Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Hutniczy w Zabrzu będzie miał patrona - Janoscha

MAO
Janosch skończył w tym roku 80 lat. Urodził się na Porębie. Teraz będzie patronem Parku Hutniczego.

- Nie znam zabrzanina, który lepiej promuje Zabrze na świecie i jednocześnie tak mocno utożsamia się z tym miastem, wraca do niego i podkreśla, że tutaj są jego korzenie - mówi o Janoschu Czesław Zdechlikiewicz, kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych, a prywatnie miłośnik książek pisarza.

Od kilku dni Janosch jest Honorowym Obywatelem Zabrza. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę przyznającą mu honorowe obywatelstwo naszego miasta. Zrobili to w roku, który miasto poświęciło właśnie twórczości pisarza.

Ponieważ pisarz jest schorowany i nie może przyjechać do Zabrza z hiszpańskiej Teneryfy, na której mieszka, zabrzańska delegacja pojedzie w drugiej połowie listopada do niego. Wówczas Janosch uroczyście odbierze tytuł Honorowego Obywatela Zabrza.

To jednak nie koniec pomysłów władz miasta na to, jak uhonorować autora bajek o Misiu i Tygrysku oraz "Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny", który w marcu tego roku skończył 80 lat.

W Parku Hutniczym ma powstać plac zabaw z zabawkami przypominającymi najmłodszym postaci z bajeczek ich ukochanego pisarza: Misia, Tygryska, Maję Papaję, Świnkę, Świerszczyka Muzykanta i wiele innych.

- Na pewno będziemy chcieli nazwać Park Hutniczy imieniem Janoscha i stworzyć tam miejsce dla dzieci - mówi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

- Zabawki nie będą identyczne jak postaci z jego bajek, ponieważ firma, która ma do nich prawa autorskie wysoko się ceni - zaznacza.

- Przedstawimy pomysł Janoschowi, gdy wręczymy mu honorowe obywatelstwo. Jestem pewien, że się ucieszy - podkreśla Zdechlikiewicz.

Ślady Janoscha

Janosch, a właściwie Horst Eckert urodził się w 1931 roku w domu przy ul. Piekarskiej na Porębie. Budynku już nie ma, ponieważ wyburzono go pod Drogową Trasę Średnicową. Tam jednak mieszkał krótko, bo przeprowadził się z rodzicami do kamienicy przy ul. Wolności 308.

Chodził do obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Cmentarnej na Zandce.

Dodajmy, że grono honorowych obywateli Zabrza jest wąskie. Są w nim jeszcze prof. Zbigniew Religa, prof. Marian Zembala i Heinz Tobolla.

Codziennie nowe informacje z Zabrza. Zapisz się do newslettera "Zabrze"!
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto