Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regionalne obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbędą się w Zabrzu

Maria Olecha
Uroczystości rozpoczną się w kościele pw. św. Jadwigi
Uroczystości rozpoczną się w kościele pw. św. Jadwigi archiwum DZ
Regionalne obchody 29. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbędą się w tym roku w Zabrzu. Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 8 listopada Piotr Duda, szef Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność", Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Eugeniusz Karasiński, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Dlaczego na miejsce regionalnych obchodów tak ważnej daty jak 13 grudnia 1981 roku wybrano właśnie Zabrze?

- Bo w zakładzie karnym w Zabrzu Zaborzu w stanie wojennym przebywało około 600 internowanych działaczy Solidarności - mówi Eugeniusz Karasiński. - To miejsce symboliczne, w którym próbowano zabić w nas wiarę w wolną Polskę, to miejsce,w którym przetrzymywano ludzi niezłomnych i gotowych do poświęceń za Ojczyznę - podkreśla Karasiński, który w zabrzańskim więzieniu spędził w stanie wojennym trzy miesiące. Następnie przeniesiono go na teren poligonu w Wędrzynie k.Sulęcina (woj. lubuskie). Tam wraz z grupą innych działaczy spędził kolejne, zimowe miesiące w namiocie.

Jak opowiada Eugeniusz Karasiński, w zakładzie karnym na Zaborzu przebywali też m.in. Leszek Waliszewski i Stanisław Bury z ówczesnego zarządu regionu „S". Zabrzańskie więzienie było tymczasowe, stamtąd przewożono ich do więzień w Bieszczadach, a wcześniej przesiedzieli długie miesiące w celach więziennych w Jastrzębiu czy Strzelcach Opolskich.

Regionalne obchody 29. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego rozpoczną się w Zabrzu mszą świętą. Zostania ona odprawiona w kościele pw. św. Jadwigi w dwu intencjach: za ofiary stanu wojennego i w intencji dziękczynnej za wolną Polskę.

- Trzeba głośno mówić, że te ofiary - bardzo różne, bo to przecież także dramaty rodzinne, rozbite małżeństwa, złamane życiorysy wielu ludzi - nie poszły na marne - uważa Eugeniusz Karasiński.

Po mszy świętej członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym oraz przedstawiciele władz miasta spotkają się na opłatku.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto