Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Zabrzu będzie współpracował z giwickim Centrum Onkologii

NAU
Szpital Miejski w Zabrzu konsekwentnie specjalizuje się w terapii nowotworów. Krokiem w tym kierunku jest zawarte w ostatnich dniach porozumienie z gliwickim Centrum Onkologii, dzięki któremu pacjenci chorzy na nowotwory zyskają możliwość szybszego leczenia operacyjnego.

Zgodnie z zapisami umowy o współpracy Szpital Miejski w Zabrzu i Centrum Onkologii w Gliwicach będą się wspierać w zakresie konsultacji, diagnozy i terapii pacjentów chorujących na nowotwory. Lekarze obu placówek będą się spotykać na konsyliach, podczas których wspólnie zdecydują o przebiegu leczenia chorych. W zabrzańskim szpitalu odbywać się będą zabiegi operacyjne u chorych, u których wykryto nowotwór sutka, narządu rodnego oraz przewodu pokarmowego. Z kolei pacjenci, u których w Zabrzu zdiagnozowano chorobę nowotworową, będą kierowani do Centrum Onkologii w Gliwicach na chemioterapię lub radioterapię. Na współpracy obu placówek skorzystają też pracujący w nich lekarze - w planach są szkolenia i kursy poświęcone leczeniu nowotworów sutka i narządów rodnych.

- Dobra współpraca naszej placówki z Centrum Onkologii w Gliwicach trwa od lat, jednak dzięki zawartemu w tych dniach formalnemu porozumieniu weszła na wyższy poziom – podkreśla dr Mariusz K. Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu. – Oba szpitale uzupełniają się w swych kompetencjach. Działające w ramach naszego szpitala Centrum Zdrowia Kobiety I Dziecka specjalizuje się m. in. w operacjach z zakresu ginekologii onkologicznej. Nasi ginekolodzy i chirurdzy mają duże doświadczenie w tej dziedzinie. Z kolei możliwość skorzystania z radioterapii lub chemioterapii w Gliwicach jest dla pacjentów naszego szpitala kluczowe w ich walce z chorobą.

- O zawarciu porozumienia zdecydowały ograniczone możliwości operatywy wszystkich pacjentek z nowotworami piersi i narządu rodnego, zgłaszających się do naszego ośrodka, a jednocześnie dążenie do tego, aby nie wydłużać kolejki oczekujących na leczenie i nie skazywać ich na samodzielne poszukiwanie innego ośrodka. Nie chcemy tracić naszych pacjentów z pola widzenia – mówi prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach. I dodaje, że o rozszerzeniu współpracy i nadaniu jej bardziej konkretnej formy zdecydowały dotychczasowe efekty współpracy ze Szpitalem Miejskim w Zabrzu.

Więcej onkologów i specjalistów

Porozumienie obu placówek wpisuje się w założenia pakietu onkologicznego, zgodnie z którymi pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, powinien zostać jak najszybciej zdiagnozowany. Czas od zebrania się konsylium lekarskiego do rozpoczęcia terapii nie powinien przekroczyć 14 dni.

Leczenie onkologiczne staje się kolejną specjalizacją Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Rośnie liczba zabiegów onkologicznych przeprowadzonych w tej placówce. W 2018 r. w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 150 takich operacji (z czego 114 na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, a 36 na Oddziale Chirurgii). Do końca operacji sierpnia 2019 r. liczba ta wyniosła już 133 zabiegi (85 na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym i 48 na Oddziale Chirurgii).

W Szpitalu Miejskim w Zabrzu w ramach Oddziału Ginekologiczno-Położniczego utworzony został Pododdział Ginekologii Onkologicznej i Endoskopowego Leczenia Endometriozy. Konsekwentnie poszerzany jest zespół lekarski, współpracę z placówką rozpoczął m. in. znakomity ginekolog-onkolog prof. Paweł Blecharz. - Możemy już mówić o wyspecjalizowanym interdyscyplinarnym zespole w naszym szpitalu, w skład którego docelowo będzie wchodzić 6 ginekologów-onkologów i 5 chirurgów specjalizujących się w operacjach sutka – mówi prezes Mariusz K. Wójtowicz.

Najpierw porodówka i nowoczesny SOR. Teraz onkologia

Znakiem rozpoznawczym zabrzańskiej placówki jest również Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. Od momentu uruchomienia w listopadzie 2014 r. stale rośnie liczba porodów w Centrum. W 2015 r. urodziło się tam 1415 dzieci, w 2016 r. – 1830, w 2017 – 2051, a w 2018 już 2140 dzieci.

Kolejnym kierunkiem rozwoju Szpitala Miejskiego w Zabrzu jest medycyna ratunkowa. W lipcu tego roku rozpoczął tam działalność Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz lądowiskiem dla helikopterów. Został też rozbudowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej oraz przebudowana Izba Przyjęć. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 36 mln zł. Docelowo w Zabrzu ma powstać Centrum Urazowe.

- Konsekwentnie podążamy w kierunku specjalizacji naszego szpitala. To niezbędny warunek jego rozwoju i przede wszystkim odpowiedź na medyczne potrzeby mieszkańców Zabrza i całego regionu – podsumowuje prezes Mariusz K. Wójtowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto