Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Roman Nowotarski spoczął w Zabrzu. Pogrzeb cenionego i wszechstronnego artysty odbył się 23 grudnia 2019 roku

MAKI
Roman Nowotarski został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu
Roman Nowotarski został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu Arkadiusz Gola
Roman Nowotarski, ceniony i wszechstronny artysta, spoczął w poniedziałek, 23 grudnia, na cmentarzu przy kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu.

Romana Nowotarskiego, cenionego malarza, scenografa, grafika i pedagoga, pożegnaliśmy w poniedziałek, 23 grudnia w Zabrzu.
W ostatniej drodze towarzyszyli mu bliscy, wielu przyjaciół i współpracowników z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przyjaciele z krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Nie zabrakło przedstawicieli kultury i sztuki z Zabrza z aktorem i dyrektorem ds. artystycznych zabrzańskiej sceny, Zbigniewem Stryjem oraz przedstawicieli samorządu z wiceprezydentem Krzysztofem Lewandowskim.

Roman Nowotarski spoczął na cmentarzu przy kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Miał 88 lat.

Był bardzo znaną i barwną postacią. Po przesiedleniu z Kresów Wschodnich w 1945 roku zamieszkał na Śląsku, w Zabrzu. W latach 1953-1959 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziale Grafiki w Katowicach, uzyskując w 1960 dyplom u B. Góreckiego i A. Raka.

Przez wiele lat współpracował z Teatrem Eksperymentalnym STG w Gliwicach, gdzie otrzymał szereg nagród za scenografię i inscenizację wraz z reżyserem Edwardem Mołkiem, szczególnie za scenografie „Wiosna” wg Bruno Schulza, „Fabryka Absolutu” K. Czapki, „Podróżni” wg własnego scenariusza, za scenografię „Zmierzch Babla” i wielu innych widowisk.

Współpracował również z reżyserem Ryszardem Waśko przy jego filmach krótkometrażowych nagrodzonych na festiwalu w Brukseli.

Był scenografem filmu Andrzeja Kondratiuka „Panna, Łucznik i Skorpion”. Pisał teksty, do których komponował muzykę i był ich wykonawca w wolnych chwilach jako gość Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

Uczestniczył aktywnie w wielu wystawach i konkursach organizowanych w kraju i za granicą. W latach 1964–1968 r. był członkiem grupy ARKAT (Artyści katowiccy).

Począwszy od lat 50-tych związany był z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Najpierw w charakterze asystenta w pracowni rysunku, potem jako założyciel i pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Był profesorem ASP w Katowicach, prowadził pracownię rysunku i malarstwa.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: Galerii Sztuki Współczesnej BWA, Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

(Źrodło: wikipedia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto