Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna Zabrze: nowe ronda, drogi i kolejna budowa [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudelko
Bartosz Pudelko
Strefa ekonomiczna Zabrze
Strefa ekonomiczna Zabrze Bartosz Pudełko
Strefa ekonomiczna Zabrze: pierwszy zakład już działa, kolejne się budują, a cały teren poprzecinały nowe drogi, pojawiły się także trzy nowe ronda. Strefa ekonomiczna zaczęła żyć.

Ci, którzy znają niepozorne okolice pomiędzy Rokitnicą a osiedlem Młodego Górnika, a dawno tam nie byli, mogą się zdziwić. W ciągu kilku miesięcy na skrzyżowaniu ul. Ziemskiej i Goduli wyrosło bowiem nowe rondo. I to nie byle jakie. Średnica 50 metrów, cztery dochodzące drogi, z których każda przy rondzie rozszerza się do dwóch pasów w każdą stronę. Można na chwilę stracić orientację w terenie. A to dopiero początek zmian. Na obszarze strefy ekonomicznej powstały jeszcze dwa kolejne nowe ronda, kilka kilometrów dróg i znacznie więcej sieci energetycznych, gazowych i wodociągowych. Do tego dwa zakłady w budowie i jeden już działający. Rok 2015 był dla zabrzańskiej strefy wyjątkowo udany i można go chyba uznać za rzeczywisty początek jej funkcjonowania.

Strefa ekonomiczna Zabrze: nowe ronda, drogi i kolejna budowa

- Możemy chyba mówić o sukcesie. Okazało się bowiem, że w 2015 roku trzecia co do wielkości inwestycja w całej Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma miejsce właśnie u nas. To budowa hali fabrycznej firmy Schoeller Allibert. Życie w strefie dopiero więc się zaczęło, a już zostaliśmy docenieni - mówi Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta Zabrza do spraw inwestorów.

Na samych superlatywach jednak się nie kończy. Kompleksowe uzbrojenie strefy, którego efektem są m.in. nowe drogi, nie przebiegło do końca zgodnie z planem. Początkowo inwestycja miała być gotowa jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Termin wydłużono jednak do jesieni, a ostatecznie prace zakończyły się dopiero kilka dni przed końcem 2015 roku.

Uzbrojenie działek w zabrzańskiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pomiędzy Rokitnicą a Mikulczycami było największą inwestycją minionego roku. Budowa 8 km dróg i kilkudziesięciu km sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych i gazowych kosztowała w sumie ponad 56 mln zł. 85 proc. stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych.

Uzbrojenie ma służyć rzecz jasna przede wszystkim przyszłym inwestorom, ale akurat z nowych dróg korzystać będą wszyscy kierowcy. W ramach inwestycji powstało wielkie rondo na skrzyżowaniu ul. Goduli i Ziemskiej, sama Ziemska została również całkowicie przebudowana - poszerzona i dostosowana do ruchu dużych samochodów. Droga ta krzyżuje się z ul. Pod Borem i zupełnie nową ulicą. Tu powstało drugie rondo. Wspomniana zaś nowa trasa roboczy nosi nazwę ulicy Strefowej. Biegnie po szlaku dawnej gruntowej drogi Wesoła i przecina strefę równolegle do ul. Goduli. Na drugim końcu łączy się więc z ul. Ofiar Katynia tworząc trzecie nowe rondo. Przy wszystkich drogach wybudowano również ścieżki dla pieszych i rowerzystów.

Trzy nowe ronda mają w przyszłości pełnić również funkcje instalacji artystycznych. Rozstrzygnięto już konkursy na ich koncepcje architektonicznie. Każde z nich nawiązywać będzie do innej tematyki: turystyki poprzemysłowej, medycyny oraz sportu. Nie spodziewajmy się jednak, że wybrane projekty zostaną zrealizowane w najbliższym czasie. Nie są one niezbędne do funkcjonowania strefy i bardziej prawdopodobne jest wdrożenie ich w życie w 2017 roku.

Najważniejsze dla strefy są jednak inwestycje. Wiele wskazuje na to, że nowy rok będzie pod względem bardziej udany, niż poprzedni. W 2015 działalność rozpoczął tu pierwszy zakład - gigantyczna piekarnia firmy Kłos. To bodaj największa piekarnia rzemieślnicza w regionie. Codziennie wyjeżdża z niej 25 ton pieczywa. Również w ubiegłym roku rozpoczęła się budowa drugiego obiektu - hali fabrycznej firmy Schoeller Allibert. To światowy potentat na rynku produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. Z produktów firmy korzystają przedstawiciele niemal wszystkich branż. Od motoryzacyjnej z Volkswagenem na czele, po produkcję napojów z Coca-Colą czy Heinekenem. Koncern ma 14 fabryk na całym świecie, a jej obrót w ubiegłym roku wyniósł 530 mln euro. Zabrzańska fabryka będzie jedyną w Polsce. Ma być gotowa w tym roku. Podobne założenia ma firma Budimex, która również rozpoczęła budowę swojego zakładu na działce o powierzchni 0,7 ha.

- Miejsce w strefie kupiły wcześniej jeszcze dwie firmy: Metal Service Center i Metal Solution. Mamy również kolejny list intencyjny od potencjalnego inwestora. Niewykluczone, że wiosną ogłosimy kolejne przetargi na kupno działek w strefie - mówi Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów.

Pomiędzy Rokitnicą a Mikulczycami znajduję się ponad 130 hektarów terenów inwestycyjnych.

Obszar ten podzielono na 42 działki o różnej powierzchni. Najmniejsze mają 0,7 hektara, największe nawet 21 hektarów. Teraz są uzbrojone w media i maja zapewniony swobodny dojazd. Nie wszystkie działki posiadają jednak status Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. On dotyczy ok. 20 parceli, które strukturalnie stanowią część gliwickiej podstrefy. Status KSSE wiąże się oczywiście z różnego rodzaju ulgami dla inwestorów. Dlatego też są one tak atrakcyjne. Tylko w 2015 roku na terenie KSSE przybyło 30 nowych inwestycji o wartości przekraczającej miliard złotych.

Zabrzańskie działki mogą być szczególnie atrakcyjne ze względu na lokalizację, czyli bliskość autostrady A1. Ten atut udałoby się jeszcze lepiej wykorzystać łącząc z A1 ul. Goduli. Takie pomysły są, ale pozostają wciąż w fazie planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto