Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Zabrzu. Miasto testuje bezdymny węgiel [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Smog w Zabrzu
Smog w Zabrzu Bartosz Pudełko
Smog w Zabrzu: czyżby udało się rozwiązać wielką bolączkę śląskich miast i ograniczyć tzw. niską emisję bez inwestowania w drogą i nowoczesną infrastrukturę? Tak twierdzą urzędnicy i naukowcy z Zabrza, gdzie rozpoczęły się testy w terenie nad specjalnym ekologicznym i bezdymnym węglem.

Miasta południowej Polski znajdują się w europejskiej czołówce najbardziej zanieczyszczonych jeśli weźmiemy pod uwagę stężenie pyłu zawieszonego PM10. Zabrze nie jest tu wyjątkiem. Normy przekroczone są niejednokrotnie o kilkaset procent. Stąd też znajdujący się tu Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla od lat prowadzi badania nad ograniczeniem tzw. niskiej emisji.

Smog w Zabrzu. Miasto testuje bezdymny węgiel

Jego najnowszy wynalazek, czyli ekologiczny, bezdymny węgiel, może okazać się o tyle efektywny, że nie wymaga wymiany tradycyjnej infrastruktury, czyli kotłów i pieców. Mówiąc wprost: w tych samych piecach, paląc w ten sam sposób, ale używając specjalnego węgla, jesteśmy w stanie kilkukrotnie zmniejszyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery. Takie są założenia i wyniki pierwszych testów laboratoryjnych.

Podczas tychże badań paliwo bezdymne emitowało do ośmiu razy mniej pyłu, a poziom zanieczyszczenia smołami był sześciokrotnie niższy niż w przypadku zwykłego węgla kamiennego. Było to możliwe dzięki opracowanemu przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla sposobowi wstępnej obróbki węgla. Podczas tego procesu paliwo pozbawiane jest "części lotnych", które później nie są już emitowane do atmosfery.

Tyle teorii i testów w warunkach laboratoryjnych. Zasadniczym pytaniem jest jak ekowęgiel spisywać będzie się w rzeczywistości. Aby to sprawdzić rozpoczęły się jego testy w terenie.

W lutym bezdymny węgiel trafił do trzech miejsc: budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. 3 Maja, domu mieszkalnego przy Krakusa i budynku przy ul. Bytomskiej. Obiekty te będą ogrzewane nowym paliwem w taki sam sposób, w jaki do tej pory wykorzystywano w nich zwykły węgiel. Naukowcy sprawdzą zaś jakie efekty daje zastosowanie bezdymnego węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto