Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Jak postępują prace? [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu arc. Kopalni Guido
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu: otwarcie największej atrakcji turystki industrialnej w regionie coraz bliżej. Olbrzymi kompleks zabrzańskiej sztolni powinien być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku. A jak teraz postępują prace?

Roboty związane z przystosowaniem do ruchu Sztolni Królowa Luiza toczą się zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Kompleks będzie bowiem składał się nie tylko z wyrobisk, ale również atrakcji wokół nich. Złoży się na niego przede wszystkim 2,5-kilometrowy fragment szlaku Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej od szybu Carnall na Zaborzu do centrum miasta (oryginalna sztolnia ciągnęła się od Chorzowa do kanału Kłodnickiego), a także zrewitalizowane budynki skansenu Królowa Luiza, chodnik wykuty w węglu odbiegający od głównego szlaku do szybu Wyzwolenie (Wilhelmina) przy ul. Sienkiewicza, a także interaktywno-edukacyjny Park 12C, który powstanie wokół szybu.

Wyrobiska sa już udrożnione. Trwa ich zabezpieczanie i przygotowanie do ruchu turystów. W listopadzie ubiegłego roku oddana została również część budynków Skansenu Królowa Luiza, w których mieszczą się teraz dwie naprawdę imponujące wystawy, które już możecie zwiedzać.

WIĘCEJ PRZECZYTACIE O NICH TUTAJ: SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA. CZĘŚĆ NAZIEMNA OTWARTA [ZDJĘCIA]
TU MOŻECIE ODBYĆ WIRTUALNY SPACER PO NOWYCH BUDYNKACH: SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA - WIRTUALNE ZWIEDZANIE [ŚLĄSK PLUS]

Nowe budynki będą stanowić bramy sztolni. To od nich rozpocznie się zwiedzanie całego kompleksu. Najpierw jednak turyści wejdą do łaźni łańcuszkowej. To duży ceglany budynek znajdujący się tuż przy ul. Wolności. Mieścić będzie się w nim obsługa ruchu, kasy, restauracja. Łaźnia jest właśnie w trakcie remontu i ma być gotowa w połowie maja 2015 roku.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Jak postępują prace? [ZDJĘCIA]

- Do tej pory wykonano m.in. remont dachu, przeprowadzono renowację elewacji zewnętrznej, wymieniono okna i drzwi oraz wzmocniono fundamenty budynku. Praktycznie gotowa jest już naziemna kładka wiodąca od Łaźni wprost na teren naziemnej strefy Sztolni. Jej odbiór końcowy nastąpi łącznie z odbiorem całej inwestycji związanej z Łaźnią Łańcuszkową - informuje Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego.

Jeszcze wcześniej gotowe ma być nadszybie szybu Carnall, którym dostaniemy się do wyrobisk - 46 metrów pod ziemię.

Główny szlak sztolni zwiedzać będziemy pieszo, łodziami i kolejką. Odnogą szlaku, chodnikiem wykutym w węglu, dojdziemy do szybu Wyzwolenie. Na wiosnę mają ruszyć prace wokół szybu. Trwa wyłanianie wykonawców. Równocześnie w Niemczech powstaną eksponaty.

- Park będzie miejscem edukacyjno-rozrywkowym. To będzie gratka przede wszystkim dla najmłodszych, ale nie tylko. Każdy będzie mógł przyjrzeć się, a nawet własnoręcznie wprawić w ruch takie urządzenia jak np. śruba Archimedesa. To przybliżenie nauki w ciekawy i przystępny sposób – mówi Andrzej Mitek.

Ale Park 12C będzie również miejscem relaksu i wypoczynku. Na zewnątrz znajdą się miejsca do odpoczynku, zabawy na świeżym powietrzu czy rozpalenia grilla. Rozpalać będziemy jednak nie my, a energia słoneczna...

Kolejne prace toczyć będą się przy ul. Wolności 333. W pobliżu budynku DB Schencker, w połowie szlaku, powstanie stacja wentylatorów zapewniająca cyrkulację powietrza w całych podziemiach. Odwiert już powstał. Na nim stanie budynek stacji. Wykonawcę już wyłoniono.

- Wykonawca projektując budynek stacji wentylatorów wzorować się będzie na górniczych wieżach wyciągowych typu Malakov czyli murowanych, czworokątnych wież szybowych, budowanych w XIX w. Budynek będzie miał charakter przemysłowy o prostej masywnej bryle opartej na rzucie czworokąta mający formę baszty-wieży zwieńczonej krenelażem - informuje Andrzej Mitek.

Cały kompleks Sztolni ma być gotowy w pierwszym kwartale 2016 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto