Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu ZDJĘCIA

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Rusza budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rusza budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Olszewski
Kolejny krok w stronę budowy Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu został zrobiony. Władze Zabrza, Politechniki Śląskiej oraz firmy Philips, która jest jednym ze sponsorów symbolicznie wbiły łopatę w miejscu, w którym za kilka miesięcy powstanie inwestycja.

Rusza budowa ŚCIWMiS

Budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu zbliża się wielkimi krokami. W środę 20 maja, przed budynkiem Wydziału Inżynierii Biomedycznej władze Zabrza, Politechniki Śląskiej oraz główny wykonawca inwestycji symbolicznie „wbiły łopatę” pod budowę inwestycji. Teraz budowa centrum oficjalnie może wystartować.

- Projekt, który niebawem stanie się faktem, to owoc kilku lat ciężkiej pracy, którą podjął Wydział Inżynierii Biomedycznej. W tej chwili myślę, że nikt nie ma wątpliwości co do tego, że systemu informatyczne wspomagające diagnozowanie i leczenie są obecnie niezbędne, a centrum, które właśnie powstaje w Zabrzu ma pomóc rozwijaniu takich technologii – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

ŚCIWMiS powstaje w sąsiedztwie głównego budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej na gruntach, które Politechnice Śląskiej przekazały władze Zabrza. Niecały miesiąc wcześniej, w miejskim ratuszu podpisano umowę z głównym wykonawca, firmą Mostostal S.A. na wykonanie inwestycji. Dziś z kolei miało miejsce podpisanie aktu erekcyjnego.

– Od samego początku miałam wielkie szczęście obserwować, jak Wydział Inżynierii Biomedycznej rozwijał się w Zabrzu i ambitnie podejmował kolejne działania. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie, którzy zostawili tu swoje serce – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Politechnika Śląska rozpoczyna dzieło nie tylko na skalę kraju, ale o wymiarze ponadkrajowym i myślę, że uczelnia badawcza będzie miała szansę jeszcze dołożyć swoje kolejne „cegiełki” do procesu badawczego.

Inwestycja na światową skalę

Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu ma kosztować ponad 100 mln złotych. Część z tych kosztów pokrywa Politechnika Śląska, jednak blisko 20 mln złotych pochodzi ze współpracy z firmą Philips Healthcare, zajmującą się technologią medyczną.

- Dla nas jest to przede wszystkim trampolina do rozwoju. Takie projekty jak ten nie są regionalne, są ponadregionalne. Centrum będzie miało ogromny wpływ na to, jak będzie rozwijać się medycyna oraz nowe technologie i nauka na terenie Śląska i Polski. Jako firma międzynarodowa patrzymy też na to, jak takie inwestycje mogą wpłynąć na światowy rozwój i dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć ten projekt – mówi Marcin Bruszewski, prezes Philips Polska.

Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia” ma być gotowe w 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto