Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa europejska nagroda dla Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. ZDJĘCIA

NAU
Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu został uhonorowany Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego Europa Nostra 2019. To prestiżowe wyróżnienie przyznała m.in. Komisja Europejska, która doceniła zabrzański obiekt za imponujące osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków

W wtorek, 21 maja, Komisja Europejska i Europa Nostra ogłosiły zwycięzców Nagrody Dziedzictwa Europejskiego, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. W tym roku nagrodą uhonorowano 25 laureatów z 16 państw. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden obiekt z Polski - Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. To jedyny obiekt z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie, który otrzymał w tym roku nagrodę. Tym samym Sztolnia znalazła się w gronie tak znanych miejsc jak Trafalgar Square, Royal Albert Hall z Londynu czy Narodowe Obserwatorium w Atenach.

- Ta nagroda dowodzi temu, że Europa przywiązuje dużą wagę do dziedzictwa postindustrialnego oraz kulturowego. Dlatego też ogromnie się cieszymy, że w stosunkowo krótkim czasie udało nam się sięgnąć po najwyższe laury - mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Sztolnia Królowa Luiza to obiekt unikatowy

Nagrodzona w europejskim konkursie Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największy kompleks turystyczny związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego.

- To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

W skład kompleksu Sztolni wchodzą zabudowania powierzchniowe: budynki poprzemysłowe i wieże szybowe. Jest też nowoczesna infrastruktura okołoturystyczna i dwa parki plenerowe.

- Najcenniejszymi elementami kompleksu, oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska - dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dzedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 180-tysięcznego miasta - mówi Bartłomiej Szewczyk.

Warto dodać, że w Sztolni od września 2018 roku turyści mają możliwość przepłynięcia 1 km fragmentu Sztolni łodziami w ramach trasy wodnej, na której na turystów czekają m.in. postaci ze śląskich legend, takie jak Skarbnik czy Utopek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto