Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekultywacja Bytomki w Zabrzu. Stawy w Mikulczycach gotowe [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu Bartosz Pudełko
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu: zakończyły się pracę na kolejnym z dziesięciu terenów w mieście objętych projektem rekultywacji. Chodzi o stawy zapadliskowe w Mikulczycach.

Stawy zapadliskowe w okolicy ul. Tarnopolskiej to obszar o powierzchni ponad 95 hektarów, a więc największy i stanowiący połowę całego projektu "Rekultywacja terenów wokół rzeki Bytomki w Zabrzu". Prace na nim obejmowały m.in.: oczyszczenie całego terenu z odpadów i inwazyjnej roślinności, zabezpieczenie brzegów stawów, wykonanie melioracji, wyrównanie terenu, wytyczenie ścieżek spacerowych i rowerowych oraz zasadzenie nowych drzew i krzewów. Koszt prac to ponad 3,1 mln zł.

- Ważnym elementem prac było to, czego gołym okiem nie widać. Stawy w okresach wilgotnych miały tendencję do wylewania. Woda podchodziła nawet do ulicy Tarnopolskiej. Wykopano więc studnie chłonne i zbiornik retencyjny, a także wały, których wcześniej nie było. Jesteśmy już po nawałnicach i wiemy, że ten system działa - mówi Olga Klemczak z Wydziału Ekologii UM, która koordynuje projekt rekultywacji.

Prace przede wszystkim miały na celu odbudowanie zdegradowanej przyrody, ale skorzystają na nich również mieszkańcy. Teren wokół stawów już wcześniej był szczególnie lubiany przez wędkarzy, a także spacerowiczów. Teraz ma być im bardziej przyjazny.

- Widać, że było to miejsce popularne chociażby po wydeptanych ścieżkach. Projekt oparł się właśnie na tych szlakach, które zostały teraz utwardzone. Wzbogacone są o tablice edukacyjne i ławki - wyjaśnia Olga Klemczak.

Przypomnijmy, że wcześniej oddano do użytku teren przy orliku w Maciejowie, lada chwila gotowe będzie dawne zwałowisko hutnicze u zbiegu ulic Bytomskiej i Hagera. Prace zakończyły się również przy ul. Nad Kanałem, Trębackiej, a niebawem hałdzie w Biskupicach. Najdłużej potrwają na terenie dawnej koksowni Concordia. Tam trwa bowiem proces oczyszczania gleby przez szczepy bakterii. Im dłużej potrwa, tym lepiej. Termin całego projektu upływa pod koniec przyszłego roku. Pozostałe tereny gotowe są lub będą sporo przed czasem

Cały projekt rekultywacji terenów wokół Bytomki obejmuje 10 obszarów o łącznej powierzchni ponad 180 ha. Są to: nieużytek w Maciejowie (7,5 ha), zwałowisko odpadów hutniczych przy ul. Bytomskiej i Hagera (19,93 ha), nieużytek przy ul. Nad Kanałem (1,6 ha), stare glinianki w rejonie Ogrodu Botanicznego (5,92 ha), hałda "Ruda" w Biskupicach (40,84 ha), zwałowisko odpadów przy ul. Trębackiej (1,86 ha), teren byłej koksowni "Concordia" (6,76 ha), stawy zapadliskowe w rejonie ul. Tarnopolskiej (95,40 ha) oraz dwa dodatkowe tereny przy wspomnianych już obszarach dawnej koksowni i zwałowiska przy Trębackiej o łącznej powierzchni 3,3 ha. Koszt całego projektu to ponad 30 mln zł, z czego 26 mln to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Funduszu Spójności.

CZYTAJ WIĘCEJ: REKULTYWACJA BYTOMKI W ZABRZU [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto