Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia w Zabrzu będzie miała historyczne wejście. Trwa jego rekonstrukcja!

Maria Olecha
Wlot do sztolni będzie u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Miarki
Wlot do sztolni będzie u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Miarki materiały kopalni guido
Za kilka dni z zabytkowej sztolni wyjedzie pierwszy wagon z urobkiem.

Kilkadziesiąt kamieni zdobi już wlot do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Budowlańcy rozpoczęli właśnie rekonstrukcję historycznego wejścia do sztolni.

- Wlot jest częścią naziemną kompleksu turystycznego, który powstaje u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Karola Miarki - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabytkowej kopalni Guido, która prowadzi tę inwestycję.

Jak zapewnia, nad wejściem do zabrzańskiej sztolni będzie historyczny napis "Glück auf!". Przypomnijmy: pierwotnie napisu miało nie być. Nie został uwzględniony w projektach odbudowy zabytkowej sztolni, ponieważ urzędnicy obawiali się, że niemieckie górnicze pozdrowienie... obudzi demony przeszłości. Dopiero po publikacjach w naszej gazecie zmienili zdanie.

- Wejście do sztolni dla turystów chcemy zrekonstruować maksymalnie wiarygodnie, niemal odwzorować je na podstawie zdjęć i dokumentów, jakie mamy - podkreśla Szewczyk.

Wlot będzie jednak przedsmakiem tego, co na turystów będzie czekało w podziemiach. Już sam zjazd oszkloną windą będzie gratką. W zabrzańskiej sztolni będzie m.in. podziemny port, kolejka spągowa i liczne atrakcje audiowizualne.

Ponadto lada dzień rozpocznie się drugi ważny etap prac. Budowlańcy z pomocą maszyn górniczych rozpoczną udrożnianie historycznego odcinka sztolni dziedzicznej. To fragment o długości 1,3 km, który biegnie od skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Miarki do ul. Sienkiewicza. - Tam zrobimy specjalną obudowę, zamontujemy kolejkę i przygotujemy korytarz dla turystów - zapowiada Szewczyk. Jego odkopanie jest najważniejszą częścią projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", który ma połączyć kopalnię Guido, sztolnię i skansen Królowa Luiza w jedną atrakcję turystyczną. Pierwszy wagon z urobkiem powinien wyjechać za kilka dni.

Sztolnia ma być gotowa w drugiej połowie 2013 roku.

Prace w Luizie
Prace podziemne zaplanowano również w skansenie górniczym Królowa Luiza. Zabrze pozyskało na ten cel blisko 4 mln zł dotacji unijnej. Przypomnijmy, że od 31 marca 2011 roku część podziemna skansenu jest nieczynna. Na jej otwarcie nie wyrazili zgody strażacy. To rezultat podziemnego pożaru, jaki wybuchł w przerwie wystawianej przez aktorów Teatru Nowego w Zabrzu II części "Dziadów". Okazało się, że ze względów bezpieczeństwa trzeba skansen zamknąć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto