Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roztocze - magiczny region blisko natury. Gdzie leży i co warto tam zobaczyć? Miejsce do pieszych wędrówek i rowerowych wypraw

Magdalena Dańda-Pyzik
Magdalena Dańda-Pyzik
Mało dostępny, a przez to rzadko uczęszczany szlak w Roztoczańskim Parku Narodowym - Czarny Staw. Można się tam dostać tylko piechotą.
Mało dostępny, a przez to rzadko uczęszczany szlak w Roztoczańskim Parku Narodowym - Czarny Staw. Można się tam dostać tylko piechotą. Magdalena Dańda-Pyzik/Polska Press
Roztocze to przepiękny i zielony teren, który przypadnie do gustu wszystkim osobom szukającym spokoju i wytchnienia na łonie natury. Bogate walory przyrodnicze tego południowo-wschodniego regionu Polski doprowadziły do utworzenia tam Roztoczańskiego Parku Narodowego i kilku rezerwatów, które oprócz leśnej gęstwiny kuszą też lekkim szumem dzikich rzek. Roztocze to nie tylko dzika natura, ale też zwierzęta i pyszne jedzenie. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym regionie Polski.

Spis treści

Roztocze - mapa i położenie

Ten region Polski nie jest znany wielu osobom i nie jest tak popularny jak Bieszczady, ale z roku na rok odkrywa go coraz więcej turystów. Roztocze jako kraina geograficzna leży na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia. To region położony kilkadziesiąt kilometrów od Zamościa i blisko 150 km od Rzeszowa. To wspaniała miejscówka na weekendowe wypady i wakacje z rodziną.

[wytloczenie]Gdzie leży Roztocze i Roztoczański Park Narodowy - mapa [/wytloczenie]

Zobacz także: Podkarpacie, jakiego nie znacie i Zamość na weekend

Zwierzyniec i Roztoczański Park Narodowy - idealna miejscówka na rowerową wyprawę

Sercem Roztocza jest Roztoczański Park Narodowy, który w 95 proc. składa się z lasów. Siedziba parku znajduje się w malowniczej miejscowości o nazwie Zwierzyniec, która słynie ze swojego "kościoła na wodzie" - to kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena umiejscowiony na wyspie otoczonej wodami stawu.

W Zwierzyńcu w okolicach siedziby Roztoczańskiego Parku Narodowego w sezonie letnim działa kilka wypożyczalni rowerów, bo właśnie ten środek transportu idealnie się sprawdza na leśnych ścieżkach i duktach Roztocza. Na jednośladzie bardzo szybko dojedziemy do Stawów Echo - to najbardziej znane miejsce w Roztoczańskim Parku Narodowym, które latem zamienia się w kąpielisko. Stawy to kompleks 4 akwenów, z których na skutek suszy bardzo szybko ubywa wody.

Stawy Echo
Stawy Echo Wojtek Jargiło/PAP

Szlakiem, który najczęściej wybierają rowerzyści na Roztoczu, jest droga do Florianki - leśnej osady, jej nazwa pochodzi od gigantycznego dębu o nazwie Florian, który rośnie tam aż do dzisiaj. Trasa ta jest łatwa i pozbawiona większych wzniesień, jest idealna dla wszystkich rowerzystów. W samej Floriance można obejrzeć Hodowlę Konika Polskiego.

Rezerwat przyrody nad Tanwią - "szumy" i kajaki

Roztocze to przede wszystkim lasy i rzeki, a jedną z nich jest Tanew. Wokół niej powstał rezerwat, który położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Turyści spragnieni ciszy i spokoju (w niektórych miejscach rezerwatu nie na zasięgu) spacerują wzdłuż rzeki specjalnie wytyczoną ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą i podziwiają progi skalne tworzące wodospady. W sumie jest ich 24, a przez to, że woda spływająca z progów wydaje charakterystyczny szum - nazwane zostały "szumami". Tanew słynie też ze spływów kajakowych, które organizowane są poza terenem rezerwatu. Na Roztoczu kajakami można popływać również po rzece Wieprz.

Spływ kajakowy na rzece Tanew
Spływ kajakowy na rzece Tanew Wojtek Jargiło/PAP

Krasnobród i wypoczynek nad wodą na Roztoczu

Ten malowniczy region Polski słynie nie tylko z wypraw kajakowych i rowerowych, ale też z zacisznych miejsc nad wodą, gdzie w lecie można poplażować. Wiele osób wybiera zalew w Krasnobrodzie - to miejscowość położna niedaleko Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. Turyści, którzy lubią prawdziwe wylegiwanie się na słońcu i czystą wodę do kąpieli znajdą tam dobrze przygotowaną plażę strzeżoną przez ratowników. Wokół plaży działa wiele wypożyczalni rowerków wodnych, swobodnie można też pływać na własnych pontonach. Zalew w Krasnobrodzie to raj dla wędkarzy, którzy uwielbiają część akwenu położoną z dala od plaży.

Czysta woda przyciąga turystów nad zalew.
Czysta woda przyciąga turystów nad zalew. Magdalena Dańda-Pyzik/Polska Press

Przysmaki Lubelszczyzny i Roztocza

Prawdziwy wypoczynek w danym miejscu to nie tylko zwiedzanie, ale też smakowanie lokalnych potraw. Roztocze, które jest częścią województwa lubelskiego, słynie z cebularzy. Ten popularny placek zapiekany z cebulą i makiem jest wpisany na listę produktów tradycyjnych Lubelszczyzny i można go kupić niemal w każdej piekarni.

Roztocze to region wielu rzek oraz łowisk i będąc tam, trzeba koniecznie spróbować pstrąga i karpia.

Na Lubelszczyźnie tradycyjne potrawy regionalne tworzone są na bazie kaszy gryczanej. W wielu gospodach i restauracjach serwowany jest piróg biłgorajski - zwany też krupniakiem lub pirogiem gryczanym. To potrawa, które wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z pierogami, przypomina raczej chleb lub ciasto nadziewane kaszą gryczaną. Najczęściej podawana jest z maślanką lub kefirem.

Roztoczański Park Narodowy to magiczne miejsce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto