Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport o stanie zdrowia Polaków: pilanki żyją o cztery lata krócej niż mieszkanki Poznania. Tak samo krótko żyją w Trzciance i Czarnkowie

Monika Kaczyńska, Agnieszka Świderska
Pilanki żyją o cztery lata krócej niż poznanianki
Pilanki żyją o cztery lata krócej niż poznanianki Fot. Agnieszka Świderska
Zła wiadomość dla mieszkańców powiatu pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego jest taka, że nie ma nas wśród 25 powiatów z najdłuższą w Polsce średnią długością życia. Dobra jest taka, że nie ma nas wśród 25 powiatów, w których żyje się najkrócej. Pilanki oraz mieszkanki powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego nie mają jednak nadmiernych powodów do radości. Żyją o cztery lata krócej niż mieszkanki Poznania czy Leszna.

Żyjemy coraz dłużej, to niepodważalny fakt. Obecnie przeciętny mężczyzna dożywa 74 lat, kobieta zaś żyje 7,8 roku dłużej i dożywa średnio 81,8 lat. Tak wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania” pod redakcją prof. Bogdana Wojtyniaka i dr. Pawła Goryńskiego.

Dla Wielkopolan z raportu wynika jeszcze jedna optymistyczna wiadomość. Pod względem długości życia jesteśmy na piątym miejscu w kraju. Z tym, że w Wielkopolsce lepiej być mężczyzną. Panowie żyją bowiem nieco dłużej niż przeciętnie w Polsce. Panie, niestety, żegnają się z życiem o 2,5 miesiąca wcześniej.

Mężczyzna w Wielkopolsce żyje jednak o półtora roku krócej niż na przykład mieszkaniec podkarpackiego. Dłużej od Wielkopolan żyją też mężczyźni w małopolskim (75,4) czy pomorskim (74,8). Z drugiej jednak strony przeciętny wielkopolanin żyje 2,2 roku dłużej niż mieszkaniec łódzkiego, czy ponad rok dłużej od mieszkańca warmińsko-mazurskiego.

Najdłużej w mieście, najkrócej w miasteczkach

- Wyższa średnia długości życia świadczy oczywiście o poprawie naszego stanu zdrowia, zmianie stylu życia, wyższym poziomie usług medycznych i dostępności do nich - komentuje dr Krzysztof Szwarc z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Ale czynników składających się na taki wynik jest bardzo wiele. Trzeba mieć świadomość, że spektakularny wzrost średniej długości życia nastąpił między innymi wtedy, gdy udało się ograniczyć śmiertelność niemowląt.

Spektakularny wzrost średniej długości życia nastąpił między innymi wtedy, gdy udało się ograniczyć śmiertelność niemowląt

Ta jest dziś dziesięciokrotnie niższa niż jeszcze w 1970 roku. Ale jak wskazują autorzy raportu od 1990 roku wydłużenie się średniej długości życia spowodowała coraz mniejsza nadumieralność mężczyzn przed 65 urodzinami. W przypadku kobiet spadek liczby umierających młodo także dał się zauważyć, ale miał mniejsze znaczenie dla wzrostu średniej długości życia. Obecnie przeciętny Wielkopolanin ma szansę dożyć 74,1 lat. Wielkopolanki żyją średnio prawie 82 lata. Różnica w długości życia jest więc spora.

- Kobiety wciąż żyją dłużej od mężczyzn, ale w długim okresie stopniowo ta różnica maleje - podkreśla Krzysztof Szwarc.

W przypadku obu płci dla długości życia znaczenie ma także miejsce zamieszkania. Najdłużej żyją mieszkańcy i mieszkanki największych miast. Stosunkowo najgorszym prognostykiem, gdy chodzi o długość życia jest adres w mieście liczącym mniej niż 5 tysięcy mieszkańców.

Stosunkowo najgorszym prognostykiem, gdy chodzi o długość życia jest adres w mieście liczącym mniej niż 5 tysięcy mieszkańców

- Prawdopodobnie to skutek dostępu do dobrej jakości usług medycznych - uważa Krzysztof Szwarc. - Ta siłą faktu jest najlepsza w największych miastach. Mieszkańcy wsi, którzy specjalistów i szpitali nie mają na miejscu wybierają prawdopodobnie te w metropoliach. Ci z mniejszych miast placówki służby zdrowia, co prawda mają pod ręką, ale nie zawsze gwarantują one usługi najwyższej jakości.

Długość życia do poprawki

W powiecie pilskim średnia długość życia mężczyzny - od 73,4 do 74,1 lat - nie odbiega od średniej wielkopolskiej. Tak długo jak w Pile, Ujściu, Wysokiej, czy w Szydłowie żyją mężczyżni w 13 z 31 powiatów w Wielkopolsce. Niestety, nie jest to czołówka, do której należą Poznań i Leszno - dwa jedyne powiaty z Wielkopolski, które znalazły się wśród 25 powiatów o najwyższej w Polsce średniej długości życia mężczyzn. Mieszkaniec Leszna żyje średnio 75,9 roku, a mieszkaniec stolicy Wielkopolski - poznaniak ma żyć 75 lat i 7 miesięcy. Jeszcze gorzej niż mieszańcy powiatu pilskiego wypadają na ich tle mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Tutaj średnia długość życia mężczyzny to 71,9 -72,4 lata. Krócej w Wielkopolce żyje się tylko w powiecie obornickim, pleszewskim i turecki. Niewiele pomoże przeprowadzka do powiatu chodzieskiego - tam mężczyźni żyją dokładnie tyle samo.

Jeżeli chodzi o długość życia kobiet, to wielkopolanki rekordów w Polsce nie biją. Najgorzej pod tym względem jest, niestety, na północy Wielkopolski. Mieszkanki powiatu pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego są wśród kobiet, które żyją nie tylko najkrócej w Wielkopolsce, ale w całym kraju.

Mieszkanki powiatu pilskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego są wśród kobiet, które żyją nie tylko najkrócej w Wielkopolsce, ale w całym kraju

Ta średnia to 78,5-80,5 lat. Dla porównania żyjące najdłużej w Wielkopolsce mieszkanki Poznania, Leszna i Konina żyją o ponad cztery lata dłużej.

Co nas zabija?

Główna przyczyna śmierci Polaków to choroby układu krążenia - choroby serca i naczyń. Następnie zabijają nas nowotwory złośliwe. Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia, obie te przyczyny były w 2016 roku odpowiedzialne za 69,1% wszystkich zgonów - za 43,3% zgonów odpowiadały choroby układu krążenia (38,2% zgonów mężczyzn i 48,8% zgonów kobiet), a za 25,8% nowotwory złośliwe (27,3% zgonów mężczyzn i24,1% zgonów kobiet).

Smutny fakt, co podkreślają autorzy raportu, to trzecia co do częstości przyczyna zgonów w Polsce, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nie stanowią jej bowiem żadne konkretne choroby, tylko kategoria obejmująca „objawy i cechy chorobowe” a przede wszystkim „niedokładnie określone lub nieznane przyczyny umieralności”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto