Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe w Zabrzu: Gdzie warto się wybrać?

Justyna Toros
Słońce i czas wolny idealnie można wykorzystać podczas wycieczek rowerowych. A na rowerze jeżdżą wszyscy: młodsi, starsi i ci w średnim wieku. Amatorów dwóch kółek nie brakuje.

Ale ulicami to czasami strach, bo samochody szybko jeżdżą i nie zwracają większej uwagi na rowerzystów. No chyba, że są ścieżki rowerowe.

A takie w naszym mieście owszem są i to w ilości 60 km. Prawie 30 km z tego to drogi asfaltowe i utwardzane. 17 km to drogi szutrowe i gruntowe, a ponad 10 km to ścieżki leśne i polne.

- Najbardziej lubię jeździć po ścieżkach leśnych, jest wtedy cisza i spokój - mówi pani Katarzyna, którą spotkaliśmy na rowerze w alejce w lasku zabrzańskim. - Mogłoby być w mieście więcej ścieżek, a przynajmniej więcej z daleka od ruchliwych ulic.

Zabrzański Szlak Rowerowy prowadzi przez centrum, wokół niego i przez dzielnicę miasta. Wprowadzenie ścieżek i ich oznakowań kosztowało prawie 2 mln złotych. Wszystko po to, żeby rowerzyści mogli się czuć bezpieczniej.

Najdłuższa droga rowerowa w mieście ma prawie 3 km długości i biegnie wzdłuż ulicy Ofiar Katynia. Oprócz tego mamy jeszcze inne ścieżki wzdłuż ulic w centrum miasta, jak np. przy ul. Karola Goduli, gdzie jest prawie 2 km ścieżki rowerowej, ul. Jordana, prawie 2,2 km, ul. Gen. de Gaulle'a ponad 1 km oraz niecały kilometr wzdłuż ulic Winklera, Rymera i Wolności (chodzi tu o fragment ulicy, który służy za deptak).

- Drogi rowerowe są przerywane przez budowę, jak np. w Maciejowie - skarży się pani Katarzyna. - Kiedyś tam była fajna ścieżka, a teraz dojeżdżam tamtędy do autostrady A1 i dalej już pojechać nie mogę. Powinni zrobić teraz jakąś inną trasę w zamian - dodaje.

Policja w trosce o rowerzystów wystosowała poradnik, w którym podkreśla na co należy zwracać uwagę. Zaleca jeżdżenie na rowerze w kasku. Przypomina również o obowiązkowym wyposażeniu roweru jakim jest: przednie, białe światło, tylne, czerwone i odblaskowe światło o kształcie innym niż trójkąt, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek.

Od 18 roku życia nie wymagane jest posiadanie karty rowerowej, muszą ją mieć natomiast dzieci, dla nich wydawana jest ona dopiero od 10 roku życia.

Niestety w najbliższym czasie miasto nie planuje nowych inwestycji związanych ze ścieżkami rowerowymi. Pozostaje nam korzystać z tych, które są obecnie oznakowane lub jeździć ulicami, pamiętając o obowiązujących zasadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto