Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska w Zabrzu: Wydział Inżynierii Biomedycznej nadal czeka na swoje miejsce

Redakcja
W Zabrzu będą kształcić się przyszli inżynierowie biomedyczni. To specjaliści, którzy projektują nie tylko aparaturę medyczną dla szpitali i klinik, ale także np. implanty i sprzęt do rehabilitacji. Mają u nas rozpocząć naukę na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej już w przyszłym roku. Pisze Maria Olecha

Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej ma zostać otwarty w Zabrzu w przyszłym roku akademickim. Kierunek inżynierii biomedycznej od kilku lat już istnieje. Jednak studenci mają zajęcia w różnych budynkach, bo w Gliwicach nie ma dla nich jednego miejsca.

Władze uczelni nie ukrywają, że decyzja o wyborze miasta nie była przypadkowa. Nasze miasto słynie ze świetnej medycyny, a nowy wydział pozwoli Politechnice rozbudować istniejący już przy ul. Roosevelta campus.

Kilka miesięcy temu uczelnia otrzymała od miasta duży budynek przy ulicy Roosevelta 40.

- Politechnika ma budynek, jednak wszelkie prace remontowe czy dobudowanie nowego pawilonu na swoje potrzeby powinna wykonać sama - zastrzega Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej, podkreśla, że uczelni zależy na szybkiej przeprowadzce.

- Chcemy, aby wydział stał się samodzielny, by miał laboratoria, sale dydaktyczne, aule, i aby Centrum Inżynierii Biomedycznej, które działa, mogło prowadzić swobodnie badania - mówi.

Teraz na kierunku inżynieria biomedyczna studiuje 265 osób. Niewykluczone, że po przenosinach do Zabrza uczelnia zwiększy liczbę studentów. Na razie stara się o dofinansowanie unijne na remont. Zabrzański prezent dla Politechniki jest tym cenniejszy, że uczelnia może stworzyć wydział w budynku sąsiadującym z istniejącym już Wydziałem Organizacji i Zarządzania.

Tym samym campus pozostanie w jednym miejscu. Ale jest to podarunek równocześnie problematyczny, bo w budynku od lat mieszczą się dwie ważne instytucje: Powiatowy Urząd Pracy i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. To oznacza, że z wszelkimi pracami remontowymi uczelnia musi poczekać do czasu aż miasto znajdzie nowe siedziby dla tych instytucji.

I tu pojawia się problem, bo o ile przenosiny MOPR-u do budynku przy ul. 3 Maja 16 są pewne, o tyle wciąż nie wiadomo, gdzie będzie nowa siedziba zabrzańskiego pośredniaka. Pomysł, aby PUP mieścił się w budynku PZU, upadł.

- PZU ma swoje plany rozwoju, więc szukamy nowego budynku. Rozmowy i negocjacje trwają - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza. - Prace nad przeprowadzeniem MOPR-u są zaawansowane. Projekt przebudowy obiektu jest gotowy, specyfikacja istotnych warunków zamówienia też. Dopinamy finansowanie inwestycji z bankiem - podkreśla Lewandowski.

Budynkiem przy ul. 3 Maja 16 zarządza ZBM-TBS, który ma wyemitować obligacje na zrealizowanie remontu. - Rozważamy i negocjujemy z bankiem zabezpieczenie emisji tych obligacji - dodaje wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto