MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont w dwóch budynkach zespołu zabudowy dawnej kopalni w Zabrzu. To wyjątkowe obiekty na mapie miasta

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Zespół zabudowań pochodzący z lat 1910–1918 utworzył najbardziej charakterystyczną część kopalni ,,Ludwik”, wyraźnie wyróżniającą się pod względem architektonicznym
Zespół zabudowań pochodzący z lat 1910–1918 utworzył najbardziej charakterystyczną część kopalni ,,Ludwik”, wyraźnie wyróżniającą się pod względem architektonicznym UM Zabrze
ZABYTKI. Ruszyły prace remontowo-konserwatorskie dwóch budynkach wpisanych do rejestru zabytków w Zabrzu. Budynki te są częścią dawnej kopalni Ludwik przy ul. Hagera 43. W jednym z nich mieściły się niegdyś szatnia i łaźnia z przewiązką, a w drugim - hala warsztatu ślusarskiego z kuźnią.

Dwa budynki dawnej kopalni Ludwik w Zabrzu zostaną odnowione

Zespół dawnej kopalni Ludwik składa się z zabudowy dawnego zakładu górniczego, którego początki sięgają lat 50. XIX wieku. Eksploatację pokładów górniczych rozpoczęto w 1873 roku. Rozbudowa kopalni, obejmująca kompleks powierzchniowy, trwała od lat 70. XIX wieku, a największa modernizacja zakładu miała miejsce na początku XX wieku.

Zespół zabudowań z lat 1910–1918 utworzył najbardziej charakterystyczną część kopalni Ludwik, wyróżniającą się pod względem architektonicznym. Obejmuje on następujące budynki: cechownię-łaźnię-szatnię, biurowiec, łaźnię i szatnię, maszynownię szybu "Konrad" oraz halę warsztatu ślusarskiego z kuźnią. Wydobycie w kopalni Ludwik trwało do 1991 roku, kiedy to, po zasypaniu głównych szybów, została wyłączona z eksploatacji.

W 1992 roku, większa część zespołu dawnej kopalni została wydzierżawiona Przedsiębiorstwu Górniczemu DEMEX sp. z o.o., które od 1999 roku jest właścicielem tej nieruchomości i użytkownikiem wieczystym gruntu. Od tego czasu spółka starannie przeprowadza rewitalizację całego kompleksu, zachowując niepowtarzalny charakter dawnej przemysłowej architektury, jednocześnie modernizując i adaptując go do nowych współczesnych funkcji. Dawny zakład wydobywczy przekształcono w miejsce tętniące przedsiębiorczością.

W 2006 roku, decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół zabudowy kopalni został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Od 2008 roku „Kompleks Markowni” jest dzierżawiony przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki. W budynku znajdują się dwie sale, koncertowa i wystawowa, każda o powierzchni około 450 m², w których odbywają się różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, wykłady i imprezy taneczne.

- Budynki dawnej kopalni stanowią świadectwo minionej epoki ilustrując walory architektury przemysłowej z początku XX wieku. Kompleks „Ludwik” wpisuje się w grupę zabytków Zabrza związanych z górnictwem, których zachowanie ma wartość historyczną i artystyczną podaje miasto Zabrze.

Zespół zabudowań pochodzący z lat 1910–1918 utworzył najbardziej charakterystyczną część kopalni ,,Ludwik”, wyraźnie wyróżniającą się pod względem architektonicznym

Trwa remont w dwóch budynkach zespołu zabudowy dawnej kopaln...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto