MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy alarmują: czad zbiera żniwo w Zabrzu. Możesz zadbać o swoją rodzinę kupując czujkę

Maria Olecha
arc
Wystarczą 63 złote, by kupić swoje bezpieczeństwo. Nie wierzycie? Sprawdziliśmy: właśnie tyle kosztuje najtańsza, automatyczna czujka tlenku węgla. Warto zainwestować i zamontować ją, jeśli palimy w domu w piecu węglowym lub gazowym. Strażacy alarmują: czad znowu zbiera żniwo.

Ile jest warte nasze zdrowie i życie? Jeśli sądziliście, że jest bezcenne, to pragniemy Was poinformować, że swoje bezpieczeństwo możemy kupić już za 63 złote! Tyle bowiem kosztuje najtańsza automatyczna czujka tlenku węgla, którą możemy zamontować w swoim domu. Warto to zrobić, jeśli mamy w domu piec węglowy, gazowy lub co. Droższe czujki kosztują nawet do 130 zł.

– Możemy kupić swoje bezpieczeństwo i życie. I naprawdę zachęcam do wydania tych kilkudziesięciu złotych – mówi st. kpt. Krzysztof Grabowiec, rzecznik zabrzańskich strażaków.

Działanie czujki jest bardzo proste: kiedy w pomieszczeniu pojawi się niewielka ilość czadu, zaczyna ona wydawać piszczeć. Jej montaż jest prosty. Kupując w sklepie czujkę, otrzymamy instrukcję jej zamontowania. Najlepiej czujkę umieścić w pomieszczeniu, w którym stoi piec.

Niestety, czad atakuje coraz częściej. Na szczęście w tym sezonie grzewczym nie mieliśmy jeszcze śmiertelnych ofiar, jednak od 1 października strażacy interweniowali aż 24 razy w związku z uzasadnionym podejrzeniem ulatniania się czadu. Poszkodowanych zostało w sumie sześć osób. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że w sezonie grzewczym 2010/2011 (od 1 października 2010 roku do 31 marca 2011 roku) z objawami zatrucia czadem do szpitali trafiło 12 osób. Strażacy mieli wówczas 79 wyjazdów do zaczadzonych mieszkańców.

– Tlenek węgla najczęściej atakuje, ponieważ ludzie mają niedrożne przewody kominowe, w mieszkaniach brakuje wentylacji, albo kratki wentylacyjne są niedrożne. A przecież dla prawidłowego spalania musi być dopływ powietrza i odprowadzenie spalin – tłumaczy Grabowiec.

Nasze grzechy główne to niestety wciąż zbyt rzadkie kontrolowanie pieców, zaklejanie kratek wentylacyjnych i otworów w drzwiach łazienki. Zgubny bywa także podgrzewacz wody, tzw. junkers, który często instalujemy samodzielnie i, niestety, nieprawidłowo.

Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, za to silnie trujący. Do naszego organizmu dostaje się przez układ oddechowy. Powoduje uszkodzenia mózgu i innych narządów. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi. Jeśli masz w domu piec, a Twoich bliskich boli głowa, czują ogólne zmęczenie, mają duszności, nudności i trudności z oddychaniem, wezwij pomoc. Podczadzenie sprawia, że tracimy zdolność oceny zagrożenia, nie uciekamy, mamy zaburzenia orientacji. W końcu możemy stracić przytomność i umrzeć przez uduszenie. Zatrutej czadem osobie możemy pomóc natychmiast otwierając okna i drzwi lub wynosząc ją na świeże powietrze.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto