie tylko Kardio-Medu, czy miasta Zabrze, ale jak twierdzi prof. Zembala, również całej polskiej medycyny, która będzie w dalszym ciągu się rozwijać, dzięki innowacyjnym technologiom.

- To nie tylko ważny dzień dla Kardio-Medu, ale również polskiej medycyny. To, że Urząd Marszałkowski włącza się w tego typu działania, to nie przypadek. Najważniejsi, w każdej dziedzinie są ludzie. Od tego zaczynało się budowanie wszystkich najważniejszych miejsc na świecie. Tutaj w Zabrzu akurat nie brakuje świetnej, wykwalifikowanej kadry, która przyczyni się do rozwoju medyny – mówi prof. Marian Zembala

Pierwsze start upy już działają

Start upy, które będą mogły liczyć na dodatkowe fundusze z funduszu województwa, już zaczynają działać przy Kardio-Med Silesia. Ich sukces może mieć w przyszłości ogromny wpływ na ludzkie zdrowie i przede wszystkim życie.

- W tej chwili przy Kardio-Med Silesia działają już dwa start upy. Jeden z nich – biotechnologiczny – jest dedykowany możliwości testowania leków onkologicznych dla przemysłu farmaceutycznego. Drugi natomiast związany jest z telemedycyną i możliwością monitorowania pacjentów na odległość przy wykorzystaniu urządzeń medycznych – zakończył prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto