MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa proces gaszenia hałdy w Zabrzu Biskupicach

Maria Zawała
Wejście na hałdę.  Tu jeszcze jest zielono.
Wejście na hałdę. Tu jeszcze jest zielono.
Hałdy to obiekty typowe dla krajobrazu Górnego Śląska. Można by na nich kręcić filmy o Marsie, tak bardzo bowiem wyglądem przypominają czerwonobrunatną powierzchnię tej planety.

Hałdy to obiekty typowe dla krajobrazu Górnego Śląska. Można by na nich kręcić filmy o Marsie, tak bardzo bowiem wyglądem przypominają czerwonobrunatną powierzchnię tej planety. Jedna z takich hałd znajduje się w Zabrzu Biskupicach. I płonie.

Śląskie hałdy płonęły już w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, a na ich powierzchnię wybijały źródła ciepłej wody o charakterystycznym siarczanym zapachu. Samozapalenie się wnętrza hałdy świadczyło o jej złym usypaniu. Potworny smród, który przeszkadza okolicznym mieszkańcom, nie jest jednak szkodliwy dla zdrowia.

Smród? Nie szkodzi!

W Biskupicach udowodniono to nawet naukowo. Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk wykonał w Zabrzu rok temu badania, których celem było określenie wpływu palącej się hałdy na jakość powietrza w okolicach. I co wyszło naukowcom? Właśnie to, że poziomy stężeń siarkowodoru, amoniaku, dwutlenku azotu i tlenku węgla na terenach graniczących z hałdą nie przekraczają norm. Tak więc smród jest nieszkodliwy, choć niestety nosy trzeba zatykać.

Wizyta na hałdzie

W ramach międzynarodowego projektu "Środowisko buduje mosty porozumienia między narodami" młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu wraz ze swoimi kolegami ze szkoły partnerskiej w Eisenach pojechała zobaczyć, co właściwie dzieje się na powierzchni płonącej góry.

Hałda Rudna liczy około 27 hektarów. Od dwóch lat 3,5 hektara tej "góry trudu", jak nazywali hałdy Francuzi, nieustannie płonie. To świadczy o jej złym usypaniu. Zjawisko takie powstaje na skutek tego, że w wyrzucanym kamieniu pozostają resztki węgla, a wśród nich pirytu będącego związkiem siarki, który pod wpływem wód deszczowych i tlenu ulega rozkładowi i powoduje tzw. rozgrzewanie się do takiej temperatury, że następuje samozapalenie.

Niedawno powstał plan ugaszenia hałdy. Przedsięwzięcie ma kosztować 8 milionów 540 tysięcy złotych.

Już teraz wykonano całą dokumentację oraz izolację między aktywną i nieaktywną częścią zwałowiska, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru.

Do końca roku ugaszą pożar

Od 2 stycznia tego roku trwa oddzielanie pozostałej części hałdy ekranem zabezpieczającym. Składa się on z dwóch warstw: pierwszą stanowi głęboki na 4 m i szeroki na 2 m rów, który wypełniono materiałem gaśniczo-uszczelniającym, druga warstwa to wiercone na głębokości 20 m otwory wypełniane materiałem gaśniczym. Likwidacja pożaru na aktywnej termicznie części zwałowiska pozwoli ostatecznie wyeliminować wszystkie anomalia. Do końca roku hałda powinna przestać płonąć i będzie można przystąpić do jej rekultywacji.

Informacje i zdjęcia:
Adam Wagner, Michał Nocoń, Katarzyna Marek, Agnieszka Bugla, Ewa Kowalska, Dagmara Pływacz

Przygotowała:
Maria Zawała

Młodzież buduje mosty

III Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu jest jedną z 10 placówek z całej Polski, które uczestniczą w międzynarodowym projekcie "Umwelt baut Br%FCcke". Uczniowie pod opieką Moniki Zajdel i Małgorzaty Kaczmar współpracowali w zakresie ochrony środowiska z uczniami niemieckiej szkoły w Eisenach. Tym razem przyglądali się rekultywacji hałdy w Zabrzu Biskupicach.

Celem wspólnego polsko-niemieckiego projektu było zwrócenie uwagi młodzieży na problemy ochrony środowiska wynikające z rozwoju cywilizacyjnego, a także zapoznanie się z funkcjonowaniem mediów, głównie prasy. Projekt ekologiczno-medialny zakończy się we wrześniu 2009 roku. W przedsięwzięciu uczestniczy 68 szkół z Niemiec, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier. Wśród nich są 3 szkoły z województwa śląskiego.

Patronat nad projektem objęli Niemiecka Federalna Fundacja Ochrony Środowiska (DBU), Centrum ds. Informacji w DBU (ZUK), Instytut IZOP.

W projekcie biorą także udział gazety regionalne, wśród nich również redakcja Dziennika Zachodniego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto