Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli #religachallenge i odtworzyli słynne zdjęcie po pierwszym udanym przeszczepie. ZDJĘCIA

Redakcja
Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego  podjęli #religachallenge i odtworzyli słynne zdjęcie prof. Zbigniewa Religi
Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli #religachallenge i odtworzyli słynne zdjęcie prof. Zbigniewa Religi Marzena Bugała-Azarko
Pamiętacie słynne zdjęcie Zbigniewa Religii wykonane dla National Geographic? Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego odtworzyli słynną fotografię i podjęli tym samym rękawicę, którą rzucili im żacy z Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile. A wszystko to z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, który obchodziliśmy 26 stycznia.

Jako pierwsi kilka dni temu fotografię odtworzyli studenci z Piły w ramach zajęć w Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Uczelni Stanisława Staszica. Chcieli w ten sposób uczcić przypadający na 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji i pobudzić Polaków do dyskusji na temat przeszczepiania narządów.

Nie kryli też nadziei, że w ich ślady pójdą studenci w całej Polsce. Najszybciej odpowiedzieli młodzi adepci PWSZ w Suwałkach. Teraz na odtworzenie kultowego zdjęcia zdecydowali się także studenci ze Śląska.

Wyzwanie przyjęło Studenckie Towarzystwo Naukowe ŚUM.

- Zdecydowaliśmy się włączyć w akcję. Zabrzański wydział jest przecież kolebką transplantacji w Polsce - podkreśla Piotr Lewandowski, student drugiego roku kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM, który na zdjęciu wciela się w rolę pacjenta.

To właśnie w Zabrzu miał miejsce pierwszy udany przeszczep serca w Polsce, przeprowadzony w 1985 roku przez prof. Zbigniewa Religę w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca).

#religachallenge - niecodzienny pomysł, ważny społecznie cel

Na zdjęciu mogły wystąpić tylko trzy osoby, choć wśród członków kół naukowych uczelni było więcej chętnych do wzięcia udziału w akcji.

- Decydujący okazał się termin dostępności Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego - opowiada Lewandowski.

Ostatecznie w uwiecznionych na oryginalnym zdjęciu prof. Religę, jego asystenta i pacjenta po transplantacji wcielili się Marcin Kostuj, Marcin Bereś i Piotr Lewandowski. Wszyscy są studentami kierunku lekarskiego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu SUM. Za salę operacyjną z 1987 posłużyła jedna z sal Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. Lewandowski podkreśla, że ważny jest cel akcji.

- Chcemy w ten niecodzienny sposób promować wśród społeczeństwa poparcie dla inicjatywy transplantacji. Przekonywać, że pozwala ratować ludzkie życie - mówi.

Nie przegap

Historia wyjątkowego zdjęcia

Oryginał zdjęcia wykonał fotograf National Geographic James L. Stanfield. Na pierwszym planie jego widzimy Zbigniewa Religę, który odpoczywa po kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca, dziewiętnastej w jego karierze, a w rogu sali śpi skrajnie wyczerpany asystent kardiochirurga.

Fotografia została uznana przez National Geographic za najlepsze zdjęcie 1987 roku. Kilkanaście lat później magazyn zaklasyfikował ją do stu najważniejszych fotografii w historii.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto