Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk na Śląsku: Ruszył marsz protestacyjny w Zabrzu. Górnicy idą przez miasto [NOWE ZDJĘCIA]

Michał Wroński
Strajk na Śląsku: W Zabrzu rozpoczął się marsz protestacyjny, któy idzie ulicami miasta pod DMiT. Do Katowic jedzie premier Ewa Kopacz. ZOBACZ, jak toczy się strajk na Śląsku RELACJA LIVE

AKTUALIZACJA GODZ. 15:55

Ruszył marsz protestacyjny w Zabrzu. Górnicy idą spod stadionu Górnika Zabrze pod Dom Muzyki i Tańca.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:20

Ok. 3 tys. osób gotowe na protest w Zabrzu. Tymczasem do Katowic zmierza premier Ewa Kopacz. Porozumienie ze związkowcami jest realne.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:20

- Nikt chyba w tę restrukturyzację nie wierzy. Rząd nie ma pomysłu zarówno na węgiel, jak i na Śląsk. Byłam nie tak dawno na poprzemysłowych, pogórniczych terenach we Francji i w Niemczech. To bogate państwa, poradziły sobie. U nas ta rzekoma restrukturyzacja może doprowadzić do drugiego Wałbrzycha - mówi prof. Genowefa Grabowska, kierownik katedry prawa międzynarodowego publicznego i prawa europejskiego Uniwersytetu Śl., b. eurodeputowana.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:15

Dziś duży marsz o godz. 15.30 sprzed stadionu Górnika Zabrze pod Dom Muzyki i Tańca.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:00

Będzie przełom w rozmowach? Nieoficjalnie: Premier Ewa Kopacz jedzie na Śląsk.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:00

O godz. 11 związkowcy wznowią rozmowy z przedstawicielami rządu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Strajk na Śląsku: Przyjęcie górniczej specustawy przez Sejm i ogłoszenie przez NSZZ Solidarność ogólnopolskiego pogotowia strajkowego - to dwie najważniejsze wiadomości wczorajszego dnia w kontekście sytuacji w śląskim górnictwie.

Ta pierwsza otwiera drogę do likwidacji kopalni Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze, Pokój i Bobrek-Centrum, choć - jak twierdzą jej twórcy i zwolennicy - umożliwia zarazem uratowanie pozostałych zakładów stojącej u progu katastrofy Kompanii Węglowej.

Decyzja związkowców to z kolei jasny sygnał, że nie ustąpią i nie zamierzają się godzić ani na forsowaną przez rząd terapię szokową dla górnictwa, ani na sposób, w jaki jest ona przeprowadzana. Na razie związkowcy ograniczą się do oflagowania zakładów, ale jeśli prowadzone z przedstawicielami rządu negocjacje nie doprowadzą do porozumienia, to we wtorek zbierający się w Katowicach Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny może podjąć decyzję o zaostrzeniu protestu.

Na razie strajk ogranicza się do Śląska. Protestują górnicy we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, części kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, a także w Zakładach Górniczych Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. Pikietujący znów wyszli wczoraj na ulice śląskich miast - tak było w Gliwicach i Mysłowicach (dziś podobny marsz odbędzie się w Bytomiu). Na kilka godzin zablokowali też drogę ekspresową S86 między Tychami a Katowicami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto