Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Zabrze: ogromny świder wierci otwór wentylacyjny

Bartosz Pudełko
Sztolnia Zabrze: wiercenie otworu wentylacyjnego
Sztolnia Zabrze: wiercenie otworu wentylacyjnego Łukasz Zawada/Kopalnia Guido
Sztolnia Zabrze: ogromny świder od kilku dni stoi w pobliżu budynku DB Schenker przy ul. Wolności. Jego zadaniem jest wywiercenie otworu, który służył będzie wentylacji podziemi sztolni.

Najważniejsza część prac już za nami. Przedsiębiorstwo Robót Górniczych wykonało 27-metrowy odwiert, który połączy wyrobiska Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej z powierzchnią. Teraz wykonawca musi go zabezpieczyć i zabetonować.

Sztolnia Zabrze - gigantyczny świder przebił się do wyrobisk sztolni

Robotnicy od kilku dni pracują na działce sąsiadującej z siedzibą DB Schenker przy ul. Wolności. Ich głównym narzędziem jest olbrzymi świder, który już dokopał się 27 metrów wgłąb ziemi. Na takiej głębokości znajdują się bowiem w tym miejscu korytarze sztolni.

Robotnicy teraz zabezpieczą odwiert i połączą go ze sztolnią. Wszystko ma służyć udoskonaleniu systemu wentylacji obiektu.

Nad odwiertem w przyszłości stanie budynek, w którym zainstalowane zostaną ogromne wentylatory dbające o cyrkulacje powietrza w całej sztolni. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Otwór wentylacyjny znajduje się dokładnie w połowie głównego szlaku.

Jeśli chodzi o samą stację, to ogłoszony został przetarg na wykonanie jej projektu. Wiadomo na pewno, że działające tam maszyny będą wytłumione, aby nie przeszkadzać okolicy.

Sztolnia Zabrze - co z innymi pracami?

Przetarg na projekt stacji wentylatorów, to nie jedyne zamówienie ogłoszone przez Muzeum Górnictwa Węglowego, które prowadzi rewitalizację sztolni. MGW poszukiwać będzie firm, które podejmą się m.in.: zabezpieczenia udrożnionych już wyrobisk od strony ul. Miarki, zabezpieczenia zabytkowego pokładu 510, czyli chodnika wykutego w węglu (będzie to odnoga głównego szlaku prowadząca do szybu Wyzwolenie) czy wykonania parku edukacyjno-rozrywkowego 12C, który będzie atrakcją towarzyszącą dla całej inwestycji.

Część z tych przetargów jest ogłaszana już po raz wtóry. Niektóre unieważniono z powodu zbyt wysokiej ceny, inne z powodu upadłości wykonawców. To wszystko, plus 4-miesięczna przerwa w praca związana z kwietniowym wypadkiem, sprawia, że inwestycja będzie gotowa później niż zakładano. Dziś mówi się już o początku 2015 roku, mimo iż pierwotny termin miał wypadać nawet rok wcześniej.

Przypomnijmy, że główna trasa sztolni ma liczyć ok. 2,5 km, ale towarzyszyć będą jej odnogi i alternatywne szlaki. W tej chwili udrożnionych jest ok. 1,3 km od strony ul. Miarki oraz ok. 500 metrów od strony szybu Carnall. W ciągu miesiąca robotnicy powinni osiągnąć wysokość pokładu 510.

Obecnie prowadzony jest również remont budynków wokół szybu Carnall, z którego będzie startować zwiedzanie sztolni.

Wszystko na temat Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - zdjęcia, filmy, wizualizacje, relację z wypadku - znajdziecie tutaj: Sztolnia Zabrze - ZOBACZ WIĘCEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto