Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach! Jesienią to szczególnie ważne

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Policja.pl
Uważajmy na dzikie zwierzęta na drogach. Jak podkreślają policjanci, to właśnie jesienią wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. To okres, w którym zwierzęta leśne migrują na znaczne odległości. Gdy przebiegają przez jezdnię, nie trudno o wypadek.

Nie tylko w terenie zabudowanym kierowcy powinni zachowywać szczególną ostrożność. Także jadąc drogami prowadzącymi przez lasy, trzeba być przygotowanym na ewentualne wtargnięcie na jezdnię dzikiego zwierzęcia. To ważne zarówno w dzień, jak i w nocy.

- Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika… Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze - przypomina nadkom. Mirosław Szymański, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

By zminimalizować ryzyko kolizji ze zwierzęciem, jazda przez leśne kompleksy powinna odbywać się z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zderzenia.

- Zwolnijmy też, jeśli warunki nie pozwalają bezpiecznie jechać z dozwoloną prędkością - dodaje raciborska policja.

Co zrobić w przypadku kolizji ze zwierzęciem?

Istnieje kilka podstawowych rad, których powinniśmy przestrzegać w przypadku, gdy dojdzie już do zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia. Jak podkreśla policja, w tym przypadku powinniśmy:

  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
  • zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
  • niezwłocznie udzielić pomocy osobom rannym,
  • o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych (nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych); policjanci sporządzą dokumentację potrzebną ubezpieczycielowi, powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
  • nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto