Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu. Urodzenia, zgony, małżeństwa, imiona [STATYSTYKI]

Bartosz Pudełko
Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu
Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu Arkadiusz Gola
Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu: W przeciwieństwie do wielu innych miast, w Zabrzu wzrosła liczba ślubów i urodzeń. Tej tendencji towarzyszy spadek liczby zgonów i rozwodów. Co jeszcze mówią nam statystki? Jakie imiona nadajemy dzieciom? Jakie różnice wieku dzieliły zabrzańskich małżonków?

Na niczym nie zmącony optymizm jest zdecydowanie za wcześnie. Nie uchroniliśmy się przed właściwym dla śląskich miast odpływem ludności. Pod koniec 2013 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Zabrze liczyło sobie 178 357 mieszkańców. To samo źródło podało, iż w II kwartale 2014 liczba mieszkańców wyniosła już 177 815 osób, a wiec o ok. 500 mniej. Z pewnością jednak statystyki płynące z Urzędu Stanu Cywilnego są ciekawe. Pokazują bowiem, że w przeciwieństwie do np. sąsiednich Gliwic, notujemy rosnącą liczbę urodzeń i ślubów przy spadku zgonów i rozwodów.

Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu: więcej ślubów i urodzeń, a mniej zgonów

W 2014 roku (stan na 19 grudnia) urodziło się w Zabrzu 1180 dzieci. Dla porównania w niemal identycznym okresie (do 24 grudnia) w ubiegłym roku było to 1071. Lepiej wypadają jednak poprzednie lata. W 2012 urodziło się 1299 dzieci, a w 2011 - 1234. W dalszym ciągu liczbę urodzeń przewyższają zgony. W 2014 było ich 1884, rok wcześniej 1897, w 2012 - 1855, a w 2011 - 1933. W porównaniu do poprzedniego roku wzrosła liczba ślubów. W 2014 roku "tak" powiedziało sobie 749 par. Rok wcześniej było to 679, w 2012 - 870, a w 2011 - 961. Spadła przy tym liczba rozwodów. Było ich 319, podczas gdy rok temu - 361.

Z Urzędu Stanu Cywilnego płynie również garść ciekawostek. Dotyczą one np. wieku młodych par. Najstarsza osoba zawierająca w ubiegłym roku związek małżeński miała 89 lat, najmłodsza - 17. Największa różnica wieku pomiędzy nowożeńcami wyniosła 32 lata w przypadku starszego mężczyzny oraz 23 lata w sytuacji, gdy kobieta była starsza. W 2014 zorganizowano uroczystości z okazji długoletniego pożycia, czyli małżeńskiego stażu dłuższego niż 50 lat, zorganizowano dla 166 par.

Wśród najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom od lat utrzymuje się w Zabrzu kilka tych samych. W 2014 roku najczęściej wybierano dziewczynkom imiona: Lena, Julia i Natalia. Julia i Lena były również najpopularniejsze w ubiegłym roku, a Natalia w 2012. Wśród chłopców od lat w czołówce są Kacpry i Jakuby. W tym roku dużo urodziło się również Szymonów. Nie mogło zabraknąć jednak i bardziej ekstrawaganckich imion. W 2014 roku wśród zabrzan na świat przyszły m.in. dziewczynki Gaja i Sefora, a także chłopcy Semiliano i Walentino.

Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu: mamy dwunastu stulatków

Społeczeństwo się starzeje i również to pokazują statystyki. W Zabrzu mieszka ok. 30 tysięcy osób, które ukończyły 65 rok życia. To m.in. dlatego Urząd Miejski zdecydował się w tym roku na wprowadzenie programu zniżek "Zabrzański Senior 65+". Zasada działania jest podobna, jak w przypadku działającego już od kilka lat programu "Rodzina na 5+". Beneficjenci programu, w tym przypadku osoby po 65. roku życia, mogą liczyć na zniżki i specjalne oferty w firmach i instytucjach, które miasto namówi do współpracy. W tej chwili są to m.in. miejskie jednostki: Zabrzański Kompleks Rekreacji, Miejski Ogród Botaniczny, Muzeum Miejskie oraz Teatr Nowy, ale również zewnętrzne podmioty: Apteki Magiczne, sieć salonów fryzjerskich Sowex oraz spa Romi. Aby skorzystać z programu nie trzeba składać żadnych wniosków, wyrabiać nowych kart. Wystarczy dokument ze zdjęciem.

O tym, jak zmienia się struktura demograficzna najlepiej świadczą dane dotyczące stulatków w Zabrzu. Mieszka u nas 12 osób, które ukończyły wiek lub więcej. W 2014 roku pięcioro zabrzan skończyło 100 lat, czworo - 101, dwoje 103, zaś najstarszy mieszkaniec naszego miasta to 105-letnio kobieta.

Podsumowanie roku 2014 w Zabrzu: śluby nie tylko w kościołach i urzędach

W marcu ma wystartować "Źródło", nowy system dla urzędów stanu cywilnego. Plusem tego systemu ma być to, że od tej pory w każdym USC w kraju będziemy mogli wyciągnąć np. akt urodzenia. Minus, to m.in. zmniejszona liczba odpisów dokumentów.

Kolejną zmianą, która już została przez posłów przegłosowana, to ułatwienia w zawieraniu ślubów poza urzędem czy kościołem. Było to możliwe również i wcześniej, ale teraz zostało usankcjonowane. Ślub będzie można wziąć za dodatkową opłatą w miejscu, które zapewnia powagę sytuacji.

W Zabrzu nie brakowało takich nietypowych ślubów. Zdarzały się w poprzednich latach m.in. w Kopalni Guido czy Miejskim Ogrodzie Botanicznym. W 2014 roku miał również miejsce ślub na stadionie Górnika Zabrze. Na murawę jako państwo młodzi wybiegli Anna Poprawa i Łukasz Granda - oboje są zagorzałymi kibicami klubu z Roosevelta. Co ciekawe, ślubu udzieliła im prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto