18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zorganizowano konferencję dotyczącą depresji wśród młodzieży

Bartosz Pudełko
Według Światowej Organizacji Zdrowia niemal co czwarta osoba cierpi na depresję. Choroba ta może dotknąć każdego, również ludzi młodych, szczególnie w okresie ich dojrzewania. Co może wywołać zaburzenia depresyjne u młodzieży? Jakie symptomy mogą zdradzać depresję u naszych bliskich? I wreszcie, jakie należy podejmować działania, aby pomóc osobie zmagającej się z tą chorobą?

Na te pytania odpowiedzi dała konferencja „Młodzieńcza nielekkość bytu” przygotowana przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Zabrzu oraz Młodzieżowe Centrum Dowodzenia.

– Skala problemu depresji młodzieńczej niestety stale rośnie. Czynników jest wiele. Wysokie wymagania stawiane młodym ludziom, brak wsparcia, czy zastępowanie naturalnych relacji międzyludzkich tymi wirtualnymi. Ale o podatności na zaburzenia depresyjne decydują też czynniki biologiczne i genetyczne, nie tylko środowisko zewnętrzne – tłumaczy Urszula Koszutska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

– Pamiętajmy, że to nie nastroje i emocje nam towarzyszące, ale sposób w jaki na nie reagujemy, może prowadzić do problemów – dodaje.

O depresji świadczyć może szereg objawów. Najczęstsze to: brak motywacji, zmęczenie i oczywiście dominujące uczucie smutku. Symptomy możemy dostrzec także u innych.

Oczywiście nie zawsze małomówność czy wyalienowanie oznaczać będzie depresję, ale chodzi właśnie o to, by zwracać uwagę na takie zachowanie osób w naszym otoczeniu. Pomoc specjalisty to ostateczność, czasami najzwyklejsza rozmowa może pomóc.

– Depresja młodzieńcza to problem, który może dotyczyć nas bezpośrednio. Może dotknąć nas lub naszych rówieśników. Dzisiejsza konferencja ma uświadomić ludziom w naszym wieku czym jest ta choroba i jak się objawia. Wtedy każdy będzie mógł reagować, gdy dostrzeże coś niepokojącego – mówi Paulina Kubiatowska z Młodzieżowego Centrum Dowodzenia.

MCD to międzyszkolna grupa założona, aby pomagać Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Środowa konferencja była pierwszą jej inicjatywą.

– To nasz pierwszy poważny sprawdzian, z pewnością jednak nie ostatni. W przyszłości chcemy brać udział w akcjach dotyczących nie tylko depresji, ale także innych problemów, z jakimi możemy się zetknąć – informuje Karolina Pach z MCD.

– Pomoc dziewczyn z Młodzieżowego Centrum Dowodzenia jest dla nas niezwykle ważna. To właśnie do ludzi młodych chcemy dotrzeć przede wszystkim. A nikt nie zrobi tego lepiej niż ich rówieśnicy – mówi Urszula Koszutska.

Po więcej informacji dotyczących depresji wśród młodzieży zapraszamy do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu (ul. 3-go Maja 91). Znajdziemy tam m.in. szczegółowe broszury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto